Neviditelný pes

BIG Expert – zahraniční trhy

3.2.2023

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 1. 2023.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

graf_03

Názory experta:

Jiří Zendulka, Kurzy.czAkcie na trhu START leží neoprávněně stranou zájmu investorů
Tedy dle mého alespoň některé. Loni na trhu START přibylo rekordních 5 emisí. Jen některé přitom indikují, že by na pražské burze v tomto segmentu menších a inovativních firem mohly přinést trochu více likvidity. Obecně totiž jakoby trh START dokázal přilákat nové peníze jen v okamžiku jednotlivé primární emise. Tedy v době, kdy se to daří především díky edukaci/aktivitě obchodníků s cennými papíry. A do firem často logicky zainvestují dlouhodobí investoři, když právě startupy jsou během na delší trať. Kdo chce z investice vystoupit, mnohdy pak jakoby u některých firem marně hledal na burze protistranu. Likvidita se někde blíží nule.

To však není, a doufejme ani nebude, případ slovenské společnosti GEVORKYAN. Rád mám primárně společnosti, které něco vyrábějí a nejsou jen překupníky zboží někoho jiného. A pokud se k tomu přidá zajímavá výrobní technologie, růstový příběh může být na světě. Vzhledem ke své historii to již tato firma zaobírající se práškovou metalurgií vlastně ukázala.

Společnost GEVORKYAN právě na trhu START vyčnívá vzhledem k již své velikosti. Jako na startup lze pohlížet a investovat v tomto ohledu do jiných. Skok v byznysu loni předvedla PRIMOCO na což díky i geopolitické situaci dle všeho naváže také letos. Bezpilotní letouny mají navíc jistě svou budoucnost pro širší využití. Každopádně akcie PRIMOCO právě již loni na vývoj reflektovaly, když se na trhu START s 52% kurzovým posunem staly vítězi. A poměrně razantně tak v návaznosti vzrostlo i ocenění firmy. Pokud se firmě podaří splnit letošní avizované cíle, prostor pro další růst je však otevřen. Překvapivé jsou v kontextu nicméně vlastně kroky spoluzakladatele firmy, který je zároveň předsedou dozorčí rady. Gabriel Fülöpp totiž neustává v prodejích firemních akcií. Jen letos jich v lednu prodal dalších více než 7 300.

Z výrobních firem jistě stojí za zmínku KARO Leather. Zpracovatele kůží lze z hlediska jeho růstových plánů jistě zařadit k těm nejoptimističtějším na trhu START, což se tedy v čase může právě i výrazně odrazit v ceně jeho akcií. Logicky ne všechny plány však vycházejí, když své mohou sehrát vlastně nečekané vnější okolnosti. Kdo třeba před 2 lety očekával takový skok v cenách energií či některých jiných komodit. A tak například PRABOS se ocitl v jiné tržní situaci. Na trhu START přitom firma, která rovnou vybočovala z hlediska ziskovosti, resp. tím, že i vyplácela dividendu. Akcie tohoto výrobce speciální obuvi loni nakonec zlevnily, dle mého přehnaně, o polovinu. A to vlastně může být pro nové investory příležitost, když navíc zatím i letos se titul kurzově drží v červených číslech.

V porovnání v mnohem horší situaci se loni ocitla společnost ATOMTRACE, která se dostala s vlastním kapitálem do záporu a finanční injekcí ji musel pomoci majoritní akcionář. Na trhu START právě titul, který lze označit za ležáka, resp. jen s minimální likviditou. Kurzově nacházející se nyní zpět u minim, pro odvážné investory však možná výrazná dlouhodobá výhra. Tedy alespoň právě v kontextu co se týče růstových firemních plánů. Společnost očekává, že se svou spektrometrií se již na trhu výrazně ujme a její příjmy budou růst ve stovkách procent.

Zkrátka oproti dlouhodobě zažitým domácím firmám na pražské burze, jako jsou třeba PHILIP MORRIS, KB či ČEZ, lze vlastně nalézt tituly s výrazně jiným růstovým potenciálem byznysu. Nejeden investor by se tak měl poohlédnout také tímto směrem. Zvláště pokud se orientuje na dlouhodobější investice, od kterých očekává výraznější výnosnost.

Libor Stoklásek - AlgoImperial
Jan Němeček - BH Securities
Tomáš Pfeiler - CYRRUS
Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost
Jiří Zendulka - Kurzy.cz
Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.zpět na článek