Neviditelný pes

KOMIKS: Komiksové Oscary

12.8.2008 0:05

Eisner 2TOPlistV californském San Diegu se poslední červencový víkend konečně dočkali tradičního ohromujícího komiksového šílenství – pravděpodobně největšího pop-kulturního festivalu současného světa Comic-Con International. Tisíce lidí, stovky vystavovatelů, prodejců a vydavatelů, autogramiád, výstav, diskusí a projekcí a tradiční udělování nejprestižnějších komiksových cen světa Will Eisner Awards, o nichž rozhodují profesionálové ze všech možných oborů kolem komiksu.

Letos poprvé měla Česká republika, dá-li se to tak brát, zastoupení alespoň v jedné ze třiceti kategorií, avšak Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou Petra Síse navzdory mému hlasu nominaci v cenu neproměnila. Kategorii Nejlepší komiks pro děti tak vyhrály hned dvě knihy ze série Myší hlídka Davida Petersena, o které jsem se zmiňoval zde.

Paříž pod vodou Spirou a FantasioI tak nejsou pro našince některé kategorie úplně nezajímavé. Nejlepším grafickým románem roku se staly Hluboké rány izraelské autorky Rutu Modanové, které si můžete aktuálně koupit i v češtině díky nakladatelství BB art. A další oceněné komiksy se k nám chystají: Úspěšný norský komiksář Jason, kterému už u nás vyšla bezeslovná kniha s podivuhodným názvem Pšššt!, získal svého komiksového Oscara za nejlepší zahraniční komiks Zabil jsem Adolfa Hitlera. Ten by u nás měl vyjít v září. Sérii Y: Poslední muž oceněnou za nejlepší kresbu spatříme na českých pultech ještě letos. Příští rok se pak dočkáme i oceněného nejlepšího komiksu pro mládež Laika (ano, je to ten pes, kterého máte na mysli) z pera Nicka Abadzise. Ceny se udělovaly i v dalších, mimořádných kategoriích. Speciální vzpomínkovou cenu tak dostal i komiksový prodavač Rory Root. Kompletní výsledky najdete pochopitelně na Komiksáriu.

Chcete-li si zkrátit čekání na zmíněná česká vydání oceněných komiksů, přečtěte si nejlepší komiksovou povídku roku Mr. Wonderful, kterou pro New York Times Sunday Magazine napsal a nakreslil Daniel Clowes. Ač je to k nevíře, “oscarový” komiks je na stránkách časopisu ke stažení zdarma.

Letní blondýnkaNebo si přečtěte Letní blondýnku, horkou komiksovou novinku BB artu. “Četba komiksu se najednou stává stejně hodnotnou jako četba dobré současné beletrie,” napsal o knize teprve čtyřiatřicetiletého autora Adriana Tomina recenzent The New York Times Nick Hornby. Dílo v sobě nese typické znaky stále populárnějšího žánru grafického románu – zachycuje obyčejný život, pocity nejistoty a existencionalismus, nebojí se ztvárňovat nejintimnější okamžiky našich životů bez sebemenšího náznaku vulgarity a touhy po senzaci. Letní blondýnka je součástí jeho slavného seriálu Optic Nerve.

Mladá fronta se rozhodla učinit další pokus na poli dětského komiksu. Po albu Paříž pod vodou z populární francouzské série Spirou a Fantasio to zkouší s francouzsko-belgickým Titeufem Švýcara Zepa (Philippe Chappuis). Osmiletého školáka řešícího nejrůznější problémy, které děti jeho věku zajímají, nejspíš budou znát vaši potomci z animovaného seriálu. Titeuf to vidí jinak s vyzývavou obálkou je ve skutečnosti v pořadí již pátým albem, které vyšlo v originále pod názvem Titeuf 5 - Et le derrière des choses.

Naopak dobře zaběhnutou sérií je nepochybně Tintin. Albatros právě vydal už jedenáctou knihu s příběhem Tajemství Jednorožce, které však není v Česku úplnou novinkou. Hergého příběh o střetu plachetnice kapitána Haddocka s piráty a o honbě za pokladem už u nás v roce 1994 vydal Egmont.

K2 2Zmínit je třeba ještě další dva dětské komiksy. Fantasy příběh Deník pána démonů (Talpress ) končí právě vydaným sedmým dílem a K2: Kill Me, Kiss Me (Egmont ČR) korejské autorky Lee Young Yuu pokračuje druhým svazkem, který se tentokrát zaměří na Jung-wooa, s nímž si v prvním díle jeho sestřenice Tae-Yeon vyměnila role, aby se dostala na chlapeckou školu co nejblíže svému vyvolenému.

A ještě honem zpátky do světa, probereme si nějaké personálie. Ve věku 96 let zemřel pravděpodobně na mozkovou mrtvici Creig Flessel, pionýr amerického komiksu. Sedmdesáté narozeniny naopak oslavil Belgičan Hermann Huppen, který své komiksy podepisuje výhradně křestním jménem. Proslavil se hlavně svým prvním samostatným postapokalyptickým seriálem Jeremiah díky jeho adaptaci to televizní podoby. Týden po Hermannovi slavil sedmdesátku Pierre Christin, významný francouzský komiksový scénárista, šedesátiny pak měl Američan Garry Trudeau, který se zaměřuje hlavně na politická a humanitární témata.zpět na článek