POLITIKA: Senát zmodrá díky zeleným
Nadcházející senátní volby mají několik témat. Lze je v zásadě rozdělit na dva hlavní okruhy, test celostátní pozice stran a budoucí fungování senátu.
Část veřejnosti vezme podzimní volby jako pokračování červnových a bude se snažit posílit jednoho z dvojice Topolánek - Paroubek proti druhému. Socialisté obhajují jen jeden mandát z 27 a tak je téměř jisté, že významně posílí. Však také jejich sedmičlenný klub není nikým brán příliš vážně.
Lidovci obhajují osm z patnácti mandátů. Vzhledem k jejich vnitřní krizi, slabosti kandidátů a absenci širší podpory, to pro ně nevypadá dobře. I Petr Pithart, při své třetí kandidatuře, bude mít značné potíže. Mezi lidoveckými kandidáty je několik adeptů do nejvyššího vedení strany. V případě úspěchu mohou někteří pomýšlet i na funkci předsedy KDU-ČSL. Unionistů končí hned šest z osmi, větší šanci na úspěch ve volbách mají maximálně dva jejich kandidáti.
Zelení hrají o sněmovnu
Zelení, kteří se vrátili po deseti letech v šesti poslancích do sněmovny, zvolili pro senátní volby zajímavou strategii. Veřejně deklarují cíl zabránit ústavní většině ODS a ČSSD, tomu by odpovídalo postavení několika silných kandidátů se širokou podporou a podpora názorově blízkých kandidátů jiných stran. Postavení devatenácti vlastních kandidátů, někdy zezelenalých v den podání jejich kandidátky i proti nesporně zelené osobnosti (Fischerová, Karásek), odhaluje skutečné cíle SZ. Chtějí dorazit svoje nejbližší politické konkurenty z tzv. „malých stran“ jako jsou US-DEU, SNKED i KDU, dále posílit značku a otestovat si sílu možných kandidátů na krajské lídry v předpokládaných předčasných volbách do sněmovny. Bude velkým překvapením, pokud při tomto postupu někdo za SZ uspěje.
Pozice kandidátů dalších malých stran či nezávislých, je nezáviděníhodná díky polarizaci politiky a velkému množství protikandidátů. Solidnější šance mají jen obhajující Paukrtová na Jablonecku a exposlanci Fischerová a Karásek.
Velkou neznámou je výsledek kabaretu kolem Bobošíkové a mimořádně mediálně protěžované (nákladné) kampaně bývalého pražského zastupitele za ODS a US Hvižďali.
Vláda jedné strany
Senátní klub ODS čekají zlaté časy. Dva roky skrytě rozhodoval o chodu senátu s těsnou faktickou většinou danou pevnou disciplínou, docházkou a podporou několika „zmoudřelých nezávislých“. Posílení socialistů, oslabení lidovců a komunistů, doplněné cílenou snahou zelených po likvidaci nejbližší konkurence způsobí, že se ve velké většině obvodů ve druhém kole setkají socialisté a ODS. Vzhledem k neoblíbenosti senátu u levicových voličů, ODS s vysokou pravděpodobností získá více než jen deset obhajovaných mandátů a plně ovládne senát. V minulých volbách získala ODS mandátů osmnáct! Není vyloučen ani zisk ústavní většiny.
Příští dva roky zažije senát novou éru, kdy skončí seriózní diskuze na plénu. Rozhodovat bude úzké vedení klubu ODS. Vedle prezidenta a krajů, získá ODS pod kontrolu další mocenské centrum. Bude zajímavé, jak se s novou situací vyrovnají výrazné, nezávislé osobnosti, zda na dva roky rezignují na vlastní činnost, přichýlí se k ODS ala A.Vondra či zvolí jiný postup.
psáno pro LN
(autor je právník a politolog, předseda Institutu K.H. Borovského, osobní web www.milanhamersky.cz)