Neviditelný pes

GLOSA: Jaké máme bezpečnostní služby?

20.6.2014

Mám obavy, že nic moc. Samozřejmě neznám všechny podrobnosti. Stačí mi však to, co projde médii.

Tak třeba provinění lobbisty Rittiga, které mi připadá absurdní. Jeho vina prý spočívá v tom, že "využíval" informace, které získal v BIS. Proč by je nevyužil, když nějaká slepičí prdelka v BIS informace poskytla. Soudím, že to nebylo zadarmo. Za to by se snad měl zodpovídat šéf takovéto neprofesionálně chovající se služby. To by měli být také obžalováni všichni, kteří použili informace uniklé z Pentagonu? Pravda, ty vynesl zhrzený zaměstnanec Snowden.

A co Nagyová, nyní Nečasová? Ta si řekla o službu "ze známosti" vojenským zpravodajcům, aby něco našli na manželku jejího šéfa, protože se s ním tahala a chtěla to jako ospravedlnění svého vztahu. To, že jí vyhověli, také nesvědčí o profesionalitě. Ale nelze se u nás ničemu divit. Vzpomínám, jak nedávno jeden podvodník jezdil, resp. létal po světě na státní útraty, protože se vždy vydával za důležitého státního úředníka. A nebyla to jen jedna cesta.

Vše svědčí o obyčejném šlendriánu při výkonu služby na všech úrovních. Také se zde daří takzvanému klientelismu, což je vlastně totéž, čemu jsme za totáče říkali jánabráchismus. A začíná to malinkými službičkami jako třeba stopení pokuty známého řidiče nebo malá informace, kudy by mohla vést příští dálnice, která políčka lze výhodně koupit, a tak bych mohl pokračovat. Jenže Rittig porušil zákon velkých - když žereš, nemlaskej.

Říká se, že žena na lovu je nejstrašnější šelma, a na to doplatil ulovený Nečas. On na něj v podstatě nikdo nic nenašel, ale překážel záměrům nového prezidenta, který slíbil svým voličům, že je Nečasovy vlády zbaví. Můžete mi vytknout, že po Nagyové se šlo i dříve, takže musím připomenout střádání zášti proti všem od nezvolení v roce 2003. Deset let je dlouhá doba na promyšlení taktiky a protože se u nás často bojuje bez pravidel, vyšlo to a bude to jistě srandaproces. A třeba bude kratší než s Rathem.

Převzato z Rottpanorama.cz se souhlasem autorazpět na článek