Neviditelný pes

POLITIKA: Babiš se omluvil za upřímnost

29.3.2014

"Stále mám problém se ztotožnit s rolí politika a člena vlády. Před volbami jsem byl svobodný člověk a říkal jsem, co jsem si myslel. Teď už to údajně nemohu dělat, protože politik má prý říkat něco jiného, než si myslí." Konec citátu z omluvy Andreje Babiše, kterou ve čtvrtek otiskla Mladá fronta Dnes.

Kdyby lépe vážil slova na tiskové konferenci po jednání vlády, mohl by si omluvu ušetřit. V reakci na rozruch týkající se názoru ministryně spravedlnosti Heleny Válkové na život v Protektorátu Čechy a Morava totiž zaútočil na internetový server, který s ní rozhovor publikoval. Mimo jiné prohlásil: "Doufám, že váš bílý kůň, protože se povídá leccos o tom, kdo to financuje, má dostatečně velké majetkové přiznání, aby prokázal potom ty vaše náklady."

Z úst ministra financí nešlo tato slova vnímat jinak než jako výhrůžku, že se toto médium může dočkat důkladné daňové a majetkové prověrky. Zároveň to lze považovat za vzkaz, že pokud si Andrej Babiš vyhodnotí práci novinářů jako příliš kritickou vůči své osobě či hnutí ANO, může jim z pozice ministra financí komplikovat činnost, případně je různým způsobem zlikvidovat. Jak vyplývá z už citované omluvy, Andrej Babiš se projevil na tiskové konferenci jako svobodný člověk a nikoli jako politik. Kdyby se lépe ovládal, řekl by něco jiného, než si myslí. Takto alespoň ve vyhroceném okamžiku odhalil způsob svého uvažování.

Tím přidal další argument lidem, kteří kritizují jeho možný konflikt zájmů ve funkci ministra financí. Tento resort ovlivňuje zásadním způsobem tok veřejných peněz. Má pod sebou daňovou a celní správu. Řídí finanční analytický útvar, který se například snaží mapovat podezřelé finanční transakce a bojuje proti praní špinavých peněz. Ze slov Andreje Babiše pronesených v momentu, kdy se přestal kontrolovat, vyplývá, že si je toho dobře vědom a že si minimálně pohrává s myšlenkou zmiňované možnosti nestandardním způsobem využít.

Nemusí to být pouze směrem k novinářům, ale i v dalším posilování politické moci. Křeslo ministra financí je nejsilnějším postem ve vládě. Na osobnosti ministra záleží, zda a jakým způsobem bude loajální k premiérovi. Na příkladu vztahu Miroslava Kalouska s Petrem Nečasem se ukazovalo, že na chod a rozhodování kabinetu měl větší vliv prvně jmenovaný. V soužití Babiše se Sobotkou se dá očekávat podobný vývoj. I když s jednou odlišností. Na rozdíl od Kalouska má Babiš vliv na část médií, což ještě více posiluje jeho pozici na české politické scéně.

Mimo jiné se to projevuje v růstu preferencí hnutí ANO, které by nyní s přehledem vyhrálo sněmovní volby.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/pluszpět na článek