Neviditelný pes

POTRAVINY. Na paniku je ještě čas

1.4.2022

Prázdné supermarkety jako důsledek války

Nedostatek potravin je na obzoru, obchody se vyprázdní a přijde drahota. Ve válečných časech se takové obavy objevují a odpovídající titulky se šíří evropským mediálním světem i tentokrát. Podrobnější průzkum situace v supermarketech a na trzích s komoditami přesto ukazuje, že situace kritická není a v dohledné době nebude.

Nejoblíbenější ilustrací hrozícího nedostatku jsou prázdné regály dokonce v německých supermarketech, které přes svou nepochybnou výkonnost podlehly křečkování místních domácností.

Pokud se však člověk podívá, co vlastně chybí, pak je zřejmé, že sousedé čelí zřetelném nedostatku hořčice a slunečnicového oleje. Jak vypočetl německý Welt, čtyři pětiny hořčičných semen dováží tamní výrobci hořčice z Ruska nebo Ukrajiny, zároveň jsou z těchto zemí původem dvě třetiny surového oleje ze slunečnic na světových trzích. Ukrajina ovšem nemůže vyvážet, protože má zablokované přístavy, a Rusové vyhlásili u obou komodit vývozní embargo.

Po takovém zjištění se člověk nedokáže ubránit pocitu, že potíže se zásobováním nejsou přinejmenším v této chvíli zásadní, a zprávy z Německa může brát nejvýš jako tip, jaké potraviny si ve výhledu nakřečkovat také pro vlastní domácnost. Když nic jiného, v dohledné době nepochybně podraží.

Zlehčovat současnou situaci není na místě z principu, jenže pokud jde o dodávky potravin, tak se jen těžko hledá oblast, kde by se mohl člověk děsit. Hrozící nedostatek média někdy ilustrují výpadky v obchodu s obilím, jehož je Rusko druhým a Ukrajina čtvrtým největším vývozcem. To může vést k nevídané drahotě a hladomoru zvláště v některých afrických zemích. Proti tomu však hovoří přesnější údaje amerického ministerstva zemědělství.

Obě země na východě Evropy opravdu vyvážejí hodně pšenice, objem jejich exportu však tvoří jen pět procent světové produkce. Výpadek takového množství tedy může zvýšit ceny na komoditních burzách, a to opravdu mimořádně, pokud obchodníci propadnou panickým nákupům. V případě nutnosti však půjde nahradit například z produkce Evropské unie, která vypěstuje pětinu světové úrody a značnou část z toho exportuje už dnes.

Není pochyb, že žijeme v čase katastrof, a že se tedy může přihodit cokoliv. Obrazy z Ukrajiny přirozeně probouzejí také mezi lidmi v klidnějších částech světa temná očekávání a posilují důvěryhodnost těch, kdo předvídají další pohromy.

Příklady z oboru potravin však ukazují, že pravděpodobnost každé hrozby je potřeba prověřit. Často je šíří lidé, kteří by chtěli vzbudit obavy a pak vydělat na rostoucích cenách.

Jinými slovy, pokud právě nemířím za známými do Německa, není přesvědčivý důvod, proč při návštěvě diskontní prodejny plnit nákupní vozík třeba právě bednami s olejem ze slunečnic.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/pluszpět na článek