Neviditelný pes

BIG Expert – zahraniční trhy

26.8.2022

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 22. 8. 2022.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

graf26

Názory experta:

Jan Berka, Roklen Holding

Fed si musí přestat házet klacky pod nohy

Americká inflace má svůj vrchol možná již za sebou. To však neznamená, že by centrální banka měla polevit v doposud prováděné politice. Takové by mělo být hlavní poselství, které by mělo zaznít od guvernéra Fedu Powella na letošním symposiu centrálních bankéřů v Jackson Hole.

Jerome Powell vystoupí v pátek v 16 hodin našeho času. Ve svém proslovu bude mít možnost napravit předchozí chyby. Zejména tu z tiskové konference po červencovém zasedání měnového výboru, kdy svým holubičím obratem zcela smazal efekt jestřábího vyjádření navazujícího na rozhodnutí o sazbách. Fed pivot neboli obrat v prováděné měnové politice by měl být zakázaný pojem.

Proinflační prostředí v americké ekonomice můžeme rozdělit na nabídkové a poptávkové faktory, jelikož dlouhodobá inflační očekávání (zatím) zůstávají relativně ukotvená. Červencová data potvrdila, že nadpoloviční podíl na nejvyšší inflaci za posledních čtyřicet let mají ceny jádrových služeb a zboží. Poptávka amerických spotřebitelů se v průběhu času postupně přesunula od zboží ke službám, což je dáno i stavem trhu práce, který zůstává výrazně napjatý.

Není tomu tak dávno, kdy tržní výhled pracoval se snížením amerických sazeb už během první poloviny příštího roku. Spekulace podpořil samotný Powell, když uvedl, že se Fed může dostat do bodu, kdy bude adekvátní úpravy úroků zmírnit. Vše pak umocnily Fed Minutes zmiňující to samé, a nadto i část měnového výboru obávající se až příliš silného utažení měnověpolitických podmínek.

Výsledkem bylo celkové uvolnění podmínek financování tažené růstem akcií, utažením kreditních spreadů a poklesem výnosů, zejména na dlouhém konci výnosové křivky. V posledních dnech sice zapůsobily komentáře členů měnového výboru, kteří připomněli trvající jestřábí naladění, stále se však nacházíme pod letošním vrcholem utažení podmínek financování, jak naznačuje graf indexu z dílny banky Goldman Sachs.

graf26

Proč je podle nás příliš brzy hovořit o změně směru americké měnové politiky? Stačí se podívat na vybraná data. Spotřebitelská očekávání na ročním a tříletém horizontu převyšují 2% cíl, byť je potřeba v tomto případě pracovat s jejich volatilitou. Tržní výhled měřený 5Y5Y inflačním swapem sice na začátku července dosáhl 2 %, od té doby ale pozvolně roste směrem ke 2,5 %. Kratší tenory jsou pak vyšší, konkrétně 2Y1Y směřuje k 3,5 % a 3Y1Y je těsně pod 3 %.

Trh práce zůstává silně napjatý s mírou nezaměstnanosti pod její odhadovanou přirozenou měrou. Měsíční tvorba nových pracovních mimo zemědělství dosahuje v průměru za posledních dvanáct měsíců více než 500 tisíc. Míra participace zůstává výrazně pod úrovněmi před pandemií a meziroční tempo růstu mezd letos nezpomalilo pod hranici 5 %.

Na trzích vidíme, že desetiletý nominální výnos klesl pod své letošní maximum na 3,5 %, dokonce krátce pod 3 %. Reálný o témže tenoru měřený proti-inflačním dluhopisem pak balancuje na hranici 0,5 %. Kreditní spready klesly jak u rizikových bondů, tak i u těch s investičním ratingem. Akciový index S&P500 je necelých 14 % pod svým historickým rekordem, index Dow Jones dokonce jen necelých 10 %. Komoditní index CRB je o téměř 10 % níže od letošního maxima. Od začátku července však opět roce, což je jeden z faktorů rostoucích tržní inflačních očekávání.

Sazby se sice dle odhadu Fedu nachází již na úrovni neutrálu, v návaznosti na prostředí popsané výše však bude potřeba dalšího posunu na více restriktivní úrovně. Nehledě na to, že předchozí navyšování úroků se do americké ekonomiky ještě plně nepropsalo. Největším rizikem zůstává odukotvení inflačních očekávání.

Guvernér Fedu Powell by se proto měl vyvarovat jakýmkoliv holubičím výrokům, které by dosavadní politice házely klacky pod nohy. Všichni jistě tuší, že nastavené tempo zvyšování sazeb nevydrží do nekonečna. V současném prostředí je však potřeba akcentovat ochotu udělat vše ke zkrocení inflace za použití všech dostupných nástrojů. Pokud tomu tak nebude, návrat inflace k inflačnímu cíli bude mnohem pomalejší a nákladnější, a tedy bolestivější.

Jan Němeček - BH Securities

Tomáš Pfeiler – CYRRUS

Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost

Libor Stoklásek – Imperial Finance

Jiří Zendulka - Kurzy.cz

Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.zpět na článek