Neviditelný pes

POLITIKA: Vlásek od symbolické smrti

30.10.2006

Skončily senátní volby, které se nijak nevymkly z reálných očekávání, všechny strany s výraznějším zastoupením v druhém kole uspěly přibližně z poloviny, takže se všichni mohou tvářit spokojeně. Hon na ODS, ke kterému vyzýval Jiří Paroubek a komunisté a ke kterému se svým obvyklým způsobem přidávali lidovci, se nekonal nebo se nekonal alespoň v rozsahu bubeníkům milým. Na druhou stranu ani stále hrozivější skandály, se kterými se potýká ČSSD, nezabránily vítězství šesti socialistů, z nichž nejcennějšími jsou nejspíše senátorské skalpy v Ostravě a Mladé Boleslavi. Výsledek voleb nepovažují za neúspěch ani komunisté, neobhajovali nic, nic nezískali, takže vlastně obhájili pozice, ze kterých do voleb šli. Ztráta „rudé“ Třebíče ve prospěch „modrého“ Jonáše ovšem nejspíše mrzí jak v ulici Politických vězňů, tak v Lidovém domě.

Dvacet čtyři hlasů od symbolické smrti byla KDU-ČSL na obvodě Chrudim. Dosud nejtěsnějším výsledkem v historii senátních voleb dokázala bývalá čtyřkoaliční ikona a dnes nejvýše postavený lidovecký politik Petr Pithart obhájit svůj mandát v senátním obvodě ušitém mu na míru. Senátní obvod Chrudim je postaven tak, aby žádný komunální politik nemohl využít své lokální popularity na většině obvodu. Především jeho venkovské části se vyznačují nadprůměrnou religiozitou a tím i nadprůměrnou podporou KDU-ČSL. V té části venkova, která je sekularizovaná, mají nadprůměrnou voličskou podporu KSČM a ČSSD, pro které představuje Petr Pithart přijatelnou alternativu. Obvod je rozdělen do dvou krajů a mezi oběma centry – Chrudimí a Havlíčkovým Brodem prakticky neexistují vazby politické ani ekonomické. Chrudimského politika provází nedůvěra v Havlíčkově Brodě, brodského komunálníka v Chrudimi. Efektivní oslovení všech voličů v obvodě je možné jediným způsobem – přes celostátní média, především celoplošné televize, méně prostřednictvím tisku. Pro politika celostátního významu s oporou v KDU-ČSL je takový obvod ideální. Má náskok mnoha desítek procent voličské podpory dříve, než vůbec začne kampaň.

Když se sečetly volební výsledky za první kolo voleb, zaostal Petr Pithart o čtyři procenta za komunální političkou v dresu ODS, havlíčkobrodskou starostkou Janou Fischerovou. Díky tomuto výsledku dostala paní starostka vůbec první možnost oslovit svoje voliče z televizní obrazovky. Ve dvacetiminutovém utkání s Petrem Pithartem ve tři čtvrtě na jedenáct večer. Přesto Petr Pithart dále zůstával mírným favoritem druhého kola. Očekávalo se, že na základě výzev vedení KSČM a ČSSD pro něj bude hlasovat alespoň část voličů těchto dvou stran.

Když se sečetly hlasy druhého kola, zvítězil Petr Pithart o dvacet čtyři hlasů. Nejctihodnějšího ze senátorů zachránila spin propaganda v Havlíčkově Brodě – nevolte Janu nebo přijdete o starostku!

Pokud se začneme zabývat dopady, jaké by mělo na celostátní politiku, kdyby v druhém kole odevzdalo hlas Janě Fischerové o tři desítky lidí více, každého napadne v první řadě volba presidenta. Očekávaný Klausův protikandidát Pithart by ztratil značnou část svojí pozice se ztrátou senátorství a Klausovi by přibyl v senátu další jistý hlas. Daleko fatálnější dopady by volba měla na pozici strany lidové.

Problémem by nebyla ani tak ztráta jednoho mandátu. Šlo by o další velmi těžkou ránu vnímání KDU-ČSL jako strany celostátního rozsahu a vlivu. Důvěra v poslanecký klub vzala za své uzavřením dohody s ČSSD a KSČM o společné vládě. Lidovci jsou na hraně volitelnosti a jejich tradiční voliči vymírají. Kterékoli další volby mohou znamenat konec přítomnosti této strany v dolní sněmovně. Lidovecká reprezentace v senátu je již dnes soustředěna do oblastí, které jsou tradičně vnímány jako lidovecké – a i zde je zřetelný pokles. Vypadnutím jediného senátora celostátního významu by lidovci získali charakter regionální strany i v senátu.

Nutno však konstatovat, že s využitím všech výhod nakonec Petr Pithart svůj úřad obhájil, třebas o jediný chlup své pověstné bradky. Přejme mu při jeho věku pevné zdraví a mnoho energie, aby dokázal ještě po mnoho let naplňovat všechny svoje četné aktivity tak, jak si jejich statut žádá.zpět na článek