Neviditelný pes

LITERATURA: Pevnost 7/2006

2.8.2006

Pevnost 07/2006Z červencové obálky Pevnosti nám letí vstříc hrdina ze všech nejslavnější. Maník v červených slipech přetažených přes modré elasťáky - Superman. Hned v úvodníku se šéfredaktor omlouvá, že se nepodařilo připravit speciál o tomto megamuži, snad někdy příště. Hned nádavkem uvádí, které články se do tohoto vydání dostaly a v anketě na sousední stránce se redakce ptá pánů Holana, Podaného a Renčína, kteří, že jsou jejich nejoblíbenější komiksoví hrdinové. Dozvídáme se tak o náklonosti k Lize výjimečných, Asterixovi a Batmanovi.

Sedmá Pevnost letošního roku je opět tématicky zaměřená - kromě zmíněného Supermana se tak můžeme těšit na Trpaslíky Marka Heitze a seriál Firefly. Samozřejmě není pravidelný čtenář ochuzen o žádnou z klasických rubrik, naopak se jedna z oblíbených vrací opět na scénu.

Ďuro Červenák nás provede historií fenoménu Superman a zmíní se také o několika perličkách z natáčení dlouho očekávaného Návratu. Věděli jste třeba, že ve filmu spatříte na 1400 trikových záběrů a ústřednímu představiteli Brandonovi Routhovi se prý musela počítačově zmenšovat podivná boule v jeho rudých trenýrkách.

Další článek od Antonína Kudláče nás zavede do světa steampunku, zvláštní odnože fantastiky na pomezí sci-fi a historických románů, odehrává se totiž v dobách alternativní viktoriánské Anglie. Vzpomeňme například ukázkové Brány Anubisovy Tima Powerse. Věk páry má rozhodně mnohé co nabídnout.

Následuje literární rozbor Martina Fajkuse o německém bestselleristovi Heitzovi a jeho úspěšných Trpaslících, spojený s rozhovorem a medailonkem autora. Markus Heitz dostal příležitost, kterou nepromrhal a pečlivou několikaměsíční práci zúročil v doposud trilogii o těchto houževnatých malých velkých mužích.

Martin Šust nás tradičně provede světem literárních novinek a ve svém sloupku se zaměřil na klady a zápory knih a jejich filmových adaptací. Po té následují knižní recenze. Zde se netradičně dostala do Perel z moře fantastiky nejnovější antologie Ondřeje Jireše Legendy české fantasy. Co jsem zatím postřehl, tak rozhodně oprávněně, však uvidíme při příštích Cenách Akademie ;-)

Nadějná tvář domácí fantastiky Petr Schink se nám představil nejenom v Ikarii, sbírkou povídek Špinavá práce a příspěvkem do řady JFK Náboj .45, ale také napůl detektivkou Peníze nesmrdí. V této dlouhé povídce uvedl na scénu oblíbeného lovce odměn Fastyngera van Hautena. Tentokrát se podíváme do světa lásky, vlkodlaků a lidského chtíče spojeného s nenávistí. Logicky zodpovězené indície odhalí překvapivého vraha. Bezútěšný a velice reálný svět má svá pravidla a slabí v něm nemají rozhodně co dělat, stejně jako city. Drsné prostředí a výborný literární styl posouvají tuto práci mezi skvosty, na něž se jen tak nezapomíná.

Možná se vám nikdo nevybaví, když zmíním Fafhrda a Šedého Myšilova, ale poslední dobou se blíská na lepší časy jednomu z nejhugovatějších autorů. Zmíním-li Meče a čertoviny, třeba si vzpomenete na Velmistra SF a fantasy Fritze Leibera. Pevnost nám připravila povídku z trilogie sbírek Mečů, kde si cestu za výdělkem prosekává svérázná dvojice, výše zmíněných, psanců. Povídka Dům zlodějů je svěží, akční, místy krvavě humorná, prostě netradičná sword and sorcery. Chcete-li se podívat na svět, kdy vládl známý barbar, ale síla oceli nemusela nutně znamenat vítězství, pak se budete výtečně bavit. Z povídky si pak vemte ponaučení, že zapomínat na své dávné předchůdce se nemusí nutně vyplatit. Velkým překvapením pro mě pak byla skutečnost, že povídka vznikla již v roce 1943 ("Thieves' House") a věřte mi, že skrze generace patří stále ke skvostům "hrdinské" fantasy.

Jedna z vůdčích osobností domácí fantasy, lady Jana Rečková, napsala povídku Závistiví a tou se můžete pokochat také. Musím se přiznat, že po nářezu předchozích prací působila tato poněkud rušivě. Redakce v krátké noticce zmínila, že se jedná o "typickou" vesnickou fantasy. Příběh ze současnosti nám ukazuje alternativu našeho světa, kterou skrze moderní technologie nevidíme, vždyť kousek za humny, v lesích a hájích může vedle obyčejných lidí žít mnoho pohádkových stvoření. Orientovat se v povídce bývá občas trochu složité a rozhodně vám nedoporučuji ji číst na několikrát. Vytříbený literární styl a trochu jiný svět klade velké nároky nejenom na čtenářovu pozornost.

Jiří Pavloský vás následně nemilosrdně uvrhne do světa umění konverzace a vkusně vybranými ukázkami vykouzlí úsměvy na vašich tvářích. Jména Bendis, Ellis a DeMatteis nemusíme milovníkům kresby a bublin představovat a že komiks už není pouze bezduchá zábava pro náctileté se přesvědčíte sami ;-)
Pak se zase potkáme se Supermanem a jeho cestou za slávou v lidských médiích. Byla to cesta dlouhá a úspěšná, odhalující nám nemálo slabin amerického idolu. V článku překypujícím ironií až sarkasmem se dozvíme pravdu, co leží tam někde venku.

Sebastian Chum představí zajímavou, leč ne tak rozšířenou hru jako Magic and Gathering - Shadowrun.

Listárna vedení Pevnosti ukazuje na trend a na začátku zmíněné překvapení. Tím není nic menšího, než znovuobnovení rubriky Magie. Černobílé stránky opustíme ukázkou z románu Jarka Mosteckého Pištec na bráně k západu. Akční styl slibuje skvělý zážitek.

Filmy a Karel Wolf jsou pevnostním synonymem. Nejprve nahlédneme na recenzi hororu Christopha Ganse "Tichý kopec" (Silent Hill). Po shlédnutí tohoto snímku jsem překypoval rozporuplnými pocity a velkou mírou zmatení. Konečně celkem dobrý horor, který dokázal vytvořit skvělou atmosféru nejistoty a strachu, přesto byl až příliš zmatený. Hodnocení 85%, zdálo se mi příliš nadnesené.

Martin Burda představuje DVD měsíce v podobě dovršení seriálu Firefly - filmu Serenity. Trochu lepší Star Trek, žel bohu počin pouze pro pár zasvěcených. Daniel Štorch člověka seznámí právě s oním "kultovním" a brzy ukončeným seriálem Josse Whedona (nejen Buffy je scénárista živ).

Ďuro Červenák upozorní na Filmové novinky. Čeká se na znovuoživení Rudé Sonji, Souboje Titánů, převedení Warcraftu na plátna kin, pokračování filmových Akt X a úvodníku o úspěchů X-Menů a Šifry mistra Leonarda.

V Anime připomene Martin Burda Slunečního prince Horuse, klasiku a inovátorský počin z roku 1968 a pan Wolf ohodnotí herní klasiku Heroes v novém, již pátém, provedení. Hrál jsem a byl jsem uchvácen. Přesto si na svém psacím stroji mohu dopřávat spíše třetí pokračování této gamesy.

Dungeons and Dragons se dá hrát i na stole s miniaturními figurkami. a tak si Čecháček může vyzkoušet DaD Miniatures. Základní sada za 600 Kč? Hezké, však srdce mi plesá jiným směrem.

O prázdninách se dá zabavit také různými dřevárnami. Pavel Diviš si připravil stručného průvodce p otěchto akcích. Máte-li středověký kostým po prarodičích, pak hurá do minulosti. Zkuste servery www.ceskyserm.cz a Scherm.cz.

Kouzelná Petra Neomillnerová seznámí zvídavce s keltskou mytologií. A to by bylo asi vše.

Pevnost stojí na pevných základech a ani o prázdninách nezklamala. Brzy se těšme na srpnovou ;-)

Jan Pechanec


zpět na článek