Neviditelný pes

POLITIKA: ANO na křižovatce

18.11.2015

Babišova Akce nespokojených občanů (ANO) došla na rozcestí

Andrej Babiš uvěřil předsudku českých politologů, že strana má mít hodně členů a má být zastoupená od sněmovny až po nejmenší obce. Krajské volby mohou ANO definitivně rozložit.

Hnutí ANO má za sebou dva bouřlivé a úspěšné roky v celostátní politice. Průzkumy ukazují Babišovu hnutí podporu k 28 procentům s odstupem více než 10 procent před druhou ČSSD. Všechna média v posledních dnech plní ANO k malé radosti piaristů strany rozpad pražské koalice a ohrožení koalice v Brně, hádky v Hodoníně i Opavě. ANO má problémy v řadě měst, kde se podílí na řízení radnic. Andrej Babiš vícekrát hovořit o svém hnutí jako o Občanském fóru, z mnoha hledisek má pravdu.

Hnutí Akce nespokojených občanů (ANO 2011) vzniklo jako protest proti celé politické garnituře. Přirozeně v první vlně oslovilo nespokojené s vládní politikou pravice, kteří nepovažovali ČSSD za alternativu. Šíře politických názorů je v ANO velká a pokrývá prakticky celé spektrum, mezi místopředsedy hnutí jsou letití členové ODS, ČSSD a US-DEU, mezi řadovými členy a hodnými i problematickými zastupiteli ANO je stranická minulost ještě pestřejší. Voličům to nevadí, móda jasně ideově vyprofilovaných stran skončila. I v sousedních zemích vidíme, že jedna široce rozkročená strana je schopna získávat i opakovaně 35 až 50 procent (Slovensko, Maďarsko, Bavorsko a nově i Polsko), u nás ODS získala i 35 procent. Babiš má tedy kam růst. Pokud nepromešká příležitost a přizpůsobí svoji strategii nové situaci. Zatím mu jen přibývá nepřátel, ztrácí spolupracovníky (náměstky, poradce), otvírá nové bojiště a ztrácí tah na branku.

V předčasných sněmovních volbách 2013 získalo hnutí Andreje Babiše podporu více než 18 procent voličů a podílí se na řízení země šesti ministry. V květnu 2014 vyhrálo hnutí volby do Evropského parlamentu. Na podzim 2014 vznikl senátní klub ANO a hnutí získalo posty řady starostů a deseti primátorů, například Prahy, Brna, Ostravy. Shrnuto, sněmovní volby obrovský úspěch, evropské volby překvapivě jen 16 procent, stejně tak jen čtyři zvolení kandidáti do senátu, tedy nic moc. Komunální volby opět velký úspěch, s více než 1600 zvolenými zastupiteli. Poslední úspěch však má své následky. Hnutí ANO přestalo být pražskou firmou, pod jeho franšízou vystupují samostatně desítky sdružení.

Euforii z úspěchů ve volbách i průzkumech vystřídaly dny všední, postupně přibývají problémy, konflikty, aféry. Spory nejsou ideové, ale personální a organizační. ANO již vyměnilo tři ministry, zatímco lidovci žádného a sociální demokraté jednoho. Výměny ministrů proběhly rychle bez větších mediálních ztrát, ale problémy v resortech dopravy, místního rozvoje a spravedlnosti nezmizely.

K permanentním problémům ANO ve vedení Prahy se postupně přidala další města od Ústí až po Opavu. ANO z desti primátorů již přišlo o dva a nad dalšími se stahují mraky. Někde již byla zrušena místní organizace, jinde vyloučen předseda místní organizace. V Praze Babiš osobně a nepříliš úspěšně intervenuje do sporů mezi bývalou místopředsedkyní ANO Kleslovou a primátorkou Krnáčovou. Babiš se dostává pod silný mediální tlak, aniž má dostatečné nástroje a strategii jak udržitelně řešit vnitřní spory. Rozhodnutí vedení ANO jít do komunálních voleb 2014 a pod vlastní značkou má své důsledky. Krátkodobě to bude hodně bolet bez jistoty, že z nováčkovských nemocí vyjde posíleno. V krajských volbách 2012 pozvolna vznikající hnutí ANO samostatně nekandidovalo a podpořilo kandidátku Východočechů v Královéhradeckém kraji a spolupracuje se Severočechy v Ústeckém kraji. Obě kandidátky byly úspěšné. Jejich zástupci sedí i v poslaneckém klubu. Místo aby byly využity tyto zkušenosti, chce ANO i v těchto regionech stavět svoje vlastní kandidátky a půjde vedle (proti) nich.

Andrej Babiš uvěřil předsudku českých politologů, že strana má mít hodně členů a být zastoupená od sněmovny až (nejlépe) po nejmenší obce. Budování stranické pyramidy je pro strany typu ANO, TOP 09 nebo Úsvit iracionální. Zmíněné strany vznikly shora v čele se silným lídrem na poptávku veřejnosti po řešení celostátních problémů. Komunální, krajská i evropská úroveň mají jiné problémy, témata i osobnosti. Ovlivňují je lokální hráči, kmotři, média, občanská sdružení. Do vedení měst se za ANO (v roce 2010 za TOP 09) dostaly náhodně poskládané skupiny využívající úspěšnou značku, které nejsou loajální k sobě navzájem ani ke značce. Je to pochopitelné a řeči o zradě voličů a programu jsou mimo mísu. ANO nemá nastavený a zažitý použitelný způsob řešení vnitřních sporů. Loajalita nevzniká na povel, ale postupným budováním vzájemné důvěry. Babiš nevyužívá a nepracuje se synergií poslanců, senátorů, politického institutu, odborných komisí, informací od europoslanců a z exekutivy.

Babiš má dost času jízdu smrti zastavit a zvolit jiný postup. Pokud jeho cílem není následovat bývalého předsedu ČSSD Jiřího „Buldozera“ Paroubka. Ten famózně vyhrát krajské volby 2008, aby následně ve sněmovních 2010 utrpěl Pyrrhovo vítězství a v den voleb odstoupil. ANO se v přípravě krajských voleb řítí do obdobných problémů, jaké ho poškozují v současnosti na komunální úrovni. Babiš nepochopitelně rozmělňuje svoji energii na růst do šířky a následné hašení organizačních problémů. Místo úspěšně vyzkoušené schopnosti překvapit soupeře a zaujmout voliče krátkým jasným sdělením v pravý čas mluví jako tradiční strany již jedenáct měsíců před volbami o kandidátech na hejtmany.

Hnutí ANO se dostalo na křižovatku, kdy bude muset řešit odkládané problémy. Musí si ujasnit cíle a prostředky, kterými je bude dosahovat. Moderní strana volebního typu musí pečovat o voliče a pracovat s příznivci, být magnetem pro menší názorové skupiny a nabalovat podporu zájmových a regionálních skupin. Členové jsou až na druhém místě, i když jsou aktivním přínosem pro stranu svojí prací a finančními příspěvky. Vnitrostranickou strukturu je třeba radikálně zjednodušit a odstranit nadbytečné stupně bez náhrady. Dosavadní nástroje mediálního marketingu stále ještě fungují, ale trend okoukání nezadržitelně postupuje. Koblihy, ani z rukou samotného Babiše, už stačit nebudou.

Autor je politolog a právník
krácenou verzi publikoval iHnedzpět na článek