Neviditelný pes

KLIMA: Antarktický poloostrov se ochlazuje

20.4.2017

Příběh o tom, že Antarktický poloostrov je nejrychleji se ohřívající oběť skleníkových plynů, se začíná rozpadat. Že by to globální oteplování nebylo tak docela globální?

Antarktida se oteplila v půli 20. století, ale od začátku 80. let se stále ochlazuje. Navzdory skleníkovým plynům. Jedinou výjimkou byl donedávna Antarktický poloostrov (ten výběžek směřující k Jižní Americe). Nový výzkum ale ukazuje, že i tento poloostrov se už celou generaci (cca od roku 1998) neotepluje. Naopak se ochlazuje. Za ochlazení prý může vítr a přirozená variabilita regionálního klimatu. Časově se to ale shoduje s tzv. pauzou v globálním oteplování (hiatus), která samozřejmě neexistuje a nikdy jste o ní - ehm - neslyšeli.

Na ochlazování Antarktického poloostrova upozornila studie Johna Turnera a kol., která v červenci 2016 vyšla v časopise Nature. Autoři píší: „Od 50. let 20. století Antarktický poloostrov zaznamenal jedny z největších nárůstů povrchových teplot vzduchu na jižní polokouli. Toto oteplení přispělo k regionálnímu ústupu ledovců a „zezelenání“ díky rozšíření flóry... V této studii dokladujeme absenci regionálního oteplování od konce 90. let. Průměrná roční teplota klesala statisticky významným tempem a nejprudší ochlazení je zaznamenáno během antarktického léta.“

Tyto závěry potvrzuje i jiná nedávná studie, mezi jejímiž autory jsou i pracovníci Masarykovy university v Brně (Oliva a kol. 2017).

A ještě dodatek. Podíváte-li se na tu část Antarktidy, která se ve 20. století nejvíce oteplila, nápadně se to shoduje s rozmístěním sopek, které dýmají pod ledem či pod mořskou hladinou a ohřívají tající ledovce zespodu.

antarktické sopky a oteplování

MAPA 1: Vlevo antarktické sopky. Vpravo antarktické oteplování. Najdi rozdíl. (Zdroj)

Vývoj teplot na Antarktickém poloostrově

GRAF 1: Vývoj teplot na Antarktickém poloostrově (zdroj: NewScientist 2016).

Reference:
One part of Antarctica has been cooling since 1998 – here’s why (New Scientist 20.7.2016)
Backflip: Antarctic peninsula, posterchild of Polar disaster, has been cooling not warming (JoanneNova.com.au 23.7.2016)
Turner et al (2016)
Absence of 21st century warming on Antarctic Peninsula consistent with natural variability, Nature 535, 411–415 (21 July 2016)
Oliva et al.
Recent regional climate cooling on the Antarctic Peninsula and associated impacts on the cryosphere, Science of the Total Environment, Vol. 580, 15. Feb. 2017.

(Článek původně vyšel na Osel.cz)

******************************************************
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.zpět na článek