Neviditelný pes

POLITIKA: Ukončeme diplomatické vztahy s Palestinou

17.1.2014

Od záhadného výbuchu na palestinské ambasádě v Praze už uplynuly dva týdny a česká vláda se stále tváří, jako by se nic nestalo. Bohužel stalo a nečinnost české vlády je alarmující. Za celý svůj život si nepamatuji jediný případ, kdyby v Praze nastal výbuch na kterékoliv ambasádě neřkuli výbuch, který má na svědomí lidský život. Nepamatuji si za posledních 20 let ani nic podobného kdekoliv v Evropě. Jedinou adekvátní reakcí na takovou událost je řádné vyšetření a rozvázání diplomatických vztahů a postupná několik let trvající obnova vztahů.

Nedávný Šaronův pohřeb v Izraeli ukázal, jaká je skutečná situace v celé oblasti. Izrael, vedený svým nejlepším válečníkem, poskytl Palestincům dvě území na kterých si zřídili dosud mezinárodně neuznaný stát Palestina. Tento "stát" je rozdělený na dvě části, z nichž jednu ovládají staří polepšení teroristé z Fatahu a druhou ovládají mladí dosud nepolepšení teroristé z Hamásu.

Důležité je, že tento "stát" není ekonomicky a finančně soběstačný a žije pouze z peněz daňových poplatníků EU a USA a ropných šejků z arabských států. Přestože dostává ročně z EU i z USA obrovské částky, tak odmítá podepsat mír s Izraelem a stále na svém území toleruje nebo přímo organizuje ozbrojené akce proti Izraeli. Ročně je především z pásma Gazy na území Izraele odpalováno několik set raket. Organizace Hamás, která toto pásmo na základě výsledků svobodných voleb ovládá, je uvedena na seznamu teroristických organizací EU i USA. A s tímto "státem" má Česká republika diplomatické vztahy.

Je skutečností, že především v 70. a 80. letech poskytovalo tehdejší komunistické Československo velkou podporu Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP) vedené Jásirem Arafátem. Ten byl v Praze častým hostem a odvážel si domů mimo jiné i spoustu československých zbraní. Tuto "tradici" se bohužel České republice nepodařilo dosud přerušit. Zbraně si Palestinci sice už přímo od české vlády nekupují, ale zdá se, že i tak jim jejich pražská ambasáda poskytuje pro obchod s nimi dobrý úkryt. A to není dobrá zpráva ani pro okolo bydlící občany ani pro bezpečnostní situaci v celé České republice.

Skladovat zbraně a výbušniny na ambasádě je v přímém rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. Zbraně a výbušniny nejsou součást normální diplomacie a takové chování nelze tolerovat. Palestinci se sice již oficiálně za události omluvili, ale to je málo.

Jediné správné řešení pro českou vládu je přerušení diplomatických vztahů a vypovězení palestinského diplomatického personálu. Osazenstvo palestinské ambasády v Praze by mělo dostat od Černínského paláce nótu oznamující, že jsou PERSONA NON GRATA. Pokud toto česká vláda neudělá, tak získáme pověst státu, kde si kdokoliv může dělat cokoliv a místní vládě to nevadí. A to bude doporučení pro všechny teroristy světa. aby sem přenesli své aktivity.

Autor je historik a politik, poslanec Evropského parlamentu za ODS

Převzato z Fajmon.blog.idnes.cz se souhlasem autorazpět na článek