Neviditelný pes

KLIMA: Opravdu 97 procent?

13.5.2017

Jen 1,6 % vědců souhlasí, že hlavní příčinou oteplení je člověk

Jen 0,5 % ze studovaných 11 944 článků explicitně tvrdí, že lidé mohou za více než 50 % oteplení. Pokud vynecháme články, které žádný postoj nevyjádřily, tak ze zbývajícíh článků je to 1,6 %.

Sev Trek

John Cook byl docela známý karikaturista. V roce 2010 ale projekt Sev Trek uzavřel, aby se místo humoru, který lidi spojuje, věnoval šíření nenávisti vůči lidem, kteří nevěří v klimatickou apokalypsu.

Známý karikaturista John Cook (autor Sev Treku) svého času založil stránky SkepticalScience.com, kde obhajuje názor o katastrofální povaze globálního oteplování. V roce 2013 s kolegy spočítal, kolik procent vědeckých článků souhlasí s tímto katastrofickým postojem. Vyšlo mu, že 97 % souhlasí s katastrofismem. Cookova studie se od té doby stala klackem na všechny pochybovače. Mlčte, 97 % vědců se přece nemůže mýlit.

Je ale těžko říci, odkud to číslo 97 vzal. Jeho studie totiž uvádí přesná čísla jen u dat, která nás nezajímají. Například se přesně dozvíte počet studií, které nevyjádřily žádný postoj. Z vlastního textu se ale nedozvíte, kolik procent zkoumaných článků explicitně vyjádřilo názor, že lidé mohou za více než 50 % dosavadního oteplení.

Cook sice ve své studii má příslušnou kategorii (explicit endorsement with quantification), ale neuvádí, kolik článků do ní spadá. Hodil tuto kategorií do jednoho pytle s jinou kategorií, která vliv člověka nekvantifikuje (explicit endorsement without quantification), a uvádí pouze souhrn obou dvou.

Jak to, že studie v tomto stavu prošla do tisku? Selhání redakce a recenzentů opět musela nahradit práce blogerů na Internetu. Těch lidí, kteří tvoří onu Extended Peer Community (rozšířenou komunitu odborníků), řečeno se sociologem vědy Jerome Ravetzem. Jakýsi Mark Bahner řádek po řádku prošel data přiložená k Cookově studii a přepočítal je. A zjistil následující:

Celkový počet analyzovaných článků: 11 944

1. Explicitně souhlasí a kvantifikuje lidský příspěvek k oteplení na 50 a více procent: 64
2. Explicitně souhlasí, ale nekvantifikuje ani nebagatelizuje: 922
3. Implicitně souhlasí a nebagatelizuje: 2910
4. Žádný názor nevyjadřuje: 7970
5. Implicitně bagatelizuje/odmítá lidmi zaviněné oteplení: 54
6. Explicitně bagatelizuje/odmítá lidmi zaviněné oteplení, ale nekvantifikuje: 15
7. Explicitně bagatelizuje/odmítá lidmi zaviněné oteplení s tím, že příspěvek lidí je méně než 50%: 9

Takže jen 0,5 % ze studovaných 11 944 článků explicitně tvrdí, že lidé mohou za více než 50 % oteplení. Pokud vynecháme články, které žádný postoj nevyjádřily, zbude nám 3974 textů. Z tohoto počtu studií, které vyjádřily nějaký názor, jen 1,6 % explicitně uvádí vliv člověka na více jak 50 %.

Ponechme stranou úvahu, že za dané politické situace v klimatologii se do explicitního odmítnutí ideologie OSN nikdo nepohrne. Pokud má nějaký pud sebezáchovy a nechce si zničit kariéru.

Ponechme také stranou, že nejpočetnější kategorie (s nějakým vlivem člověka na klima souhlasí, ale neříká, jak moc je velký) je přijatelná i pro klimaskeptiky.

Kromě toho Cook klasifikuje vědecké články dost libovolně. Mezi články, které „souhlasí s konsensem“, započítal i řadu článků známých klimaskeptiků. Ti se samozřejmě ozvali s pobouřeným protestem.

Studie Craiga Idso o tom, jak CO2 prospívá růstu rostlin, opravdu není vyjádřením „implicitního souhlasu“ s katastrofismem.

Studie Nicoly Scaffety o tom, že 40-70 % oteplení bylo zřejmě solárního původu, rovněž není vyjádřením „implicitního souhlasu“ s katastrofismem.

Studie Nira Shaviva o tom že se podceňuje vliv kosmického záření na klima a tvorbu oblačnosti a že se vliv CO2 naopak přeceňuje, také není vyjádřením „implicitního souhlasu“ s katastrofismem.

Pokud bych v nějakém seznamu lidí, kteří souhlasí s konsensem o katastrofální změně klimatu, našel svoje jméno, asi bych také protestoval.

Zdroje:
HENDERSON, David. 1.6%, Not 97%, Agree that Humans are the Main Cause of Global Warming, Library of Economics and Liberty, 1.3.2014,
COOK, J. et al. Quantifying the consensus on anthropogenic global warming in the scientific literature, Environmental Research Letters, 2013, Volume 8, Number 2.
ANDREW (from Popular Technology),
Cook’s 97% consensus study falsely classifies scientists’ papers according to the scientists that published them, Wattsupwiththato.com, 21.5.2013

******************************************************
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.zpět na článek