Neviditelný pes

EKONOMIKA: Krátkodechý plán ECB na výkup dluhopisů

8.9.2012

Evropská centrální banka vyhlásila plán nakupování vládních dluhopisů předlužených států na sekundárním trhu. Radost z toho mají téměř všichni. Vládám se díky uměle zvýšené poptávce zlevní financování dluhu. Výnosy španělských a portugalských dluhopisů také již klesly. Investoři očekávají oživení a akciové indexy okamžitě posílily, zejména díky titulům bank a pojišťoven. Veřejnost doufá, že finančně-politická situace se stabilizuje a bude moci mít klidnější spaní. Politici oceňují rozhodnost šéfa ECB Draghiho, který ambiciózní plán prosadil.

Bezprostřední úspěch. Plán byl však zatím jen vyhlášen, počkejme si raději na jeho naplňování. Důležitá bude především velikost realizace, tedy jaký objem dluhopisů bude muset ECB vykoupit, aby se výnosy držely dostatečně nízko. Současný pokles výnosů vyvolaný pouhým vyhlášením plánu se teprve musí potvrdit. Vedle toho jsou už dnes jasné další efekty plánu, některé i nepříjemné.

Vstup méně kvalitních aktiv – dluhopisů problematických států – do portfolia ECB znamená snížení důvěryhodnosti eura, a povede proto k jeho oslabení. To podporuje pochopitelně i rozsáhlá emise peněz, kterou nákup dluhopisů znamená. ECB tvrdí, že vydané peníze bude neutralizovat, to však má své háčky, viz níže. Každopádně očekávejme oslabení eura a zvýšení inflace v eurozóně. To samo o sobě nemusí být špatně. Oslabení eura povede k zvýšení konkurenceschopnosti evropského zboží a fakticky se zreální hodnota eura, alespoň z pohledu jižních členů eurozóny. Inflace v důsledcích sníží zadluženost. Česká koruna dále posílí, což ovšem ztíží postavení našich exportérů.

Hlavním problémem však bude neutralizace emitovaných peněz. ECB hodlá stahovat peníze větším objemem repo operací. Jenomže nebude stačit pouhé vyhlášení většího objemu, k jeho naplnění bude nezbytné zvýšit úrokovou míru, tedy hlavní sazbu, od které se vyvíjejí i sazby komerčních úvěrů. Komerčním bankám zbyde méně peněz na běžné operace. Výsledkem tedy bude, že vlády sice budou mít levnější dluhy, komerční sféra však dražší úvěry. Pomůže se rozhazovačným a ubere hospodárným. Nic se nevychytračí, rozmělnění rizika dluhopisů předlužených zemí někdo prostě musí odnést.

Draghi hájí plán proti kritice konzervativních, hlavně německých bankéřů tím, že úkolem centrální banky je i stabilizace cen. V tom se ovšem mýlí, plán povede k inflaci. Opět se ukazuje, že centrální banky nemají nástroje, kterými by napravovaly špatné hospodaření vlád.zpět na článek