Neviditelný pes

BIG Expert: Zahraniční trhy

14.10.2022

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 10. 2022.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

aa

Názory experta:
Libor Stoklásek, Imperial Finance

Strašák jménem inflace
Zámořské akciové trhy celý týden nervózně vyčkávají na dnešní zveřejnění inflačních dat ze Spojených států. Nová data za měsíc září budou klíčová pro nadcházející listopadové zasedání americké centrální banky. Zatímco ceny ropy nacházejí podporu v rozhodnutí kartelu OPEC+, agentura IEA varovala před globální recesí.

Včerejší obchodní seance přinesla také velmi sledovaná data indexů PPI. Ceny placené americkým výrobcům vzrostly v měsíci září více, než se očekávalo, což naznačuje, že inflační tlaky budou ještě nějakou dobu trvat. Udrží Federální rezervní systém směr agresivního zvyšování úrokových sazeb?

Podle středečních dat ministerstva práce index výrobních cen PPI pro konečnou poptávku stoupl od srpna o 0,4 %, což byl první nárůst za poslední tři měsíce. Na meziročním srovnání dosáhl index růstu 8,5 %. Bez zahrnutí volatilních složek potravin a energií se jádrový index cen výrobců za měsíc září zvýšil o 0,3 % a oproti předchozímu roku vzrostl o 7,2 %. Zatímco narušení dodavatelského řetězce se obecně zlepšuje, dále vzrostly náklady na energie, potraviny a služby. Dvě třetiny nárůstu PPI připadly na služby spojené s cestováním, ubytováním, maloobchodem s potravinami, správou portfolia a nemocniční lůžkovou péči.

Očekává se, že vládní index spotřebitelských cen CPI dnes vykáže další solidní nárůst a zdůrazní stále vysokou míru růstu cenu, která zřejmě povede tvůrce politiky americké centrální banky k tomu, že příští měsíc zvýší svou referenční úrokovou sazbu o dalších 75 bazických bodů.

Ceny ropy nachází pokračující podporu v rozhodnutí kartelu OPEC+ o omezení dodávek z minulého týdne, zatímco Mezinárodní energetická agentura varuje, že tato snížení mohou dostat globální ekonomiku do recese. Minulý týden skupina producentů složená z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenců včetně Ruska podpořila ceny, když odsouhlasila snížení dodávek o 2 miliony barelů denně.

Dle agentury IEA plán kartelu OPEC+ vykolejil trajektorii růstu dodávek ropy po zbytek letošního a příštího roku a vyšší cenové hladiny tlačí na volatilitu trhu a podporují obavy o energetickou bezpečnost. IEA dnes mírně snížila odhady růstu poptávky po ropě pro letošní rok na 1,9 milionu barelů denně a o 470 tis. barelů na 1,7 milionu barelů pro rok 2023. Děje se tak poté, co OPEC ve středu snížil svůj výhled růstu poptávky v letošním roce o 460 tis. barelů denně na 2,64 milionu barelů s odkazem na oživení čínských opatření na omezení COVID-19 a vysokou inflaci. Vyhlídky na růst se rychle zhoršují kvůli zakořeněným inflačním tlakům, kvantitativnímu zpřísňování, neustálému zvyšování výpůjčních nákladů, silnému dolaru a omezením souvisejícím s COVID v druhé největší světové ekonomice. Zhoršující se poptávka po ropě přispívá k nárůstu zásob, kdy s odkazem na údaje API zásoby ropy ve Spojených státech vzrostly za týden končící 7. říjnem o zhruba 7,1 milionu barelů.

Energetický trh je také pod tíhou amerického dolaru, který prudce posílil proti koši hlavních měn. Závazek Federálního rezervního systému nadále zvyšovat úrokové sazby, aby zastavil vysokou inflaci, tlačí na růst výnosů, čímž se americká měna stává atraktivnější pro zahraniční investory.

Zástupkyně americké centrální banky Loretta Mesterová se včera nechala slyšet, že FED stále není schopen zastropovat prudce rostoucí inflaci. Nepřijatelně vysoká a přetrvávající inflace zůstává klíčovou výzvou, které americká ekonomika čelí.

Jan Němeček - BH Securities

Tomáš Pfeiler – CYRRUS

Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost

Libor Stoklásek – Imperial Finance

Jiří Zendulka - Kurzy.cz

Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.zpět na článek