Neviditelný pes

POLITIKA: Protikuřácký zákon opět ve sněmovně

9.9.2016

Do stejné řeky se podle známého rčení vstupovat dvakrát nemá, někdy se tomu však vyhnout nelze. Například v momentu, kdy jste přesvědčeni o tom, že tentokrát budete úspěšnější než v prvním případě.

Koaliční poslanci si to myslí v souvislosti s tzv. protikuřáckým zákonem. Ten v květnu neprošel, v září se do sněmovny vrátil. V mírně upravené verzi už nepůsobí tak přísně jako na jaře. Přesto nelze zaručit, že pro jeho schválení zvedne ruku dostatečný počet zákonodárců.

Ti sice v květnu slibovali, že nesoulad koalice napraví ve velmi krátké době. Jak ukazuje realita, byla to buďto naivní představa, nebo snaha uklidnit veřejnost, že poslanci to myslí s omezením kouření ve veřejných prostorech skutečně vážně.

Nakolik sliby promění v konkrétní činy, to se ukáže v následujících měsících. Tzv. protikuřácký zákon totiž nebudou schvalovat ve zrychleném řízení, jak si ještě v květnu představovali. Podle očekávání jim v tom zabránilo veto uplatněné poslaneckými kluby ODS a TOP 09.

Znamená to, že se koalice bude s omezením kouření ve veřejných prostorech potýkat delší dobu. Bude se přitom muset vypořádat s pozměňovacími návrhy. Jak ukázalo dění ve sněmovně v květnu, je to vhodná příležitost, jakým způsobem poslat tzv. protikuřácký zákon k ledu.

Z čeho bude těžit tabáková lobby

Na jaře dokázal normu zneškodnit poslanec ODS Marek Benda. Konkrétně návrhem na zřízení oddělených kuřáren v restauracích. Zrychlený režim přijímání zákona by takovouto taktiku předem vyloučil, protože by podávání pozměňovacích návrhů neumožnil. Není tomu tak, proto se očekává, že jich bude znovu předloženo několik desítek.

Tím se opět otevře prostor k tomu, aby tzv. protikuřácký zákon nebyl přijat. Případně do něj mohou být tímto způsobem začleněny pasáže, které na poslední chvíli výrazně změní jeho smysl.

Teoreticky by se tak z něj mohl stát zákon, který bude formálně označován jako protikuřácký, ve skutečnosti se přitom může projevovat jako spíše kuřácký.

Zda bude vůbec nějaký přijat a v jaké podobě, to bude záležet na fungování koalice. Ve sněmovně má pohodlnou většinu. Proto může prosadit jeho poměrně hladké přijetí bez zásahů, které by narušily smysl této normy.

Problém spočívá v tom, že vášniví kuřáci i zapřísáhli odpůrci nikotinu se vyskytují napříč politickým spektrem a poměrně jednoduché dělení na vládní koalici a opozici v tomto případě úplně nefunguje. Z čehož může těžit tabáková lobby a přijetí tzv. protikuřáckého zákona se může pod různými záminkami i nadále odsouvat.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/pluszpět na článek