Neviditelný pes

SNĚMOVNA: Babiš je rizikem ... a co z toho vzešlo

21.3.2024

Sleduji s hlubokým povzdechem akci „Babiš je bezpečnostním rizikem pro Česko“, která se koná na půdě poslanecké sněmovny. Babiš může být spokojen-nemluví se o ničem jiném než o něm.

Poté, co ministr zahraničních věcí Česka Jan Lipavský označil Andreje Babiše za bezpečnostní riziko pro Česko, reagoval předseda hnutí ANO svým vlastním způsobem. Rozeslal mail se sprostými slovy na všechny strany a tento mail pak díky jednomu z příjemců spatřil světlo světa. Vládní politici pak v daném mailu spatřili možnost konečně to Babišovi „natřít“ a kvůli tomu se sešla poslanecká sněmovna s hlavním bodem – Babiš je bezpečnostním rizikem.

Hovořilo se o „červených liniích“, které by politik nikdy neměl překročit. Vít Rakušan tak v Událostech 19.3.2024 na ČT prohlašoval, že zatahování rodinných příslušníků do politiky je právě překročením takové červené linie. Poslanci hnutí ANO demonstrativně opustili jednací sál a na svých stolcích nechali cedulky s „nejdůležitějšími problémy“, které by měla vláda řešit.

Do médií se pak dostal návrh usnesení mimořádné schůze svolané vládními stranami, který se Babišem více méně vůbec nezabývá. „Poslanecká sněmovna konstatuje, že současný teroristický režim v Rusku svou rozpínavostí a snahou o rozšíření sféry vlivu na Ukrajinu a do dalších zemí Evropy, doprovázenou válečnými zločiny, představuje pro ČR největší bezpečnostní hrozbu; je tudíž zásadním zájem ČR, aby Putinova válka proti Ukrajině nebyla úspěšná, aby se Ukrajina ubránila a aby byl ruský režim od další agrese proti Evropě účinně odrazen,“ píše se v návrhu usnesení. K naplnění bezpečnostních zájmů ČR je podle jimi navrženého textu nezbytné v pomoci Ukrajině vytrvat, aby se ubránila proti ruské agresi. Zastavení dodávek vojenského materiálu by naopak vedlo k dobytí a pustošení Ukrajiny ruským teroristickým režimem a povzbuzení tohoto režimu v dalších výbojích proti evropským státům, což by bylo spojeno s vážnými riziky pro ČR a další blízké spojence.

Babiš už před jednáním sněmovny vydal prohlášení, že je pro obnovení územní celistvosti Ukrajiny. Předseda opozičního hnutí ANO, bývalý premiér Andrej Babiš vytáhl silnou kartu, aby otupil kritiku z vládní koalice, že je bezpečnostní riziko. Podpořil obnovení územní celistvosti Ukrajiny, kterou napadlo Rusko, a to včetně Krymu. Zároveň uvedl, že pro něj nepřijatelná diskuse o odchodu z Evropské unie či NATO, čímž se zároveň vymezil vůči druhému opozičnímu hnutí SPD.

Z Babišova e-mailu uniklého na veřejnost se tak vyvinula diskuse o Ukrajině, napadené Ruskem, v níž původní smysl kritiky chování Babiše proměnili aktéři v proklamaci o podpoře Ukrajiny, která nesmí být ponechána bez podpory dodávek zbraní a munice.

Nicméně, česká politika zabývající se e-mailem a opět se zavazující k podpoře Ukrajiny, je jedna stránka věci. Tou druhou je už rétorika, která eskaluje napětí nejen v Evropě, ale na celém světě. Francouzský prezident opět nevyloučil vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu v případě, že by hrozil ruský postup na západ. Ozvalo se pak Rusko, které označilo francouzské vojáky za prioritní cíle. Šéf ruské civilní rozvědky (SVR) Sergej Naryškin dnes v rozhovoru s agenturou TASS varoval, že francouzské jednotky se na Ukrajině stanou legitimním a prioritním cílem ruské armády. Francouzský prezident Emmanuel Macron před několika dny řekl, že jeho země bude možná nucena v určitém okamžiku vést pozemní operace na Ukrajině. Nejmenovaný činitel francouzského ministerstva ozbrojených sil Naryškinova slova označil za nezodpovědnou provokaci, uvedla agentura Reuters. Naryškin varoval, že francouzské vojáky „čeká osud všech Francouzů, kteří kdy přišli na území ruského světa s mečem“. Šéf SVR prohlásil, že Rusko má informace o tom, že Francie už připravuje vojenský kontingent určený pro Ukrajinu, který zpočátku bude čítat dva tisíce lidí.

Toto už je další ze série prohlášení, která čteme. Je zřejmé, že tato prohlášení nemohou nechat čtenáře na pokoji. Podle některých „expertů“ se současná situace zdaleka nerovná té, jaká se vytvořila v době Karibské krize a jaderná válka nehrozí. Otázkou je, zda se experti nemýlí a zda současný vývoj mezinárodních vztahů nespěje k podobné krizi jako byla ona karibská.

Toto a mnoho dalšího ne zcela pro Západ ani pro svět dobrého se děje ve světě a česká poslanecká sněmovna se schází, aby „potrestala“ Babiše za „složky“ a výsledkem jednání má být „zásadní podpora Ukrajiny“.

A ještě jedna akce je před námi, a tím jsou OH 2024 v Paříži. Francie už měsíce řeší bezpečnostní situaci při olympiádě. V takové mezinárodní situaci se již OH dlouho nekonaly a obavy o bezpečnost jsou tak na místě. Zbývá ještě pár měsíců a rozhodně tomu nepomůže další eskalace napětí.zpět na článek