Neviditelný pes

POLITIKA: Babiš má místo napravo

22.11.2012

Zakladatel a hlavní sponzor politického hnutí Asociace nespokojených občanů (ANO 2011) Andrej Babiš může být s výsledkem říjnových voleb spokojený i přesto, že jeho senátní kandidáti v nich neuspěli a média mu to patřičně připomněla.

Hlavní úspěch Babiše je, že nikdo z jeho vážných konkurentů z nových stran neuspěl. Místo pro lídra peletonu vyzyvatelů ODS a ČSSD pro příští volby do sněmovny je stále volné.

Překvapující je míra neúspěchu zemanovců (SPOZ), kandidátek Jany Bobošíkové a Jiřího Paroubka. Potvrdilo se, že Piráti fatálně oslabí Stranu zelených, která má sice nově 9 krajských mandátů, ale zvolených pod značkami PRO! kraj a Změna. Lidovci své mírné oslabení zakryli koalicemi, když v Královehradeckém a Olomouckém kraji své partnery tradičně připravili o mandáty vykroužkováním. Samostatnou kapitolou jsou překvapivé volební výsledky v Libereckém kraji. Přes 22 procent pro pravostředovou starostenskou kandidátku a 17 procent pro středozelenou kandidátku je výsledkem souhry krize místních filiálek ODS a ČSSD a především síly lídrů obou úspěšných kandidátek.

Na první pohled Babiš ve volbách pohořel a dostal citelnou ránu. Sedm senátních kandidátů s podporu ANO neuspělo, když žádný nezískal více jak 8,5 procenta, a to přes přímou finanční podporu 1,5 miliónu každému z nich a další milióny vydané za celostátní inzerci. Rozhodnutí stavět kandidáty, např. v Brně proti E. Wagnerové nebo v Praze proti L. Michálkovi, bylo nepochopitelné. Naopak zaměřením na krajské volby mohl Babiš získat několik desítek zastupitelů v několika regionech. Příkladem jsou Východočeši, kteří v Královehradeckém kraji uspěli se 7,69 procenty a 4 mandáty, při podpoře 2,5 respektive 4 miliónů od Babiše.

Na druhý pohled je situace odlišná. Andrej Babiš staví svůj volební projekt pro volby sněmovní a krajské volby s účastí 36,9 procent, tedy 60 procent z voličů do sněmovny v roce 2010, jsou pro něj především velmi cenným testem nálad veřejnosti. Otestoval si mašinérii ANO v kampani a fungování médií.

I když nejsou dostupná potřebná data z povolebních průzkumů, tzv. exit polls, některé závěry z voleb lze učinit už teď. Dramaticky se prohloubila nedůvěra a neloajalita k parlamentním stranám a celková fragmentace stranického systému. I přes úspěch několika regionálních stran nebo koalic propadlo v jednotlivých krajích mezi 20 a 29 procenty hlasů voličů, kteří dál hledají alternativu.

Sociální demokraté přesvědčivě odrazili útok zemanovců a Paroubka. Propad ODS neposílil Bobošíkou ani Svobodné. Posun ČSSD doleva ke komunistům zvětší voličský prostor ve středu pro lidovce a zelené, kteří jsou však limitovaní svými značkami a schopností vytvořit širší koalici. To je výzva pro bývalého lidovce a bývalého předsedu zelených Martina Bursíka.

Zřetelný rozval postihl ODS, která získala v deseti krajích pouze mezi 9 -11 procenty. TOP 09 propadla ve třech krajích a ve třech uspěla jen se štěstím, při očekávané brzké změně předsedy je její budoucnost krajně nejistá.

Babiš získal cennou zkušenost, kterou může využít nebo prohospodařit. Z voleb pro něj plyne trojí poučení, peníze a manažersky řízená okresní struktura jsou ve volebním klání velmi důležité, ale samy o sobě nestačí. Klíčové jsou silné, minimálně krajsky známé osobnosti, které zatím nemá. Vedle přecpaného politického středu se otvírá místo na pravici, kterou vyklízí ODS a neumí oslovit TOP 09. Život přináší výhry i prohry, někdy jedna podmiňuje druhou. Na odepisování hnutí ANO 2011 je zatím brzo.

P.S. Autor textu organizoval kampaň středočeské krajské kandidátky http://www.zmena2012.cz , která na jeho popud podpořila senátní kandidáty ANO2011 v Benešově a Mladé Boleslavi. ANO2011, A.Babiš, ani jeho senátní kandidáti podporu neopětovali.

Autor je právník a politolog http://milanhamersky.cz/

Kráceno vyšlo v E15zpět na článek