Neviditelný pes

INTERVIEW: Rozhovor s Janem Hlávkou

8.9.2009 0:05

Jan HlávkaTOPlistNa svých stránkách skromný a tajnůstkářský autor Honza Hlávka (* 7. dubna 1979) své soukromí příliš neodtajňuje a vůbec ke vzniku vlastního autorského webu byl donucen: Žádné stránky jsem nechtěl a přestože jsem byl opakovaně vyzýván a přemlouván k jejich zřízení, sveřepě jsem odolával. Žiju usedlým, poustevnickým životem, nějaká adrenalinová vzrušení nevyhledávám, vzhledem k mému zdravotnímu stavu ani nepěstuji sporty jakéhokoliv druhu, občasný nákup v supermarketu nepočítaje, takže k čemu bych měl stránky? Abych si občas masíroval ego vychvalováním těch pár výplodů choré mysli, co se mi v hlemýždím tempu podaří zbastlit a někde je - pouze z nedostatku jiného použitelnějšího škváru - otisknou? Děkuji, nechci!
Nicméně rozhovru s Martine Stručovským se nezalekl a vřele odpovídal na všechny jeho otázky. A komu by to nestačilo, může si s chutí přečíst dva roky staré interview...

 1. V těchto dnech začíná okupovat knižní pulty tvůj nejnovější román Odplata 2 – Vzpoura vyvolených. Co nám o něm prozradíš?

  JFK 20 Odplata 2 Vzpoura vyvolených 2 Jan HlávkaVzpoura vyvolených přímo navazuje na Odplatu 1, pokračuje v jejím ději po návratu Johna Kováře z Dorovy, ale zároveň neopouští ani Asenat a její město. Většina postav zůstává stejná z prvního dílů, přibyla jedna nová a známí členové Agentury, větší prostor dostává Noel Dwaken. Opět se objeví lord X-Hawk. Samotný děj je více detektivní, osou je pátrání Johna Kováře po pravdě o Ultimativním oddělení a zkáze Dorovy, ale není to zdaleka vše.

 2. A v čem se bude lišit od prvního dílu?

  Odplata 2 je rychlejší, než byla jednička. Také se z velké části odehrává v „naší“ realitě, ale prostředí se mění rychle, snažil jsem se sice nezanedbat atmosféru, ale stavět spíš na dějových zvratech, nabídnout pár překvapení. Narážek na minulá dobrodružství agenta Kováře je také více – včetně jednoho, které čtenáři dokonce ještě ani neznají. Nechtěl jsem, aby druhý díl byl stylem úplně stejný jako první, a myslím, že alespoň to se mi podařilo. Zda je také lepší či nikoliv, ať posoudí čtenáři.

 3. Byla Odplata již od počátku plánována, jako dvoj román nebo to vyplynulo během psaní?

  Odplata 1 Země prokletých Jan HlávkaMyšlenka dvojrománu se zrodila až v době psaní prvního dílu, když do Dorovy přibyla postava Anny. To otevřelo tolik možností, že bylo jasné, že se to prostě všechno nemůže vejít do jedné knihy – nakonec se nevešlo skoro ani do dvou.

 4. Odplata má velmi nadšené ohlasy, pokud by tě Mirek Žamboch s Jirkou W. Procházkou oslovili, šel bys do toho znova?

  S nadšenými ohlasy bych byl opatrnější, na taková hodnocení je myslím ještě brzy. Co se týče dalšího dílu, záleželo by to na okolnostech. Nerad dělám nějaké dlouhé plány nebo vyslovuji definitivní závěry, a teď už mám rozepsáno pár jiných věcí, času je bohužel pořád málo. Prostě by se vidělo podle situace. Každopádně jsem se u JFK hodně užitečného naučil a na to rozhodně nezapomínám.

 5. Máš v plánu nějakou knihu mimo JFK?

  Není tajemstvím, že se víc cítím doma v oblasti povídek. Problém ovšem je, že mé povídky často bobtnají takovým tempem, že se z nich stávají dlouhé povídky a novely prostě tak nějak samy. Takže plány neplány je dost pravděpodobné, že dřív nebo později nějaká naroste natolik, že knihu napíšu, ať chci nebo ne. :-)

 6. Co potřebuješ k psaní? Píšeš raději ve dne či v noci? Za ticha či hudby?

  JFK 9 Zatmění HlávkaRovněž se všeobecně ví, že píšu i žiju spíš v noci. K psaní potřebuji jen trochu světla a cokoliv, na čem jde psát – počítač, psací stroj, tužka a papír, to je jedno. Ticho pomůže, ale nezbytné není, naopak pro samotné nápady někdy trochu hudby pomůže.

 7. Kde bereš nové nápady? Máš pod postelí schovanou múzu?

  Pod postelí ne, spíš na Internetu. :-)Poslední dobou stále častěji píšu se spoluautorkou, doplňujeme své nápady, občas doslova celé věty. Nikdy předtím bych nevěřil, že s někým dokážu takto pracovat, ale každý den se přesvědčuji o opaku a opravdu si nemám na co stěžovat, je to mnohem větší zábava než psát sám. Výsledky naší spolupráce dřív či později pocítí i čtenáři a doufám, že je ocení stejně jako já.

 8. Jsi velký fanoušek Star Treku. Viděl jsi už nový film? Pokud ano, jak se ti líbil?

  Je to trochu překvapivé, ale dosud jsem ho neviděl. Důvodem je, že v místě mého bydliště zrušili kino, nemám z fyzických důvodů možnost cestovat moc daleko, abych film viděl jinde, a jsem příliš oddaným (rozuměj: fanatickým) trekkiem, abych si chtěl tuto událost zkazit koukáním na nějakou nekvalitní pirátskou kopii. Takže netrpělivě čekám na DVD. Jinak, jsem si vědom, že ohlasy na film jsou vesměs pozitivní až nadšené, ovšem cítím i jisté znepokojení, které pramení hlavně z četby comicsového prequelu „Countdown.“ Logické chyby v jeho příběhu byly totiž takového druhu, až jsem občas znechuceně kroutil hlavou a jen doufám, že film bude v tomto směru podstatně lepší.

 9. Na co se mohou těšit návštěvníci tvých webových stránek janhlavka.cz, pokud je navštíví?

  IKAROS 2005 - Jan Hlávka, 1. místoKromě chystaného článku o druhém dílu Odplaty hodlám na stránkách postupně uveřejnit třeba některé své starší povídky, především ty, co uspěly v soutěži Ikaros časopisu Ikarie – u první z nich, Vraku, se tak už stalo. Povídky budou zveřejněny přesně v té podobě, v jaké kdysi v Ikarii vyšly, bez nějakého dodatečného „oprašování,“ protože myslím, že tak budou zajímavější hlavně pro začínající autory, kteří se třeba snaží načerpat zkušenosti pro vlastní tvorbu. Mám ohledně stránek i další nápady, ale toto přijde na řadu nejdřív.

 10. A na závěr tradiční otázka – co připravuješ nového?

  Nových věcí mám sám i se spoluautorkou rozepsáno několik, ale v současnosti nejsem schopen říct, kdy budou dokončeny nebo kde se objeví. Mimo Odplaty zatím vyšla jen dvoudílná Výměna v Pevnosti, novela právě z prostředí Star Treku, která doufám nebude poslední. Problém je, že většinou píšu „jen tak,“ aniž bych předem plánoval, jak to dopadne nebo kde to vyjde, navíc plány se často mění velice nečekaně a rychle. Chápu, že čtenáři by raději nějaké konkrétnější informace, ale nebylo by fér slibovat něco, co se možná nenaplní. Jediné, co mohu zaručit s čistým svědomím je, že se budu snažit a že psát rozhodně nepřestanu.

Děkuji za odpovědi a přeji mnoho nápadů do budoucna.

Martin Stručovský


zpět na článek