Neviditelný pes

LITERATURA: Ikarie 1/2010

6.1.2010 12:05

TOPlistIkarie 1/2010

 • Šéfredaktor: Vlado Ríša
 • Vydavatel: Mladá fronta a.s.
 • Titulní strana: Milan Fibiger

Rozlet a SF Kavárna

 • Krize!!!!! - Vlado Ríša s politováním přiznává, že i přes veškeré úsilí celého redakčního týmu došlo k situaci, kdy se Ikarie přesunula do ztrátovosti. Proto je nutné zvýšit její prodejní cenu, která však, při rozšíření o šestnáct stran českých a zahraničních povídek, není závratná. A nakonec potěšitelná zpráva pro všechny skalní čtenáře: cena předplatného se nemění!
 • Oceněný Vlasta Toman - 20. 11. 2009 převzal Čestné uznání Ceny Bohumila Polana za rok 2008 za Třetí výpravu.
 • Soutěž O stříbřitělesklý halmochron - Štafetu soutěže převzal Petr Kaufner a soutěžní podmínky již 21. ročníku jsou na webu.
 • Zemřel Robert Holdstock  - Ve věku jedenašedesáti let nás opustil 29. 11. 2009 autor mytického Lesu mytág.
 • Poslední Železná rukavice! - Poslední vítězové této literární soutěže jsou známi, nová soutěž se bude jmenovat Žoldnéři fantasie.
 • Klingonská ambasáda v Praze - V Praze bylo otevřeno zastoupení Klingonského císařství a o jeho výzdobu se postaral Milan Fibiger.
 • Scifistická svatba - Oženil se nám Martin D. Antonín – přejeme hodně štěstí!

Světová SF

Jay Lake: NEBE, JEŽ HALÍ SVĚT, SKRZE MODŘ A DÁL AŽ DO ČERNOTY

Bývalý astronaut způsobil ztrátu prokazatelně prvního mimozemského artefaktu a ještě další ekonomické ztráty. Našel útočiště v Číně, kde žije ve svém domě se starým kuchařem pod ochranou gangstera Huanga. Na oplátku však musí každý den obarvit spoustu úlomků kotvic jedovatou vesmírnou modří…

Autor nás zavádí do blíže neurčené budoucnosti, kde poznáváme člověka, který sám sebou pohrdá a každou chvíli je ochoten zemřít, protože jeho přečiny vůči lidstvu jsou strašné. Zároveň však svou prací dodává naději a víru obyčejným lidem, a proto snad stojí za to bojovat o život, který mu už dávno nepatří. Povídka s mystickou atmosférou tajemna a nejistoty nutí k hlubšímu zamyšlení, než by se na první pohled mohlo zdát.

Daryl Gregory: ILUSTROVANÝ ŽIVOTOPIS LORDA GRIMMA

Elena, mladičká svářečka hrubých plechů, spolu se svými kolegy právě svačila na rameni vyráběného obrovitého bojového robota, když začal útok U-Manů. Každý spěchal ulicemi města domů, aby byl se svými blízkými. Také Elenu doma čekal bratříček Matti a babička Zita. Už dlouho se povídalo, že bude válka, protože ostatní státy uvěřily bajkám lorda Grimma o tom, jak vyspělé zbraně maličký ostrovní stát Trovenie má. V bojové vřavě se Elena snaží chránit brášku s babičkou, ale válka si své oběti nevybírá…

Velmi sugestivní a niterná výpověď o tom, jak malicherné důvody mohou vést k válečnému konfliktu, na který nejvíce doplácí civilní obyvatelstvo. A také o tom, jak snadno vznikne v duši na základě vlastní zkušenosti nenávist k nepříteli.

Mercurio D. Rivera: PACH JEJICH PŘÍCHODU

Vůně Mechu a Žhavé Pižmo jsou vědečtí pracovníci. Právě teď zkoumají poselství z vesmírné lodi, která se objevila na oběžné dráze jejich planety. Jedná se o velký problém, protože návštěvníci z dalekého vesmíru nekomunikují tak, jako oni - pachem. A když už je rozluštění na spadnutí, pak emoce a nadšení obejde všechny vědecké metody a postupy, což může být cesta do záhuby…

Začínající autor nás uvádí do úplně jiného světa, ve kterém se ale rychle zorientujeme a zjišťujeme, že základní životní hodnoty spojují i zdánlivě neslučitelné rasy v postojích a názorech na neznámo. Bohužel i nebezpečí má společného nepřítele a přílišná otevřenost a vstřícnost mohou být někdy na škodu.

Csilla Kleinheinczová: MALINOVÁ KAPKA

Gabó je mladý muž, který se ze žalu nad ukončeným vztahem s dívkou vrhne do vody jezera. Svou bolestí a zoufalstvím probudí jezero, které přijme podobu kdysi utopené dívky a muže zachrání. Jednoho dne vezme Gabó dívku do svého světa a ta ochutná malinový čaj. Ta chuť a vůně v ní zůstane i dlouho potom a umožní jí vnímat svět kolem jinak, než doposud…

Poetický příběh o přátelství živlu s člověkem, které vychází z oboustranného obdivu a náklonnosti, slouží jako doklad toho, že vzájemné pochopení a podpora dokáže překonat i propastné rozdíly.

Svjatoslav Loginov: PÍSMÁK

Mág a čaroděj Asartan se sluhou Kolpinem má namířeno do Pevnostic za Písmákem. Snaží se svůj záměr držet v tajnosti, ale všichni, které cestou potká, vědí, kam má namířeno – cesta totiž ani jinam nevede. Asartan touží Písmáka překvapit a chce si od něj odnést nějakou tu kouzelnou knihu, aby obohatil své magické dovednosti. Už to, že Písmák zajišťuje pravidelné střídání počasí a rozdává knihy obyčejným lidem, Asartana velmi pobuřuje a doufá, že v magickém souboji proti Písmákovi zvítězí…

Velmi příjemná a čtivá povídka nás vrhá do kratičkého úseku Asartanova putování – nevíme, co bylo předtím, ani co bude potom, jen teď, v tuto chvíli máme možnost poznat do hloubky charakter a pohnutky, které vedou hlavní postavu do střetu s konkurencí. Nabubřelost, pýcha, sebestřednost a závist jsou vlastnosti, které zaslepují a oslabují, a tak se zdánlivý vítěz stává nakonec poraženým.

Česká SF

Kamila Hamalčíková: MALÍŘŮ ZÁTIŠÍ SE NEMUSÍTE BÁT (Soutěž IKAROS – 1. místo)

Michel Coter je Arbiter d’arts. Má na starost největší a nejkrásnější galerii, ve které se nachází zejména díla největšího malíře současnosti, Marcela Arnauda Charmého. Tato díla jsou zvláštní tím, že vnitřně žijí, zpívají, mluví a reagují na vnější podněty. Navíc každý přísahá, že autor dokázal v každém svém obrazu odhalit to nejtajnější nitro každé osoby. Každý, kromě Krvavého umělce, který tvrdí, že je Charmé podvodník a chce získat Arbitra na svoji stranu při přípravě odstranění umělce a svrhnutí s ním spojeného režimu. Arbitr se rozhoduje až tehdy, když Charmé namaluje jeho vlastní portrét…

V povídce se zrcadlí autorčin obdiv k dekadentní Paříži 19. Století. Spletité intriky na pozadí sociálně rozdělené společnosti pohltí čtenáře od prvních řádků, protože se setkává s velmi současnými hrdiny, kteří jsou plní emocí a rozporuplných vlastností, které jim mají dopomoci k dosažení tajných přání a cílů. Barvité vyprávění se mísí s barvami na plátnech mistrů a přispívá k celkově velmi dobrému dojmu z této povídky, která je doplněna o rozhovor s autorkou.

Jana Rečková: LÍP NEŽ MÚZY

Mladík byl slepý, ale tak nějak zvláštně – oči viděly, jen mozek odmítal zpracovat to, co do něj přicházelo. A tak vídal občas barvy, tváře, výjevy. Jediný, koho viděl pravidelně, byla ta víla v lehoučkých cárech jemné látky s květinovým věnečkem na hlavě. Díky ní dokázal skládat ty nejpodivuhodnější veršovánky. Až jednoho dne poznal Johanku a jejího syna Mrzoutka. Až když měl zase záchvat, tak se dozvěděl, že je Johanka lékařka, která mu pomůže, aby znovu viděl. Zprvu nechtěl, bylo mu s Johankou a Mrzoutkem tak dobře! Ale Mrzoutek se musel vracet ke své nynější mamince a Johanku obklopily problémy…

Zkušená autorka nám předkládá velmi sugestivní a specifický pohled slepého mladíka na svět kolem něj. Cítíme radost a lehký nadhled, poetičnost a emotivnost, chybí očekávaná zatrpklost a zloba. Ani nepříznivé okolnosti, které otřesou jeho osobností, nedokážou zlomit podstatu básníka.

Petra Kubátová: DRAHÁ MAT (Soutěž IKAROS – finále)

Dostáváme možnost nahlédnout do korespondence mezi Matyldou Hejhalovou a Eulálií Zdráhalovou, týkající se problémů s rozvodem. Respektive několika rozvody. Protože když dáma žije několik století a její bývalí manželé dokážou vstát z hrobu, je nový sňatek opravdu složitou záležitostí…

Kouzelně humorná povídka má všechno, co potřebujeme k dobrému pobavení, včetně překvapivého závěru.

Pavel Urban: POLEDNÍK ŽIVOTA

Seznamujeme se se zápisem z výslechu, který vede vyšetřovatel Duncan s Johnem Hartleym v Londýně roku 1856 ohledně zmizení pana Readcomba. John byl sluhou zmizelého a velmi pečlivě popisuje okolnosti, které předcházely pánově zmizení…

Povídka, mající charakter dokumentu, je velmi podrobná a pečlivě zaznamenává všechny události. Bohužel doba 19. století ještě nebyla zralá k přijetí toho, co se stalo – zůstává otázkou, jak věrohodně by tato výpověď působila v dnešní době.

Publicistika

Jaroslav Jiran a redakce Ikarie: Literární soutěž IKAROS 2009

Opět po roce máme možnost k seznámení s výsledky literární soutěže IKAROS. Dozvídáme se podrobnosti o průběhu soutěže a také máme možnost osvěžit si zásady správného psaní soutěžních povídek. Následují cenná doporučení pro začínající i zkušené autory a vyhlášení nového ročníku soutěže.

Csilla KleinheinczováRozhovor: Fantastika v Maďarsku – rozhovor s Csillou Kleinheinczovou

Redaktorka, spisovatelka a překladatelka nás seznámila s posledním vývojem maďarské fantastiky a jejím současným stavem. Už v osmdesátých letech vznikaly nové svěží časopisy s novými autory. Hlad po zahraniční literatuře byl uspokojován i domácími autory, píšícími pod pseudonymem. V letech devadesátých nastoupila svou drtivou převahu fantasy, přičemž dominovala především ta temná. Na přelomu tisíciletí opět nastupují noví mladí autoři, kteří se snaží následovat světové sci-fi a fantasy trendy, propagují své práce na internetu a podporují vznik nových nakladatelství. Mezi žánrové časopisy patří už zkušená Galaktika a hororová Fangoria, dále pak jen občasné fanziny a antologie. V próze bylo dobrodružné a zábavné pojetí v poslední době vystřídáno chmurnějším laděním, které zrcadlí stav společnosti a více se zabývá tématem osobních problémů a otázek. K nejlepším současným autorům patří L.Zoltán především s románem Koloběh, M.Botondo s Posthumánním rozhodnutím a Božími stroji a G.Etelka s trilogií Úžasné časy. Co se týká fandomu, ten měl svůj vrchol v devadesátých letech, dnes se realizuje především prostřednictvím webů a různých specializovaných setkání. Největší popularitu sklízejí starší práce známých, už dříve překládaných autorů (Asimov, Dick, Lem, Clarke) a potom novinky anglo-americké provenience. Překlady evropských současných autorů jsou bohužel jen výjimkou.

Roman Kroufek: Fantastický rok 2009

Zpočátku to vypadalo, že bude takový nevýrazný a průměrný. Rozhodně se nedařilo remakům a filmům, které se natáčely podle komiksů. Mezi výrazné kusy patří 2012 svou destrukčností a ukecaností, Terminátor 4, za kterého by se Cameron styděl a nezajímavé pokračování Underworldu. Slibněji se jevila postapokalyptická vize Číslo 9, nejlepší animák roku Koralína a svět za tajnými dveřmi a překvapení roku Distrikt 9. Mezi vysloveně příjemnou podívanou patří nenápadný Měsíc a britská komedie Často kladené dotazy o cestování v čase. Kvalitních hororů se také moc neurodilo, tak zmiňme alespoň Stáhni mě do pekla, Paranormal activity, Antichrist, Mrtvý sníh a Země zombie. Jedničku loňského roku, Cameronova Avatara, si necháme na příště.

Digitální aréna: Dragon Age, Prameny

Studio Bioware splnilo očekávání, které bylo vkládáno do vzniku hry plné zla, nepřátel i hrdinů, mečů, luků a tajemných artefaktů. Už na začátku je možnost výběru z několika postav a i svůj doprovod si každý vybírá sám. Některé zbraně je možné vylepšit a i hra samotná je bohatá a pestrá podle volby hráče. Fantastické animace a chytlavá hudba tvoří vynikající atmosféru a ke kvalitě hry přispívá i česká verze titulků. Ke hře vyšla i kniha Davida Gaidera: Dragon Age: Ukradený trůn.

Na jednoho čtenáře čeká za správné odpovědi na tři soutěžní otázky pěkná hra.

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

 • Růže pro Hobbie-J jsou připraveny v laboratoři amerického vědce J. Tsiena. Potkani Hobiie-J jsou zvláštním kmenem tohoto hlodavce, kterému byla jednoduchým způsobem upravena v genomu dědičná informace tak, aby si pamatoval cestu v bludišti třikrát déle. Pozoruhodné je zejména to, že na rozdíl od myšky Algernon je toto zlepšení paměti trvalé.
 • Spolkne nás „černá díra“ vytvořená urychlovačem? Tuto otázku pokládá skupina aktivistů soudu pro lidská práva. Cítí se totiž být ohroženi vznikem zvláštní hmoty „podivnůstky“ v urychlovači LHC. Vědci jsou klidní, protože mají naprosto jasno v tom, co může tento jev provázet, a ohrožení Země to určitě není.
 • Proč včely tancují? Rozluštění tohoto jevu bylo oceněno roku 1973 Nobelovou cenou. V současnosti ale vědci přišli na to, že tanečky, signalizující naleziště bohatého zdroje obživy, jsou v podstatě zbytečné. Včela sice vnímá taneček své kolegyně, pro potravu ale stejně letí jinam – tam kde jí ona sama posledně našla nejvíce.

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: Čtvrtý druh

Blízká setkání třetího druhu jsou minulostí, pojďme se seznámit se čtvrtým druhem! Scénárista a režisér v jedné osobě, O.Osunsanmi, si dal záležet na nehezké a drastické podívané, která má premiéru v našich kinech 7. ledna 2010.

Pro 10 čtenářů, kteří správně odpoví na 3 otázky, jsou v redakci připraveny hodnotné ceny.

Filmové premiéry

 • Olatunde Osunsanmi: Čtvrtý druh – 7. 1. 10 (Pavel Žďárek *****)
 • Terry Gilliam: Imaginárium Dr. Parnasse - 21. 1. 10 (Pavel Žďárek ****)
 • Peter Jackson: Pevné pouto – 28. 1. 10 (Pavel Žďárek ****)

Kino

 • Roland Emmerich: 2012 (Jiří Pavlovský ****)
 • Oren Peli: Paranormal Activity (Pavel Žďárek ***)

DVD

 • Patrick Alessandrin: Okrsek 13: Ultimátum (Pavel Žďárek ***1/2)
 • M.Gould, H.Koda, D.Wald: Brána do pekel (Pavel Žďárek ***)
 • Pearry Reginald Teo: Generace Gen (Pavel Žďárek ***)

Vivisektor

Kniha pod lupou: Řeka bohů

Boris Hokr má pod drobnohledem knihu o indické zkušenosti - Řeka bohů.

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Cesta k úsvitu, Měsíční píseň a Dlouhý sprint s ozvěnou.

Čtenáři čtenářům doporučují Hořící přízraky, Národ a Zapomenutí, naopak varují před Kamenným světlem, Pandořinou dcerou a Safírovýma očima.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

 • Tim Davys: Amberville (Tomáš Javůrek *****)
 • Brian Ruckley: Zrození zimy (Jan A. Novák **)
 • L.J.Smith: Upíří deníky – Probuzení/Souboj (David Hlušička**)
 • Arto Paasalinna: Syn boha hromovládce (Aleš Smutný ***1/2)
 • Vladimír Sorokin: Den opričníka (Ivan Mls ****1/2, Vlado Ríša ****)
 • Ekaterina Sedia: Tajná historie Moskvy (František Ryčl ***, Vlado Ríša ***1/2)
 • Patricia Briggs: Měsíční píseň (Milan Štajer ***)
 • Wm. Paul Young: Chatrč (Zdeněk Záleský ***1/2)
 • David Morrell: Bludičky (David Potůček **1/2)
 • Kolektiv autorů: Čarodějové (Pavel Vinický ****, Vlado Ríša ****)
 • Jaroslav Veis: Evropou obchází strašidlo (Petr Šimáček *****)

Komiks:

 • Tomáš Prokůpek: Aargh! Havraní speciál (Filip Gotfrid ***1/2)
 • Jessica Abelová: Život mi pije krev (Jana Labíková ***)

A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňků.

Alča


zpět na článek