Neviditelný pes

EDITORIAL: Co nás čeká v nejbližší budoucnosti a další e-zin

23.4.2007

Sarden e-zin 3/2007TOPlistPo mdlé a nevýrazné zimě tu máme krásy slunečného počasí, které nejspíše přinese nemálo nočních můr našim zemědělcům, ale na program se tato záležitost, související se změnami klimatu, dostane až bude aktuální - tedy se začátkem prázdnin.

Opět musím řešit své osobní a existenční problémy, což mohu odbýt jednou větou: Alespoň se nemám čas nudit. Zjistil jsem tak jednu věc. Sarden a fandom vůbec se mi staly dlouhodobým partnerem a to už od konce slastí provázející bezstarostnost povinné školní docházky a navazující střední školy. Sedmileté budování tohoto svazku se stalo prioritním závazkem, který není jednoduché opustit, snad ani kdybych sám chtěl (což rozhodně nepřipadá v úvahu).

S delší odmlkou se alespoň můžete potěšit dubnovým e-zinem, který přináší to nejlepší z březnových vydání, klasickou sondu do historie, aneb co jsem vydoloval z archívu. Jako zpestření a překvapení si můžete připomenout dlouhou povídku Františky Vrbenské Lov na křišťálové blesky, která se po částech poprvé objevila na SciFiWorldu. Kombinace čiré fantasy, Conana a cestování časem je téma hodné pozornosti i po letech. Ostatně obálka tohoto čísla využívá jedné krátké spolupráce s Mirkem Kolárikem, který stihl nakreslit a namalovat čtyři obrázky právě pro tuto novelu.

Když se denně dívám na svůj pracovní stůl, vyčítám si, jak mi neutěšeně narůstá hromádka přečtených knih, které se těší na zrecenzování, jeden z restů, o nichž vím (jak jsem napsal, tak jeden - z mnoha). Raději zaměříme svůj zrak do blízké budoucnosti, ať se můžete těšit na to, co vás (a vlastně také mě) čeká.

V brzké budoucnosti to bude zejména recenze několika špalků od pana Feista (vydává je nakladatelství Wales), vedle těchto románů z plodné kariéry amerického fantasy spisovatele se povalují takoví jako Carroll, Martin, McDevitt nebo Steele, přesto se před ně nejspíš nasune antologie "nové space opery" Plameny hvězd a snad pár dojmů z filmů letošního roku, řekněme, že Korytnačky Ninja se v digitální podobě více než povedly. Tento týden se můžete těšit na několik informací o chystaném románu "par exellence" od S. Clarkeové, jak již určitě tušíte, bude to právě cenami ověnčený Jonathan Strange a pan Norrell (v e-zinu si kromě ukázky všimněte posledních dvou stránek). E-mailování a domlouvání dalších projektů (o jednom jste nedávno hlasovali) bude muset nějaký ten čas trochu počkat, vždyť se blíží hezké a nekulaté výročí. Ano, příští měsíc touto dobou bude Sardenu sedm let.

Dříve než se s vámi rozloučím, dovolil bych si poděkovat Magdě Dědkové za její skvělý seriál a úvahy o žánru science fiction. V hodnocení uplynulého období jednoho roku jsem naznačoval, že se chceme více zabývat právě delšími články o žánru a právě paní Magda Dědková naši výzvu vyslyšela a předčila všechna má očekávání (pevně věřím, že vaše také). Pravda, někteří mladší z vás možná neznají všechna díla, o kterých se v cyklu zmiňuje, ale na druhou stranu tak artikl plní funkci vzdělávací a třeba - v přehršli nových tváří fantastiky - najdete dávné klasiky žánru nebo s trochou nostalgie smetete prach ze svazků zapomenutých v hloubi vaší knihovny.

Přichází jaro, přátelé, takže nám buďte stále věrni, ale nezapomeňte se občas odpoutat od monitoru a udělat si menší výlet se svými blízkými (a tím nemyslím stále častější exkurze do hypermarketů).

Jan Pechanec


zpět na článek