Neviditelný pes

VZPOMÍNKA: Před deseti lety zemřel nejen Kaplický...

17.1.2019

... před deseti lety zemřely i jeho projekty

„Bohužel měl Johan takovou povahu, že nemohl-li dělat, co chtěl, trpěl depresemi. Byl buď úplně nahoře, nebo úplně dole.... Na druhé straně zemřel v době, kdy byl velmi šťastný, zamiloval se v pozdním věku, ještě se jim podařilo přivést na svět holčičku, kterou si strašně přál. Zřejmě si jeho organismus nevěděl rady s tím kontrastem radosti z narození dítěte a rozčarování z českých reakcí na výhru knihovny na Letné.“ To jsou slova architektky Evy Jiřičné, která byla jeho partnerkou prvních deset let v anglickém exilu a který zemřel v Praze 14. ledna 2009.

Jan Kaplický

Je samozřejmě ostuda, že Itálie a Anglie má na svém území víc realizovaných staveb od tohoto původně českého průkopníka poslední vlny organické architektury než Česká republika, kde stojí jen jedna vilka v Praze na Dobešce. Další projekty určené pro Česko se neuskutečnily. Poslední realizovaná stavba, postavená před sedmi lety, tedy až tři roky po smrti Jana Kaplického, stojí v Modeně. Jde o Ferrariho muzeum, které může někomu připomínat rejnoka ležícího na zádech, ale přesto - podle vyjádření místního obyvatelstva - ústrojně zapadá do tohoto starobylého italského města. Stojí totiž v blízkosti centra, kterému vévodí katedrála z roku 1099 a kde byla univerzita založena již v roce 1175. Starosta Modeny tento návrh Jana Kaplického již v průběhu stavby označil za průlomový počin hlavně proto, že se mu podařilo zcela moderní projekt vkusně začlenit do velmi starého arcibiskupského města.

Za zmínku stojí, že podobně jako uvažoval Jan Kaplický o návrhu muzea v Modeně, přemýšlel o návrhu Národní knihovny v Praze na Letné. V Modeně se inspiroval tvarem kapoty prvních závodních aut, při navrhování knihovny v Praze na Letné si vzpomněl že tam odjakživa stávala šapita cirkusů a z jejich tvaru vycházel. Podobně v Českých Budějovicích měl stát jeho Rejnok a u Konopiště Volavka.

blob - knihovna na Letné

Podle posledních informací odborníků to s Kaplického realizacemi u nás nevypadá dobře. Koncertní sál by se dal v Českých Budějovicích postavit, kdyby na něj někdo dal peníze. Ale město předělává na koncertní síň nějakou budovu v centru, proto se zdá, že tento projekt vzdalo. O klubu Volavka jsme už od roku 2009 skoro nic neslyšeli. A co se týče knihovny, která měla stát na Letné a které se přezdívá blob, tak na ní teď pracuje architekt Jakub Cigler, což je syn skláře Václava Ciglera, který studoval u profesora Josefa Kaplického, Janova otce. Ale to, co vzniká, už by nebyla knihovna. Co by tam mělo být umístěno, zatím nikdo neví.

Podle Evy Jiřičné šlupka blobu byla samonosná, i když je hodně vysoká. Uvnitř nebyla žádná podpora ani žádný sloup. Takovou stavbu dnes umí spočítat ve světě pár statiků, kteří se dají spočítat na prstech, a Eva Jiřičná neví, že by nějaký žil v Česku.

Napsáno pro ČRoPlus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatelzpět na článek