Neviditelný pes

POLITIKA: O aroganci moci Středočeského kraje

15.2.2019

Politika jako správa věcích veřejných je založena na vzájemné důvěře mezi lidmi a politiky, kteří jednotlivé politické subjekty reprezentují. Jinými slovy důvěra je tou nejvyšší hodnotou, kterou má řádný politik opečovávat, aby mohl být v příštích volbách zvolen. 

Pokud nějaké politické uskupení spoléhá jen na to, že voliče si je možné koupit buď sliby, či jednorázovými populistickými kroky jako jsou zvýšené penze či zlevněné jízdné, je v ohrožení, když hospodářství začne zpomalovat, protože nebude moci sliby plnit a může rychle ztratit důvěru. A právě do takové situace se dostalo hnutí ANO, proto ministryně financí bije na poplach a chce šetřit. Nedůvěru v další růst růstu už signalizují banky i podnikatelé. V takovém případě lze oprávněně hovořit o selhání instinktů, když na sklonku minulého týdne potvrdil Krajský úřad Středočeského kraje, kde je hejtmankou místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová, zrušení odboru, který má řešit údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše rovněž z hnutí ANO.

Ke zrušení úřadu došlo totiž těsně po té, co padlo rozhodnutí městského úřadu v Černošicích, který dle médií za porušení zákona o střetu zájmů vyměřil premiérovi pokutu 200 tisíc korun. Přesně tomu bylo tak, že rozhodnutí o tom, že pan Babiš ovlivňuje média, která jsou zaparkovaná ve svěřeneckých fondech, padlo 21. ledna 2019. Veřejnost se to dozvěděla z médií po dvou dnech a vzápětí poté vedení Krajského úřadu Středočeského kraje rozhodlo o zrušení odboru sloučení s jiným, které mělo Babišovo odvolání posuzovat, a to hned k 1.únoru 2019. Ředitel středočeského úřadu, jak se dalo očekávat, okamžitě prohlásil, že reorganizace byla dlouhodobě plánovaná a že s přípravou se začalo již v minulém roce, aby došlo k optimalizaci a zefektivnění chodu úřadu.

Problém je ale právě v tom, že i kdyby ve skutečnosti vůbec nešlo o účelový krok, který by měl zajistit, aby úřad zamítl rozhodnutí o střetu zájmů, měl by zodpovědný politik, v tomto případě paní Jermanová Pokorná, reorganizaci zastavit, aby nemohla být ona i pan premiér podezříváni z účelovosti, která podkopává jejich důvěru. Jinak veřejnost, média i opoziční strany a jistě i někteří politici z koaliční sociální demokracie, oprávněně hovoří o aroganci moci a opět budou opakovat, že premiérovi osmdesát procent času zabere řešení vlastních problémů a jen z dvaceti procent se může věnovat řízení státu. A jak známo, i když zatím Andreji Babišovi všechno prošlo, neznamená to, že tak tomu bude navždy. Jen těžko se dá ale předpovědět, kdy a co bude tou poslední a rozhodující kapkou, která ho zdiskredituje. Připomeňme, že například Mirek Topolánek nakonec z politiky odešel v roce 2010 kvůli neformálnímu rozhovoru pro časopis Lui, v němž se rozpovídal o gayích, Židech a církvi.

Napsáno pro ČRoPlus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatelzpět na článek