Neviditelný pes

LITERATURA: Pevnost 11/2006 - Kapitán Kid a Perry Rhodan

20.11.2006

TOPlistPevnost 11 2006Chvíle bezmoci, kdy jsem zůstával odloučen od okolního světa v důsledku vleklé nemoci, mi trudomyslnou náladu zahánělo listopadové číslo magazínu Pevnost, ostatně proto můžete číst tyto řádky až dnes, když už je měsíčník pár dní v prodeji. Úvod šéfredaktora mě mírně překvapil, když začal mluvit o legendách. Jednu již zmínilo minulé číslo, tedy tu o Drussovi, další by mohla být osoba Kapitána Kida, ale o té se Tomáš Němec nezmiňoval. V úvodníku čtenáře připravoval na příchod Rada Haagera, ústředního hrdiny z Neffova cyklu Pán modrého meče, a na tu další, držte se, jenž bude v podobě Dechu draka, čímž dojde k navýšení počtu stránek magazínu, ale jeho cena zůstane stejná.

Do 30. listopadu máte možnost zasílat své povídky do dvou soutěží. O dřevěného turka, která nábízí seberealizaci bardů, zejména díky kategorii poezie v neomezeném žánru. Vyhlášení proběhne příští rok na Pragoconu. Druhá, řekněme prestižnější, záležitost se týká Ceny Karla Čapka. "Co se děje..." nás pak do třetice informuje o zajímavém povídkovém klání O dryják Marti Sodergen, jehož zaměření ukazuje na erotiku ve fantastice.

Kousek dál se dozvíme o oblíbených seriálech tria Janiš, Kudláč a Rogers. Zatímco Viktor Janiš televizi vůbec nesleduje a doporučuje více číst, tak Antonín Kudláč vyzdvihuje legendární Twin Peaks. Americký spisovatel Bruce H. Rogers propadl kouzlu Kriminálek Las Vegas a New York.

Na čtyřech stránkách nás Michal Seiber zasvětí do mezinárodního (hlavně však německého) fenoménu Perry Rhodan, jehož dobrodružství odstartovala dříve než původní Star Trek a čítá na 2350 svazků, děsivé číslo, nemyslíte? Zakladatel a duchovní otec celé nekonečné série (Perry získal de facto nesmrtelnost) byl K. H. Scheer, zemřivší 15. září 1991. Český čtenář se se stovkami sešitů setkal také, díky nakl. IŽ (sv. 1-386, 1800-1913), následovalo nakl. Moba v sérii Hvězdný oceán (od svazku 2200), nově pak nakladatelství Jan Vašut, ve kterém vychází právě šestidílná románová Lemurie.

Nová rubrika Bulvár Alfa Ralfa informuje o dění v Čs. Fandomu. Ve stručných zprávách se dozvíte o Czech Treku, bratislavském Slavconu, návštěvě kritika Johna Clutea, Talbotově turné po Střední Evropě, Opatconu. A ještě několika dalších zajímavostech.

Čtyři stránky pak redakce věnovala osobnosti české fantastiky Jaroslavu Velinskému alias Kapitánu Kidovi. Jiří Popiolek provedl průzkum literární tvorby tohoto trampa, písničkáře, autora detektivek a v neposlední řadě také čtivé fantastiky (Dzwille, Engerlingové, Zápisky z Garthu, Leonora, sbírka Kontinent neomezených možností, ...). V rozhovoru (otázky kladl A. Kudláč) zaujme zejména spisovatelův pohled, a nejenom on, na klasickou fantasy: Nudí mě to. Asi proto, že je to málo atypické. Myslím, že fantasy by měla být především fantastická, a to bez hranic. Ne jenom vysypat na vymyšlenou mapu do jakéhosi staro-středověku hromadu "lidiček"... (str. 15). V minulém roce byl pan Velinský zaslouženě oceněn cenou Akademie SFFH za dlouholetou práci pro žánr.

Literární novinky 11/2006 nabízí "anotace" právě vycházejících knih: Gemmell - Meče noci a dne, Salvatore - Magický krystal, Carter - Řeč kamenů, Fajkus (ed.) - Legie nesmrtelných, Aldiss - Galaxie jako zrnka písku. Letem světem proletíme zprávičky o cenách Hugo, smrti J. M. Forda a W. Tuckera, Gaimanově sbírce povídek a tak podobně. Martin Šust si zauvažoval na autory, těžícími z již vytvořených světů. Většinou nestojí za nic.

Perly z moře fantastiky, respektive Jiří Popiolek, nám předloží recenzi Stanice Pell od klasičky C. J. Cherryhové. Tento napínavý politický thriller získal Huga 1982 - naprosto oprávněně. V českém překladu vyšel roku 1992 zásluhou nakladatelství Winston Smith (608 stran za 79 Kč!). Škoda, že doposud nevyšly další díly série Unie a Aliance (až na tři pokračování rozdělený Cyteen). Knihou měsíce pak redakce ohodnotila Králoství tvé od dua Waid/Ross, vhodné by bylo rovněž upozornit na Stephensonův Kryptonomikon a varovat před Brustovým Taltosem. Z doporučení redakce pak vyplývá sáhnout po komiksu Srdce impéria, Miévillových povídkách obsažených v Pátrání po Jakeovi, případně Hominidech Sawyera.

Když už jsme se dozvěděli téměř vše o Kapitánu Kidovi, pak je tu také jedna jeho povídka. Past na lidi popisuje přesvědčování, přípravu a samotnou cestu na neobvyklou grafitovou poušť jednoho ze Saturnových měsíců, přesněji řečeno Japetus (Iapetus) a současným astronomům záhadnou pláň Cassini Regio. Hlavního hrdinu, míšence Japonky a černocha, George Washingtona Toshiku přesvědčí ženské vnady krásné Lou Kawineckové, že nebezpečnou výpravu musí zorganizovat. Nikdy bych neřekl, že mně bude dělat problémy číst hovorovou češtinu, tak totiž vypráví George, samé bysme, přemejšlej, nějakej, -ej, -ej, -ej. Když jsem si zvykl, byla to příjemně vtipná a poučná jízda. Pak už si člověk ani nevšimnul, že přečetl celejch devatenáct stránek, tak hbitě to odsejpalo. Pan Velinskej si dal práci a pečlivě se připravil také teoreticky, kontrastujou tu kosmologický informace - kdo by však chtěl přepočítávat, jakou gravitaci bude mít tenhle sedum set kilometrovej šutrák - právě s hovorovým jazykem hrdiny. Není to tak strašné, že ne? Na konci se pak dočkáte překvapivé pointy a mírného rozčarování hlavního hrdiny. Přese všechno bych povídku hodnotil jako mírný nadprůměr.

Krajní prostředky Davida Šenka jsou z jiného soudku, pryč je veškerá odlehčenost a humor. Z počátku se čtenář ocitne v blíže nespecifikovaném alternativním světě, kde nám nesedí několik věcí, například legalizované drogy. Nejnovější z nich je malorin, který nabuzuje animální stav a válečné halucinace, přitahující zejména muže. Ženy povětšinou závislosti nepropadají, protože zažívají svou smrt. Na kloub záhadě se snaží přijít profesor Stenton, stává se závislým a odcizuje se své rodině a manželce Maderlen. Společným úsilím s ostatními vědci zjistí, že droga zprostředkovává spojení s jiným světem, který je ve válce. Problém nastává ve chvíli, kdy se uživatelé drogy stávají agresivnějšími a nebezpečnými pro své okolí, protože nedokáží rozeznávat mezi dvěma realitami. Naleznuté řešení, však z pohledu čtenáře, nadchází příliš pozdě, ačkoli závěr zůstává otevřený. Vrcholem mrazivé pointy je dodatek o jedné bombě. Výborné počtení, přinášející originální pohled na lidskou možnou nebezpečnost ve vesmíru. Mezigalaktických křižníků netřeba.

Po osmé nás čeká rychlokurz v Prostém umění konverzace Jiřího Pavlovského. Z minulého čísla pokračujeme v jízdě po scénáristech, tentokrát se budeme učit od Kevina Smithe (Jay a Mlčenlivý Bob) a nabydeme schopnosti (teoreticky) používat kruhovou kompozici. Opět se zasmějeme u několika dialogů ze známých i méně známých seriálů a filmů. Příště se nejspíš můžeme těšit na závěrečnou část přednáškového cyklu.

Exklusivním bonusem pro čtenáře Pevnosti jsou bezesporu úryvky z nové knihy Andzeje Sapowského. Historia i fantastyka nabízí rozhovor polského spisovatele s historikem Stanislawem Bereśem o ničem menším než o husitské trilogii. Velice zajímavý článek nabízí nejenom důvody, které vedly k napsání historické fantasy, ale také mnoho dalšího - třeba pohled na Čechy. Seriál bude vycházet ještě v dalších dvou Pevnostech.

Po osmiměsíční přestávce nás čeká 5. díl Magických klenotů žánru fantasy, tentokrát nás Martin Šust zavede do let 1985-1989. Z devětadvaceti titulů doposud v češtině vyšlo osm a devátý titul Tima Powerse vyjde v roce 2007 pod názvem Proudy podivna. Martin knihu přirovnal k tomu nejlepšímu, co Powers napsal, však uvidíme, nakolik nás kombinace pirátské romantiky a voodoo magie osloví.

Sebastian Chum představí další RPG s názvem Werewolf - The Forsaken. Pokud jste ze sledování Underworldu nabyli dojmu, že o vlkodlacích (vím, moderní je říkat jim lykanové) víte všechno, pak vás právě tato edice plná animismu, násilí, živočišnosti a vztahů ve smečce vyvede z omylu.
Výjimečně zmíním také Listárnu, neboť máte možnost užít si básničku inspirovanou tragickou filmovou adaptací Mlhy. Ukázka z příští knihy Edice Pevnost patří Neffově Jádru pudla.

Film a DVD nabízejí Asterixe a Vikingy, snímek, který se drží klasiky těchto komiksových filmů, přesto se odklonil od tradice komiksu samotného a nabízí tak trochu jednodušší zábavy pro děti, dospěláci si film vychutnají spíše z čiré nostalgie. To Vojtěch Čepelák se rozplýval nad nechutností v podobě prequelu legendárního Texaského masakru, tedy Texaský masakr motorovou pilou: Počátek. Šifra mistra Leonarda už vyšla na DVD a s Pevností si o několik disků můžete zasoutěžit, zmíněny jsou další novinky jako Ultraviolet, Flash Gordon a Přichází satan!

Jiří Pavlovský se zamyslí nad přehršlí otázek televizních Lostů, pardon, Ztracených. Pokud scénáristé nepřijdou s několika odpovědmi, tak by tento seriál s nejdražším pilotním dílem mohl skončit se třetí sérií. Osobně jsem jeho kouzlo začal postrádat s úvodními díly druhé série, nudil mě stereotyp a naštval jsem se na tvůrce, kteří nedokáží odpovědět ani na nejjednodušší otázky, jež vám nedají spát. Ještě že je tu Prison Break.

Ďuro Červenák přináší novinky o nárůstu dotací do dětských fantasy filmů - úspěchy Potterů, Prstenů a Narniů mluví za vše. Anime Hakkenden bude těžké sehnat, ale podle Saši Pavelkové se jedná o skvělý kreslený seriál plný lidskosti, vášně a moudrosti.

Herní recenze nabídne pohled na gamesu Dreamfall - The Longest Journey, připomene novinky Dragon Ball Z, limitovanou edici Medieval 2 či výhodné sety Diablo II (včetně datadisku), WarCraft III Complete CZ,Empire Earth II Gold CZ, Rome: Total War GOLD a Blizzard Anthology (Diablo, WarCraft II: Battle.net Edition, Starcraft (+ST: Brood War)).

K hraní patří také deskové hry a kdo má přebytečných 2699 Kč, mohl by zkusit odpoutat děti od počítače právě stolní verzí Světa WarCraftu. David Bimka hodnotil 95 %.

Následuje public report k programu Fénixconu 2006 a reportáž z Comics salónu od Vojtěcha Čepeláka2006, který navštívilo neuvěřitelných 3252 fanúšikov

Petra Neomillnerová pokračuje v povídání o kultu Wicca, tentokrát v podobě rozhovoru s českým wiccalogem Jakubem Achnerem.

Tolik tedy v listopadové Pevnosti. Trochu jsem želel pokračování série o nových tvářích moderní fantastiky Martina Šusta a seznamování s Novým Zélandem, snad příště.

Jan Pechanec


zpět na článek