Neviditelný pes

GLOSA: Paroubek má asi pravdu

16.2.2008

Jiří Paroubek na svém blogu publikoval článek nazvaný “ODS neumí prohrávat”.

Má asi pravdu.

ODS už možná opravdu neví, jak prohrávat - není divu, naposledy totiž prohrála, když předsedou ČSSD byl jistý Špidla, a to je už téměř deset let. Od té doby vyhrála téměř všechny střety s ČSSD a za několik let předsednictví Jiřího Paroubka je vyhrála, s výjimkou jednoho hlasování ve sněmovně, doslova všechny.

Jiří Paroubek je na tom lépe. Prohrává, jako když bičem mrská.

Ale přestože dosud prohrál vše, co se prohrát dalo, byl vždy "druhým vítězem", nebo "morálním vítězem", nebo mu jeho zasloužené vítězství někdo sprostě ukradl, nebo se alespoň cítil vítězem deset minut po volbách, jako naposledy při volbách do sněmovny.

Až snad jednou to jeho první obyčejné vítězství bez přívlastků přijde, bude na ně jistě lépe připraven než Topolánek na svou první prohru.

Každou porážku Paroubek prostě bere jako takové "cvičné" vítězství.

I při presidentské volbě, kterou mimochodem opět geniálně prohrál, už několik dní předem věděl s jistotou, jak to dopadne, a prohlásil za "morálního vítěze" svého kandidáta Jana Švejnara.

I tady mu to vítězství ukradli. Tentokrát to byli opět zrádci ve vlastních řadách, jedna zelená poslankyně, která zákeřně onemocněla, a komunisté, kteří se odštěpili od Antiklausovské koalice.

Je to rafinované, tím, jak úspěšně vede ČSSD od porážky k porážce, odnaučí ODS prohrávat a připravuje ČSSD na vítězství, které jednou přece musí přijít.

Jen se obávám, aby to zase nebylo vítězství druhé, morální nebo ukradené.

Paroubkovo vedení má jen jednu vadu, zůstávají za ním odpadlíci, kterých utěšeně přibývá a již brzy budou moci založit vlastní poslanecký klub “Vyloučených”, jakousi novodobou sociálně demokratickou obdobu dávného Salon des Refusés.

Napadá mě, jestli to jeho konečné vítězství nakonec nepřijde až po tom, kdy budou z ČSSD vyloučeni všichni a zůstanou jen ryzí rození sociální demokraté: férový Jiří Paroubek, vlídný doktor Rath a věrný Slávek Jandák.

Máme se na co těšit, před námi jsou další a další triumfy evropského státníka Jiřího Paroubka.zpět na článek