Neviditelný pes

FEJETON: Nápady čtenáře detektivek

27.10.2020

Věřím, že mi Josef Škvorecký tam na pravdě Boží promine, že jsem použil název jeho skvělé knížky. Jistě vás navede, kam asi mířím: k nočnímu setkání profesora Prymuly, pana Faltýnka a ředitele FN Ostrava Havrlanta. Došlo k němu minulou středu před půlnocí v restauraci Rio´s, po zavření, za přítomnosti majitele podniku Špundy. Zmíněná trojice tam jednala o komunikaci, o pomoci amerických lékařů a o plošném testování, k němuž má dojít právě v Ostravě. Tak to bylo vysvětleno a je docela možné, že toto prosté vysvětlení odpovídá skutečnosti. Netřeba za vším hledat záhady. Vzpomínám, jak v šerém dávnověku, ještě za Brežněva, občas nevyšly noviny Izvestija ráno, ale až dejme tomu v jedenáct. Kremlinologové celého světa bádali, jaké že se dějí rozepře v Brežněvově politbyru. Jenom náš znalec poměrů Jan Petránek měl reálné vysvětlení: ožrali se chlapi u rotačky.

Nicméně to člověku vrtá hlavou, je moc otazníků. Třeba, proč Rio´s? Zase vzpomínka. To jsem v devadesátkách měl coby novinář schůzku s lidmi od bavorské kriminálky. Chtěli se sejít v restauraci na sportovním letišti Točná. Ptal jsem se pak, proč zrovna tam. Detektiv se usmál. Vede sem jedna jediná kilometr dlouhá polní cesta, řekl. Celou dobu, co jste sem jel, jsme vás měli na očích.

Postřeh jako ze seriálu o inspektoru Columbovi mi poskytl kamarád, dlouholetý hoteliér a vinárník. Že prý tam byl s dcerou, v tom podniku. Hned si všiml, jaká skvělá vína, hodně drahá, tam mají vystavená. Ale skladují je nastojato, ne vleže. Buď tedy mají hosty, kteří na tisícovky za flašku nehledí, anebo je to dekorace.

Inspektor Columbo by profesora Prymulu jistě rád potrápil a ptal by se, proč existují dvě verze, co musel před půlnocí v zavřené restauraci projednávat. Ale na jeden problém by byl i sám Columbo krátký. Kdopak napráskal Blesku, že tam ti tři budou?

Že by majitel podniku Špunda? Byl by blázen. K němu, máme-li věřit novinám, chodí na schůzky nejedna veličina. S tím asi bude aspoň na nějakou dobu konec. Že by pingl? Ale byl tam pingl? Inspektor Columbo by se jistě pídil po hlášení EET, jestli ti tři platili podle regulí. Někdo to ale napráskat musel. Docent Tomáš Lebeda nabízí teorii, že to mohla být past na Prymulu. Kdopak by ji ale nastražil?

Nabídnu nápad čtenáře detektivek: Prymula je Zemanův člověk. Zeman nechce šéfa BIS Koudelku povýšit na generála. Jestli se takových schůzek v Rio´s koná víc, tak BIS…

Raději skončím s nápady, nebo mě někdo ukončí úplně. Takže pro zasmání citát z minulého Posledního slova: Teď si představte současného ministra zdravotnictví Romana Prymulu, jak si to mašíruje pro slíbený Řád Bílého lva – na sešlosti, která odporuje pravidlům, která všem ostatním nadiktoval.

Tak to, že Prymula půjde pro řád, to si ani jako čtenář detektivek neumím představit.

LN, 26.10.2020

***************************************************************************************************

Barbora a zlatý robot

Nový sci-fi román Ondřeje Neffa nazvaný Barbora a zlatý robot je tentokrát určen starším dětem, ale i dospělým, kteří ještě nezapomněli na romantiku čtení dobrodružných příběhů někde na větvi v koruně stromu.
Sledujeme v něm partu dětí, které se narodily po nouzovém přistání výzkumné kosmické lodi na planetě Botera. Jsou doma ve světě, který jejich rodičům připadá cizí a nepřátelský. Jsou tu chodící stromy a žijí tu bytosti se schopnostmi přesahujícími běžné chápání.
Barbora a její kamarádka, boteranská dívenka Pavučinka, postupně odhalují to, co rodiče tajili. Proč se najednou objevil Zlatý robot a jaký je jeho úkol? Proč vlastně kosmická loď musela na planetě přistát? Jaká byla role admirála Harolda, jejího velitele? Při pátrání po kořenu záhad vás povedou ilustrace mistra comicsového vyprávění Karla Jerieho, díky němuž se podařilo vydat skutečný knižní klenot.

Dopřejte ho svým dětem pod stromeček, je k dostání ve všech knihkupectvích i na webu Albatros Media.

Neff.czzpět na článek