Neviditelný pes

PRÁVO: Dobrý signál – zákony platí pro každého

21.11.2015

Jak známo, celou dobu od listopadu 1989 kráčíme k právnímu státu. Fiktivní právní stát máme již v ústavě, jinak se o něm mluví jen s doprovodem dalších slov. Jsme na cestě k němu, máme jej, ale není ještě zažitý, anebo, to se mi líbí nejvíce, „právní stát není všelék, od kterého máme očekávat absolutní spravedlnost“. To je přece hezké – všelék jak známo neexistuje a asi nikdy existovat nebude, absolutní spravedlnost také ne, tak co bychom od něj vlastně chtěli.

Máme ústavní soud i Nejvyšší správní soud, politika i stát jedou podle demokratických pravidel. Tam někde před námi se demokracie a právní stát spojí a budeme to mít dobré. Vždyť nám podle zpráv našich tajných služeb nehrozí žádné nebezpečí ani od islamistických teroristů, jak nás ujišťují ministr vnitra Chovanec a premiér Sobotka. A ti to musí vědět.

Jenže stačí vzít noviny a zapnout televizi. Udělal jsem to před pár dny. Na jedničce v Objektivu ukazovali, jak to neklape na Šumavě. Tam hodlá jeden z našich nejlepších cyklistů postavit několik hotýlků. Jeden ochránce životního prostředí na obrazovce říkal, že jejich námitky starosta Rejštejnu odbyl s tím, že schválený územní plán je sice v rozporu se zákonem, ale je platný. Když se ekologové dožadovali vysvětlení, jak je to možné, bylo jim řečeno, že prostě možné to je a nic se s tím neudělá.

Jejich mluvčí říkal, že to dají soudu. Bláhovec, ať dají, já už vím, jak to dopadne. Okresní, Krajský a Nejvyšší soud řeknou, že je platný, Ústavní soud všechna rozhodnutí zruší a vrátí celou věc soudu prvního stupně. A tím začne celý soudní kolotoč znovu. Konec? Tak za deset let. Do té doby už budou mít hotýlky na sebe dávno vyděláno a náš cyklista si do nich bude jezdit jenom pro penízky. Dovedete si představit, že stavební úřad, až bude vše hotové a ekologové vyhrají, vydá příkaz k jejich zbourání? Já si to představit nedovedu. Protože jsem ostřílený profík putující již dvacet pět let k právnímu státu!

Hned po Objektivu jsem si vzal sobotní LN, kde mě zaujal článek: „Kauza Vidkun? Padni komu padni,“ říká ministr vnitra Milan Chovanec. Vidkun – to je ta kauza o zločinných policistech a ještě zločinnějších inspektorech z Generální inspekce bezpečnostních sborů, ve zkratce GIBS. Že mnozí politici při té cestě k právnímu státu začali šlapat společně se zločinci a mafiány, víme dávno. Posledním takovým podezřelým poutníkem je exministr vnitra Ivan Langer.

Zadal již někdo z vlády nějakou psychologicko- sociologickou studii, proč tolik ze soudců, státních zástupců, policistů – ze všech obránců demokracie a právního státu vyznávajících heslo „Pomáhat a chránit“ - pomáhá zločinu a chrání zločince? Od dob našeho slavného krajana, starosty Chicaga Antonína Čermáka, který ve dvacátých letech vyčistil své město od mafiánských policistů, uplynulo ji téměř sto let. Rozhovor s ministrem Chovancem mě uklidnil, padni komu padni. Pan ministr na shora uvedenou otázku odpověděl: „...vypadá to, že několik policistů zapomnělo na služební přísahu, že jsou součástí policie, a začali mít kamarády takzvaně jinde. Pro mě je dobrou zprávou, že akci nastartovala sama policie.“ Zaplať pámbu. To mě uklidnilo. Ještě více zpráva, která teď běží v podtitulku na televizní obrazovce: „Nemáme jakýkoli náznak možného útoku teroristů na českém území, jsme schopni reagovat v řádu hodin.“

To mě zase trochu zneklidnilo, náznaky nejsou, ale reakce na ně bude během několika hodin? Hned jsem to ale pochopil, až nám teroristé dají náznaky, tak budeme bleskurychle v řádu hodin reagovat. Doufejme, že od náznaku teroristů budeme těch několik hodin ještě mít. Jenže co když náznakem bude výbuch bomby nebo salvy z kalašnikova jako v Paříži? Až sem si mohu z ministra vnitra a premiéra dělat legraci. Nemusíme se bát. Vždyť pan ministr na závěr rozhovoru říká: „Je dobrou zprávou pro občany, že nikdo v České republice nestojí nad zákonem. Ani špičky policie, ani vysocí politici nejsou beztrestní. Začíná platit, že žijeme v právním státě (konečně - pozn. autora). Myslím, že pro veřejnost, je to dobrá zpráva.“ Určitě je, vždyť od doby ministra vnitra a premiéra Grosse, který měl také kamarády „někde jinde“, je to přece velký pokrok. Až do chvíle, než si uvědomíme, že pan ministr Chovanec je také musel někde mít. Bez nich by totiž těžko vystudoval právnickou fakultu za devět měsíců. Ovšem, toto krátké studium konvalidoval tím, že nepoužívá titul, jak zdůraznil při jiné příležitosti.

Nevím, nakolik se během tohoto krátkého studia seznámil s právnickým výrazem „konvalidovat“ (dodatečné odpadnutí důvodu neplatnosti). Pravděpodobně ano, jinak by nebyl přesvědčen, že nepoužíváním titulu své právnické „vzdělání“ konvalidoval. A pan premiér Sobotka? Ten má titul v pořádku, jenom se ocitl mezi nejvíce podezřelými v kauze OKD, ve které byl český stát připraven o řadu miliard korun. Protože od mediálních obvinění mnohdy není daleko k obviněním trestním, uvidíme, zda se naplní slova B.c. Milana Chovance. Já klidně jeho devítiměsíční titul uvedu a stejně tak znovu ocituji jeho slova: „Nikdo v České republice nestojí nad zákonem. Ani vysocí politici nejsou beztrestní. Začíná platit, že žijeme v právním státě. Myslím, že pro veřejnost je to dobrá zpráva.“ Díky za ni, pane ministře.zpět na článek