Neviditelný pes

POLITIKA: ODS může ublížit minulost Řápkové

18.5.2009

Severočeská ODS uvažuje o tom, že do předčasných voleb postaví proti sociálnímu populismu lídra ČSSD Jiřího Paroubka rasistický populismus donedávna neznámé chomutovské primátorky Ivany Řápkové.

Podle zdrojů z ODS jde o dlouhodobě připravovaný plán vlivné skupiny kolem senátora a bývalého kontroverzního chomutovského starosty Alexandra Nováka, vyšetřovaného pro čtyřicetimilionový úplatek.

Do zahájení svojí kampaně mimořádně nepopulární primátorka a Novákova chráněnkyně už totiž v Chomutově nemá budoucnost. Manažerskou neschopnost, falešná nařčení oponentů a podezření z rozsáhlé korupce má proto přehlušit protiromská kampaň, která na severu Čech tradičně funguje.

Jiná, tedy žádná slušná, cesta do Poslanecké sněmovny pro ni neexistuje.

ODS riskuje, protože dosud neznámá minulost dělá z této její uvažované kandidátky snadný terč.

Příklad první - Krajský soud v Ústí nad Labem prohlásil koncem května 2002 konkurs na majetek dlužníka litvínovské společnosti EBEN. Správcem konkurzní podstaty byla jmenována chomutovská radní za ODS Ivana Řápková. Soudce, podepsaný pod tímto rozhodnutím, se jmenoval Jiří Berka. Podle policie byl už tehdy nejméně rok zapojen do organizace podvodných konkurzů, za které byl později obviněn v kauze takzvané konkurzní mafie. Státní zastupitelství mu v současnosti za spoluúčast na údajném zločinném spolčení navrhuje u soudu exemplární dvanáctiletý trest vězení. Podle obžaloby se tato skupina soustřeďovala na vyvolávání podvodných konkurzů právě v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa. Tím, že volená a placená funkcionářka samosprávy souhlasila se svým jmenováním do funkce konkurzní správkyně, tehdy porušila přinejmenším dobré mravy. O to více, že v tom podle příslušného rejstříku pokračovala i poté, kdy byla v listopadu 2002 zvolena starostkou. Pozdější novela zákona voleným funkcionářům na všech úrovních takové jednání výslovně zakázala a přikázala jim dokonce povinnost nechat se úplně vyškrtnout z úředního rejstříku. Starostka Řápková to udělala až 30. června 2008 - a porušila tak zákon. Tyto dokumenty jsou veřejné a dle zákona přístupné na internetu.

Úřednice kanceláře Krajského soudu v Ústí nad Labem ale v rozporu se zákonem odmítá poskytnout informace o tom, zda a v kolika dalších případech Ivana Řápková fungovala jako konkurzní správkyně. Buď jich bylo víc, a pak by její spolupráce s obžalovaným soudcem Berkou mohla být mnohem závažnější, anebo nemluví pravdu, když tvrdí, že se jako konkurzní správkyně živila. Ani jedna možnost jí neslouží ke cti.

Druhý příklad - Řápková se letos dostala do centra pozornosti uměle vytvořenou mediální kampaní „ochrany slušných lidí“ s vědomě gradovaným rasistickým a protipražským důrazem. Záminkou mělo být neplacení dluhů „nepřizpůsobivými“, které údajně narostly na více než čtvrt miliardy. Tuto oblast však měla na chomutovské radnici na starosti posledních deset let právě ona. V letech 1999 až 2006 byla vedle všech svých funkcí dokonce i likvidátorkou Chomutovského podniku bytového hospodářství. Právě ona tedy nese zodpovědnost za bezkonkurenčně nejvyšší dluh na nájemném ze všech srovnatelných měst v České republice.

Třetí příklad - policie minulý týden odložila Řápkovou zinscenované trestní oznámení proti poslanci a bývalému řediteli chomutovského zooparku Přemyslu Rabasovi jako nedůvodné, neboť ani v jednom z pěti bodů udání vedení města nebylo shledáno porušení zákona.

Pokud se nyní očištěný Rabas rozhodne žádat satisfakci v občanskoprávním řízení proti pomluvě nebo na ochranu osobnosti, může se kandidátka ODS ještě před volbami znovu dostat před televizní kamery, tentokrát v poněkud nevýhodné roli falešné svědkyně nebo obviněné. Poslední příklad ji usvědčuje i z hrubé profesní nekompetentnosti. Řápková vyhlašuje, že chce ve sněmovně prosadit, aby dluhy ze sociálních dávek mohly obce strhávat předem, a ne až dodatečně prostřednictvím exekutora. „Neplatiči se nikdy nedostanou do dluhů, protože jim to dříve strhneme my. To mi přijde absolutně logické a prioritní,“ tvrdila v Týdnu. Stovky jiných českých starostů však už ke stejnému účelu léta využívají dávno existující zákonný institut takzvaného zvláštního příjemce. Nemají dluhy a nemusejí se vymlouvat na „nepochopení Prahy“.

LN, 15.5.2009

Autor je historik a publicistazpět na článek