Neviditelný pes

POLITIKA: Řihák není Hudeček

25.6.2014

Jste-li sociálním demokratem, neměli byste být zároveň hejtmanem a poslancem. Alespoň takovéto usnesení ústředního výkonného výboru ČSSD platí na papíře. V praxi ho odmítli respektovat Josef Novotný a Jiří Běhounek. Byť druhý jmenovaný není přímo členem sociální demokracie, ale na její kandidátce se ucházel o přízeň občanů jak ve sněmovních, tak i v krajských volbách.

Před několika týdny poutala jejich revolta pozornost médií. V současné době si na nedodržení stranického usnesení téměř nikdo ani nevzpomene a rebelie jim zatím prošla bez následků.

Ukazuje se, že pokud mají hejtmani ve svém regionu silné zázemí v sociální demokracii, nemusí se obávat nedobrovolného konce. To si mohl ověřit další hejtman Josef Řihák. Ten sice formálně rezignoval na svůj úřad dobrovolně, chtěl-li si zachovat naději na to, že na podzim bude v senátních volbách obhajovat svůj mandát, neměl příliš na vybranou. Tlak od stranických kolegů byl natolik silný, že by ho stejně odvolali a zároveň by ho nemuseli do podzimních voleb vůbec nominovat.

Přitom Josef Řihák nemusel řešit souběh funkcí. Zmiňované usnesení se na senátory nevztahuje. Paradoxně se jím musí zabývat jeho očekávaný nástupce. Měl by jím být dosavadní první náměstek hejtmana a poslanec Miloš Petera. Ten se už nechal veřejně slyšet, že stranické usnesení bude respektovat a poslaneckého mandátu se vzdá. Vzhledem k tomu, že se těší poměrně silné podpoře středočeských sociálních demokratů, rozhodl se budovat svoji politickou kariéru z pozice hejtmana než řadového poslance.

Na jeho zákulisních schopnostech bude záležet, zda v nové funkci vydrží až do krajských voleb v roce 2016. Nekonkrétní zdůvodnění Řihákova vynuceně dobrovolného odchodu naznačují, že se v mocenských vazbách sociální demokracie orientuje lépe než dnes už bývalý hejtman.

Souboj různých vnitrostranických křídel na úrovni regionů není výsadou sociální demokracie. Shodou okolností podobné problémy řeší TOP 09 v Praze. Primátor Tomáš Hudeček svádí tvrdé mocenské boje se svým prvním náměstkem Jiřím Vávrou. Na rozdíl od Středočecha Řiháka je zatím úspěšnější a svého rivala v rámci strany poráží. Alespoň se mu podařilo uhájit nominaci na primátora hlavního města a prosadit vlastní verzi kandidátky pro podzimní volby. Byť to může být úspěch dočasný, protože Hudeček spolu s dalšími politiky z vedení Prahy čelí obžalobě kvůli rozhodnutí, které se týká projektu Opencard.

Vzhledem k tomu, že podobu kandidátek lze ještě měnit, a vzhledem k blížícímu se soudnímu líčení, které by mohlo ovlivnit podobu předvolební kampaně, nemá Hudeček jisté, že se na podzim bude skutečně ucházet o přízeň voličů. Josef Řihák si to u stranických kolegů pojistil tím, že „dobrovolně“ rezignoval. Kdyby totéž učinil v tuto chvíli už obžalovaný Hudeček, docílil by pravého opaku.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/pluszpět na článek