Neviditelný pes

GLOSA: Rusnokova vláda a ČSSD

2.7.2013

Jiří Rusnok sestavuje vládu sociální demokracie. Alespoň takto by mohl vnímat zrod nového kabinetu člověk, který by si přečetl historii stranické příslušnosti u dosud známých ministrů.

Ostatně sám premiér působil jako sociální demokrat v Zemanově vládě na postu ministra financí, v té Špidlově potom jako ministr průmyslu a obchodu. Ze sociální demokracie vystoupil až v roce 2010. Marie Benešová je její členkou i v současné době, byť za podporu Miloše Zemana při prezidentské volbě zaplatila ztrátou místopředsednické funkce.

Nový ministr zahraničí Jan Kohout se měl po pádu Grossova kabinetu stát novým premiérem za sociální demokracii. Ve Fischerově tzv. úřednické vládě vedl resort zahraničních věcí jako člověk dosazený ČSSD. V té době své členství v této straně přerušil, po ukončení své ministerské mise ho opět obnovil, aby ho nyní znovu pozastavil. František Koníček, který byl nominován na ministra práce a sociálních věcí, je rovněž sociální demokrat. Nový ministr vnitra Martin Pecina opustil sociální demokracii v lednu letošního roku.

Sestavování vlády pomocí lidí historicky spjatých s ČSSD se Miloši Zemanovi daří komplikovat život předsedovi nejsilnější levicové strany v zemi Bohuslavu Sobotkovi. Ten musí jednoznačně dávat najevo, že členství v Rusnokově kabinetu je neslučitelné se stranickou příslušností k sociální demokracii. Zároveň čelí hlasům zevnitř strany, že by nikdo kvůli tomu neměl být vylučován. Vznik de facto levicové vlády ztěžuje sociální demokracii možnost se proti ní programově vymezovat.

Odchod pravicové koalice do opozice zbavuje ČSSD možnosti kritizovat její vládnutí a získávat tím u voličů body. Bohuslav Sobotka byl Zemanovým manévrováním přinucen k tomu, aby se veřejně přihlásil k případnému pokusu o sestavení vlády. To všechno může snižovat zisk sociální demokracie ve sněmovních volbách.

Silný prezident by potom mohl spolupracovat s oslabeným premiérem, který by měl ztíženou pozici i ve vedení ČSSD. Pochopitelně za předpokladu, že by Sobotku nepotkal osud Jiřího Paroubka. Očekává se, že by ho v tom případě nahradil Michal Hašek. Vzhledem k jeho vazbám na Miloše Zemana by se mohla sociální demokracie proměnit ve stranu Hradu. S její pomocí by prezident mohl dále zvětšovat svůj vliv, byť mu ústava formálně velké pravomoci nedává.

Zdánlivě nesmyslný pokus jmenování Jiřího Rusnoka premiérem se může Zemanovi vyplatit. Zapadá do strategie oslabení sociální demokracie pod vedením Bohuslava Sobotky.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/pluszpět na článek