Neviditelný pes

POLITIKA: Krajské povolební výzvy

22.10.2012

Volby do krajů přepsaly českou regionální politickou scénu a je možné, že budou mít silné dopady i na celostátní stranické spektrum. První zprávy z vyjednávání o povolebních koalicích přitom ukazují, že nové poměry se sebou nesou i nové výzvy, včetně vymezování mantinelů mezi dvěma nejsinějšími stranami z krajských voleb.

Vytváření koalic a jednání o tiché podpoře v roce 2008 bylo zřejmě pro sociální demokraty snazší, než to bude nyní. Komunisté tehdy ještě nebyli natolik silní, jako jsou nyní, a krajská rudo-oranžová spolupráce nebyla chápána jako ohrožení dosavadních pozic. Nyní však má ČSSD na levici nejen silného partnera, ale i konkurenta v souboji o hlasy levicových voličů. A potenciálního koaličního celostátního spojence, který se v případě převzetí vládní spoluodpovědnosti nebude chtít spolupodílet na nepopulárních opatřeních.

Proto se v některých krajích mohou sociáln demokraté snažit hledat spíše středové spojence, aby zmenšili komunistům prostor pro profilaci. Nicméně apel na zrušení Bohumínské usnesení bude v ČSSD patrně sílit. Půjde o symbolický krok, který odstraní blokaci české politické scény. Ostatně Bohumínské usnesení se již porušuje. Pokud představitelé ČSSD tvrdí, že se nevztahuje na komunální a regionální úroveň, je to jejich intepretace. Jedná se ale v zásadě o jisté obyčejové právo v ČSSD, které nikde není písemně zakotveno. Ze samotného Bohumínského usnesení nic takového jako "povolení spolupráce" na nižších úrovních nevyplývá.

Ostatní strany v krajích nyní musí čekat na rozhodnutí sociálních demokratů, jaké koalice upřednostní. Do jejich sestavování může promluvit i celostátní politika. Pokud by situace spěla k předčasným sněmovním volbám, zřejmě by spolupráce komunistů a sociálních demokratů sílila s perspektivou společného vládnutí ve Strakově akademii i v krajských radách. Nicméně zajímavý signál přichází ze Zlínského kraje, kde se sblížili sociální demokraté a Strana práv občanů – Zemanovci.

Lidovci, které je možné řadit k úspěšným stranám proběhlých voleb, by případnou účast v krajských koalicích (zvláště v Jihomoravském kraji) využili k ataku na znovuzískání pozic v celostátní politice, a to na úkor TOP 09. V tomto směru může být strategickým kalkulem ČSSD lidovce podpořit, protože jejich případný úspěch by oslabil Kalouska a navíc by silná KDU-ČSL představovala protiváhu komunistů. Občanští demokraté budou v krajské politice následující čtyři roky pouze paběrkovat. Jejich hlavní starosti se nyní zaměřují zcela jinam, než na profit z krajské politiky.

NašiPolitici.czzpět na článek