Neviditelný pes

POLITIKA: Sociálně demokratické peklo

21.2.2018

V sociální demokracii v této části Evropy se dějí věci. V německé SPD probíhá další skartace dalšího předsedy. Jen tak pro informaci, za kancléřování Anděly Merkelové jich bylo už celkem sedm; ano, až tak blahodárný má její vliv na pohyb vrcholových kádrů mezi německými soudruhy. A je jisté, že obnova kádrů mezi socialisty tam i tady je na pořadu dne.

Sotva usedl prach na Martina Schulze, který před necelým rokem jako raketa přifičel z Bruselu a hlasitým hýkáním vyburcoval naděje soudruhů v Německu coby nově instalovaný šéf na pěkný volební úspěch, následovala volební katastrofa ve volbách do Bundestagu. Teď probíhá tichý pohřeb soudruha Schulze a už tu máme další rachejtli, další naději potápějící se SPD. Je to Andrea Nahles, bývalá šéfka Mladých socialistů (Jusos), která kdysi pózovala fotografům jako správná zápaďačka s Jásirem Arafatem a vůbec projevuje správné levičácké nadšení. A vzala to od podlahy na posledním Parteitagu. Zatímco Schulz plácal celkem hodinu, vzala to Nahles od podlahy a za cca sedm minut se tak dostala do role nové komety SPD, že se někteří ještě celkem normální, společensky uměření členové SPD v publiku tvářili jako..... No, tvářili, byli spíše vyděšení. Nejprve začala důrazně, ale pomalu, akcentovaně, pak ale začala mlátit papíry, až se pultík otřásal, pak už řvala, mávala pěstmi, poskakovala a hulákala a mlátila, až pultík praštěl. Úchvatná podívaná, pro přítomné a pro psychiatry určitě. Obsah nebyl důležitý, forma ano. Jestli ta nestudovala slavný Hitlerův projev v Norimberku, ať nejím čtrnáct dní. Jestli tahle ohava bude zvolena hlavou SPD, a to myslím je jisté, pak je o zábavu jak v Němcích, tak i u nás vystaráno.

To naši socialisté v Hradci Králové na svém sjezdu dostali nejprve vykartáčováno od presidenta Zemana, aby potom nablble naplnili očekávaně jen malou část programu, když stihli zvolit jen předsedu a prvního místopředsedu. Zábavné je, že zatímco Nahles řvala, přítel Jan Hamáček hudlal a vracel se ke kořenům a k nim se vracel i Jiří Zimola, který nakonec vcelku těsně prohrál. Jiří Zimola bude jistit svého nového předsedu Jana Hamáčka tím, že mu bude trpělivě mydlit schody. Když už jsme u toho návratu ke kořenům, chtělo to trochu vysvětlit. Jiří Zimola se o to pokusil, když odsoudil kapitalisty. Ano, to může být návrat ke kořenům. Který kořen to má být? Bohumil Šmeral nebo snad, jak já myslím Zdeněk Fierlinger? No každopádně máme za sebou konec začátku konce ČSSD jako relevantní strany. Čeká nás strana navrátilců ke kořenům čili nic.

Zatímco SPD si během svého pádu v Německu ještě možná čichne k moci a lízne ve funkcích, než padne, naše ČSSD bude jednat s ANO. Šéf však musí trvat na tom, že Andrej Babiš nebude v čele vlády. Protože ale ten to bryskně odmítl a chybělo jen výmluvné gesto s prostředníčkem, tak nevím, o čem ti mazlíci budou s ANO vlastně jednat. Prostě si pokecají, nebo co.

Je to takové sociálně demokratické peklo. Užívejme si ho, ne vždy máme možnost být svědky vymírání dinosaurů v přímém přenosu. Miloš Zeman se na to dokonce s rétorikou sobě vlastní přišel podívat zblízka a tomu tupému zvířeti zasadil ránu. Tomu prostě nemohl odolat.

A takhle my tady žijeme.zpět na článek