Neviditelný pes

POLITIKA: Jde jen o stranické pokladny…

7.9.2009

Čelní politici – zejména se činí dvojice Paroubek a Topolánek – ve svých reakcích na rozhodnutí Ústavního soudu sáhli po nejtěžším kalibru. Prý je to ohrožení demokracie, stability země, její pověsti v zahraničí... Ve skutečnosti o nic takového nejde. Ústavní soud jen stranám narušil jejich volební kampaně. Zatímco blesková poprázdninová kampaň hrála zejména ODS a ČSSD do noty, její prodlužování pro ně může být ošemetné. A hlavně se jim může hodně prodražit.

Ale o tom, že jde především o jejich kasu, politici samozřejmě mlčí. O to více se snaží vyvolat psychózu krize, ohrožení.

Zde je pár perel:

Mirek Topolánek: „Hodit do toho (politického řešení) atomovou bombu je neústavní v tom smyslu, že (soud) nerespektuje zájem lidí a selský rozum.“ Proč je atmovou bombou pro demokracii odložení předčasných voleb o pár týdnů či měsíců? Je snad delší kampaň, která se neodehrává podle představ stranických stratégů, ohrožením demokratičnosti voleb? Spíše naopak. Pro voliče je velmi poučné sledovat politiky, když tak říkajíc vypadnou z konceptu... A co říci o Topolánkově definici ústavnosti jakožto shody se „zájmem lidí a selským rozumem“? Kdy ODS navrhne zrušit Ústavní soud a kontrolu ústavnosti provádět elektronickými referendy?

Ve svém pojetí se však lídr ODS příliš neliší od Jiřího Paroubka, který velmi rychle vyrukoval s prohlášením, kde se praví: „V tomto kontextu se nám rozhodnutí Ústavního soudu jeví jako jdoucí proti zájmům České republiky a jejích občanů.“ Vysvětlí někdo šéfovi ČSSD, že Ústavní soud má za úkol posuzovat ústavnost zákonů a nikoli jejich shodu s Paroubkem subjektivně definovanými „zájmy České republiky a jejích občanů“? Jiří Paroubek prokazuje též silný žaludek, když je schopen – on, muž, který „zařízl“ české předsednictví v EU – Ústavní soud nařknout, že může „způsobit mezinárodní blamáž a nevratně poškodit prestiž a vážnost České republiky ve světě“.

Poděkujme tak alespoň Karlu Schwarzenbergovi, který jako jediný z politiků citovaných v médiích upřímně (nebo bezelstně?) řekl, oč vlastně jde: „Bude to pro nás stejný problém jako pro každou jinou stranu, která měla nastavenou volební kampaň na pět týdnů a teď se to očividně prodlouží do nekonečna.“

Takže, milí šéfové stran: řešte si svůj problém, ale nesnažte se nám prosím napovídat, že prožíváme ústavní krizi, která ohrožuje naši demokracii. Tu ohrožujete spíše vy, svou chronickou neschopností respektovat pravidla a demokratické instituce naší republiky.

Převzato z autorova blogu na LukasMacek.blog.idnes.cz

Ředitel evropského studijního programu Sciences Po Paris v Dijonuzpět na článek