Neviditelný pes

FINANCE: Vláda ČR dělá trestuhodnou věc

20.4.2013

Český stát financuje reklamu penzijním společnostem!

České deníky od tohoto týdne obsahují mnohastránkovou inzerci, která má na oko "vysvětlovat" důchodovou reformu, ve skutečnosti však občany chce přesvědčit ke koupi privátního produktu, kterým je účast v tzv. druhém pilíři důchodového systému. To není vše: česká vláda plánuje dál vydávat veřejné prostředky na tento účel ještě prostřednictvím televizní reklamy, internetové stránky a k završení všeho ještě velkou konferencí. Celá akce má vyjít na 20 mil. Kč. Pod reklamní kampaní je podepsán Úřad vlády ČR, ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo financí. Premiér této vlády se dokonce sám uvolil jít příkladem a udělal reklamu soukromému pojištění.

Vláda ČR dělá trestuhodnou věc, když vydává peníze daňových poplatníků na to, aby nalákala lidi do privátního důchodového pojištění. Takovou reklamu si přece mají penzijní fondy a společnosti financovat samy! Byly by to hypoteticky přece právě ony, kdo měl jako jediný na celém druhém pilíři bezpochyby vydělat.

Je to zcela nepochopitelné plýtvání veřejnými prostředky v době, kdy je občanům vysvětlováno, že se musí škrtat v sociálním systému nebo ve zdravotnictví. Celá věc je o to absurdnější, že sociální demokracie zcela na rovinu předem deklaruje, že v případě volebního vítězství privátní kapitálový pilíř zruší, protože vysává peníze z průběžného důchodového pilíře na úkor veřejných financí. Jinými slovy vytahují se tu z kapes státu 3 % pojistného, aby se následně tato částka dala spolu s dalšími úsporami lidí k dispozici manažerům penzijních společností.

Lidé se ale do soukromého pilíře vůbec nehrnou (za první kvartál se přihlásilo jen něco přes 20 tis. klientů) a jeho architekti ve Strakovce znervózněli. To, co bylo původně penzijními fondy zamýšleno jako největší kšeft století, nakonec díky obezřetnosti občanů a úspěšnému tlaku sociálních partnerů na nepovinnost druhého pilíře pro tyto finanční instituce nedopadne dobře.

Samotné penzijní společnosti již také pochopily, že kolem tak zásadní a citlivé věci, jakou je změna důchodového systému, musí panovat široká politická shoda. Možná proto se už některé z nich rozhodly, že se do tohoto riskantního podniku nakonec nepustí.

Pokud sociální demokracie ponese po volbách vládní zodpovědnost, občané se o své peníze naspořené v druhém pilíři bát nemusí, budou jim převedeny na účty penzijního připojištění, které se mezi lidmi těší široké důvěře. Zbývá však otázka, kdo ponese zodpovědnost za peníze, které dnes vláda vyhazuje ve prospěch soukromých vlastníků penzijních společností oknem?

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autorazpět na článek