Neviditelný pes

POLITIKA: Odvolání Dobeše stojí v cestě Klaus

30.1.2012

Škodná. Tak asi vnímá premiér Nečas počínání svého ministra školství nominovaného Věcmi veřejnými. Josef Dobeš skutečně výrazně přispívá k zoufalému obrazu současné vlády v očích valné části veřejnosti. A zoufalství zřejmě pociťuje i premiér tváří v tvář skutečnosti, že prezident Klaus, otec-zakladatel jeho mateřské ODS, neváhá přispěchat ministrovi Dobešovi na pomoc pokaždé, když je v úzkých. A v úzkých byl ministr Dobeš nápadně často. Vlastně permanentně od doby, kdy nastoupil do úřadu. Z toho plyne i množství intervencí pana prezidenta v Dobešův prospěch.

Média spekulují o tom, jak si vysvětlit zvláštní prezidentovu ochranu, které se Josef Dobeš těší. Nejen, že Klaus Dobeše označil za nejlepšího ministra školství polistopadové éry, ale zastal se ho také ve skandálech kolem Ladislava Bátory. Hrad ostatně tehdy Dobešovi tohoto svérázného aktivistu na pozici vysokého úředníka dohodil. Nejnověji prezident vypeskoval univerzitní a vysokoškolskou obec za to, že protestuje proti Dobešově snaze okleštit akademické svobody a zavést reformu vysokých škol, která má naše vysoké školství v první řadě komercionalizovat.

Ani nestačila vyšumět poslední Dobešova kauza týkající se očividně předraženého tendru na externí právní služby za 99 milionů korun a už plní stránky novin další problém. Tentokrát však budou ztráty pro české poplatníky bohužel podstatně větší.

Evropská komise zastavila výplaty z evropských fondů ve výši 1,2 miliard korun, dokud budou trvat na ministerstvu školství vážná pochybení při řízení a kontrole čerpání těchto peněz. Komise provedla audit, ze kterého jasně vyplynulo, že zásadní nesrovnalosti jdou na vrub současného vedení ministerstva. Jelikož nebyla včas zjednána náprava, je již teď jasné, že některé ministerstvem neoprávněně vyplacené částky nám už EU zpětně neproplatí. O tyto peníze tedy přijdeme. Ministr Dobeš nedávno veřejně slíbil svou rezignaci v případě neschopnosti vyčerpat evropské fondy. Nesmí se tudíž divit, když opozice dnes volá po tom, aby svůj slib pokud možno bezodkladně splnil. S tím, jak tlak na Dobešovo odvolání sílí, je jen otázkou času, kdy se ozve prezident Klaus (nejspíše veřejnosti sdělí, že fondy EU jsou odjakživa původcem zla a že se tudíž nic hrozného neděje).

Premiér by se Dobeše asi rád zbavil a nelze se mu divit. Uvidíme, jestli u něj zvítězí obava z dalších ministrových selhání nebo strach z možné pomsty pana prezidenta.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autorazpět na článek