Neviditelný pes

ŠAMANOVO DOUPĚ: Minely našich (ne)milých politiků

28.9.2022

ss

Minela je podle slovníku cizích slov „nepovedená akce, překvapivá chyba, obvykle s fatálními následky“. Také bychom mohli říci nášlapná mina, na kterou politik nevědomky stoupne. A ona pak vybouchne. V Česku možná nevybouchne. V zemích dávné Koruny české je totiž jako nejvyšší politický představitel určen prezident republiky. Nepanuje, ale chtěl by. Proto se v minulosti dopustil mnoha minel. Roli proruského krtka již opustil (alespoň slovně), čínským krtečkem však zůstává. Podle mne je to chyba, avšak to je můj názor. Proto poukážu jen na neznalost nejvyššího ústavního činitele, když před časem tvrdil, že jakožto nejvyšší velitel Armády ČR je rovněž nejvyšším velitelem policie.

Jak i průměrně inteligentní lidé vědí, tak armáda patří pod Ministerstvo národní obrany, kdežto policie pod Ministerstvo vnitra. Avšak pan prezident mohl být postižen jistým optickým efektem: Prezidentskou kolonu, podobně jako kolony politických návštěv z jiných zemí začasto doprovázejí policisté na motorkách. Jejich nejdůležitějším úkolem je vést první vozidlo připraveným koridorem, případně ten koridor aktuálně a aktivně chránit před jinou dopravou. Policajt na motorce vjede do ústí komunikace, která ústí do koridoru, a tak v ní zastaví dopravu. Pan prezident má přednost, jede kolem policajta a může mu kynout. A tak si může myslet, že velí i policajtům. Ano - avšak pouze příslušníkům policie vojenské! A rozdíl mezi policií vojenskou a policií vnitráckou by měl náš nejvyšší ústavní činitel znát. Když nezná, je to ostuda, ale u nás doma to tak nebereme, aby to pro Miloše Zemana mělo „fatální následky“. A krom toho, on si docela šikovně svými ostrými lokty upravuje pohodlí v současné Ústavě ČR, kde se například necítí být vázán nepsanými ústavními principy. A tak by možná chtěl „velet“ i policii, a takto jen vypouští zkušební balónek...

Co se tejče minel Pětikolky, jsou vidět hlavně v Praze, kde volby komunální rovná se volby krajské. Kandidát na primátora Bohuslav Svoboda (ODS) mi býval osobně velmi sympatický (můj názor), ale v rozhovorech s novináři teď prokazoval jistou nejistotu a působil poněkud dezorientovaně. Snad za to může jeho věk (78). Ale když se ho na webu Expres.cz ptali na jeho mladší konkurenty, trochu nafoukaně odvětil: „Já si myslím, že to ty mladší limituje, že nemají takové zkušenosti a vědomosti jako já. Takže mně jich je líto, protože se budou muset propracovat k tomu chápání té politiky, a k tomu moudru jim to bude ještě nějakej pátek trvat.“ Tedy - neznělo to jako žert a jistě to nasířilo část voličů mladší generace. Také Svobodovo dřívější prohlášení pro Aktuálně.cz, že povolební spolupráce s Piráty je „velmi nepravděpodobná“, ale že představitel ANO Patrik Nacher je „velice schopný, pracovitý a kvalitní člověk“ napovídala, že by se po volbách mohla v Praze ujmout vlády „konstruktivní koalice“ ODS + ANO, což voliče stran současné vlády poněkud znejistilo. Nakonec bylo pro kandidátku SPOLU lepší, když se pan Svoboda příliš v kampani neukazoval.

Tahle minela měla tedy v Praze skutečně fatální dopad. Místo očekávaných 40 procent získala kandidátka SPOLU pro Prahu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) jen 24,72 %! STAN splakal hlavně nad výdělkem senátních voleb. Postavil čtrnáct kandidátů, avšak do druhého kola se dostali jen čtyři. Toť důsledek minely vnitrostranického neřešení kauzy Dozimetr. Starostové to měli dobré alespoň ve volbách komunálních. Alespoň podle šéfa STAN Víta Rakušana. Nicméně výsledek se nerovná jeho radosti.

Vládní strany zasáhla nejvíc současná těžká situace - kterou neřešily ani včas, ani účinně. To byly ty nejtěžší minely. A jakých minel se dopustila opozice?

Při těchto volbách, kdy se ve třetině obvodů volilo rovněž do Senátu, politickou ostudu utržil například volič Tomio Okamura. Už jste o tom asi slyšeli, nešlo neslyšet. Předseda opoziční strany SPD chtěl vhodit neplatný hlas, aby tak snížil počet hlasů platných, čímž měl dle matematické volební logiky nějak poškodit kandidáta TOP 09 senátora Jiřího Růžičku. Vybral si jeho volební lístek, škrtl ho, natrhl, tím „zvýšil kvórum“ a volil Růžičku, trouba. (Na Praze 6 SPD nepostavila svého kandidáta do Senátu. Zdá se, že tato partaj nemá dost validních lidí - anebo aspoň příznivců!) Tomio se svým politickým protestem pochlubil. Když ho pak novináři upozornili, že takto hlas nezneplatnil, ale přidal ho k Růžičkovi, dělal si ze své chyby legraci a pravil, že příště ten volební lístek přetrhne celý. Což by stejně nepomohlo.

Ach, milý pane 岡村 富夫, stačilo přece, abyste tam ten lístek hodil bez obálky! Volební zákon byste měl, jakožto bývalý senátor a pozdější místopředseda Poslanecké sněmovny znát! A kdybyste náhodou neznal, tak jste se mohl poučit třeba na papíru s informacemi, který byl k volebním plachtám přiložen.

To je ale ostuda! Poslanec, funkcionář Parlamentu, který předkládá nové zákony - a přitom nezná staré! Jak chcete, aby lidi znali zákony, když je sám neznáte?

Ale Okamura i s R. Fialou tomu dali korunu po volbách, když se poté, co už to mohli podle reakcí v médiích vědět aspoň dodatečně, jak to je, se ještě na tiskové konferenci smáli volebnímu zákonu, který - podle nich - nutí lidi, když chtějí vhodit neplatný volební lístek, aby ho roztrhali, polili a polovinu snědli. Vostudové.

Sranda, viďte. A co ty fatální následky? My to u nás tak nebereme. Opozičníka k této konkrétní opozici alespoň zahřeje vědomí, že senátor Růžička v Senátu zůstává - už po prvním volebním kole! Aha, a teď koukám, že k takovému činu (škrtání lístků) nabádali v předvolebním klipu na svém fejsu své příznivce dokonce pan Okamura společně s místopředsedou SPD (a zároveň předsedou poslaneckého klubu SPD) Radimem Fialou. Hustý! Tak jejich nabádání snad vedlo i jinde k tomu, že kandidáty Pětikoalice na senátory volili i voliči SPD. Tomio totiž v tom klipu ukazoval plachtu do komunálních voleb - která mají jiná pravidla než volby senátní. Že je to složitý? Aha! A jak tomu mají rozumět normální voliči, když ani poslanci nerozumějí/nehodlají rozumět zákonům? Jenže - normální voliči tomu rozumějí!

Jiná minela postihla kandidátku ANO Janu Nagyovou, kterou do senátních voleb v Jihlavě na poslední chvíli přistrčil její šéf Andrej Babiš, jenž je spolu s ní obžalován v kauze Čapí hnízdo. Nagyová zde šla demonstrativně proti současnému předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) a spolu s ním se dostala do druhého kola voleb. (Se skóre 45,62 % : 30,56 % ve prospěch Vystrčila.) Však ji také ve volebním klipu doporučil přímo pan Babiš, když tvrdil že se „střetne bezpráví proti establishmentu“. (No, takže „establišment“ je zjevně pan Vystrčil a „bezpráví“ zůstává na paní Nagyovou. Opravdu vypovídající!) Jana Nagyová byla svým úspěchem (druhá ze šesti kandidátů) tak zradostněna, že na otázku reportérky ČT „co v tom Senátu budete chtít změnit, udělat“ upřímně odpověděla: „Jako první vejdu do dveří a požádám o imunitu. Kdyby...“

Au, au, auvajs! To je tedy politička. Která šla do voleb, aby jí třeba nezavřeli za údajně zlé činy, které teď posuzuje soud. Vostuda, kterou pak žehlil Babiš, když pravil:

„Paní Nagyová se vyjádřila špatně, ona je z toho nervózní, není zvyklá na média, není zvyklá na demonstrace a chtěla samozřejmě říct, že se - pokud by uspěla - že se vzdá imunity. Kvůli tomu samozřejmě nekandiduje.“

Aha, tak takhle to v ANO probíhá: Něco řeknete, a šéf pak vysvětlí, co jste chtěli říci... Ale, pane Babiši, ono to vyjádření na jasnou otázku bylo zcela jasné a řečené v rozhovoru mimo jakoukoli demonstraci nebo rušné povolební pozadí. I vy jste politická ostuda.

Ostudu si Nagyová udělala nejen svým bezelstným prohlášením, ale i tím, že neví, že imunitu získá složením senátorského slibu automaticky...

A tohle nám kandiduje do Senátu. Opět - je to nejen ukázka toho, že lidé, kteří se ucházejí o politickou funkci, nejen že neznají pravidla demokratických voleb, ale i to, že jim jsou zřejmě lhostejná!!!

A pak jděte k volbám... Jo, jděte ke druhému kolu voleb senátorských, protože tam může váš hlas (z těch několika) skutečně rozhodnout!

Psáno a zlobeno v Praze v úterý 27. září 2022

ss


zpět na článek