Neviditelný pes

ŠAMANOVO DOUPĚ: Konec Míru v Izraeli?

17.1.2024

Meta je výjimečně nešikovná, když ji dokážou hackeři tak věrohodně napodobit - a ona nedovede své uživatele ani ochránit, ale ani informovat o nebezpečí.

V Izraeli je sice aktuálně válka, ale je to jenom jisté pravidelně se opakující období mezi jinými pravidelnými obdobími míru. Zmiňuji se o tom i ve své knížce s fantaskním názvem Mír v Izraeli, která vyšla v roce 2015. Do ní jsem sesbíral články, které jsem do Neviditelného psa napsal o svých návštěvách Erec Jisrael, Země Izraelské v letech 2006, 2009 a 2014. Nakladatel Beletris k její propagaci zřídil i účet na (tehdejším) Facebooku. Nakladatel zkrachoval, ale účet mi jako autorovi zůstal k dispozici. Sdílel jsem zde později i další psí články z dalších návštěv Izraele z let 2016, 2017 a pokračuji v tom aktuálně i s články z prvního říjnového týdne loňského roku.

7. prosince loňského roku mi na tento účet přišla anglicky psaná zpráva, kterou zde nebudu reprodukovat, ale hned druhý den jsem na ni odvětil. Konkrétně tedy na obligátní otázku, která se nám po otevření stránky už tradičně zjevuje: „Co se vám honí hlavou?“

„Se mi honí hlavou, že mi sem prej píše Meta „Dear administrator...“ - a tady nic není. Včera mi sem někdo psal, že jsem udělal něco neoprávněně, co porušuje pravidla, ale nenapsal co. Že prej mám 24 hodin na opravu, kterou mohu provésti klikem na stránku, kam mě ale můj antivirus nedoporučil kliknout. A když jsem přesto klikl, tak mě okamžitě odstavil a zabránil tak napadení. Tak nevím. Možná sbohem... Sbohem Meto!“

Neuvěřitelnou zvláštností v době elektronických komunikací je, že firma, která zajišťuje primárně telefonní provoz neudává na sebe číslo telefonního kontaktu. Stejně tak firmy, které poskytují webové služby, neudávají svoje e-mailové adresy. Maximálně formulář, po jehož vyplnění a odkliknutí ztrácíte jeho obsah a také důkaz, že jste ho vůbec vyplnili. Anebo - jako v případě dříve Facebooku, dnes repasovaného na Metu - vám poskytnou odkaz, na který máte kliknout.

Tomu prosincovému odkazu nevěřil ani můj antivirus z Avastu (“Byl zjištěn phishing“), ani komentátoři účtu Mír v Izraeli. A nakonec odesilateli nevěřila ani sama Meta, když mi k „uživateli Facebooku“ jménem Help-Verify-100028638161 sdělila: „Tenhle odkaz z Facebooku otevřít nejde. Odkaz, který se snažíte otevřít, nedodržuje naše zásady komunity.“ Nicméně zpráva sama se tvářila důvěryhodně a vybízela mě:

„Contact our support if you have any questions. Your case ID for this contact is: 7F5R9V . Meta Support 2023.“

Věřil jsem ovšem více Avastu než Metě. Která nevěří zjevně ani Facebooku. Odpověděl jsem alespoň komentátorům: „Byl to nejspíš podvod. Mail to nemělo, jen odkaz. No ale FB sám o sobě je dnes podvodný když si hostování u sebe podmiňuje vynucováním. Dobrovolně jsme se vzdali nové zákonné úpravy o ochraně osobnosti - když zde chceme nadále být. Tedy být „zdarma“.

Věc jsem dále neřešil, a skutečně, zdálo se, že daný účet je z hlediska Mety v pořádku. Až do 23. prosince 2023, kdy mi v 20:29 vyhrožoval „tým odborníků“ - tentokrát ze stránky „Krása, kosmetika a péče o tělo“:

„Upozornění:
*Zjistili jsme, že účet, který spravujete, porušil podm𝗂́nky zakázaného obsahu stanovené v roce 2023
*Aby byla zajištěna bezpečnost všech, žádáme vás, abyste se ověřili a poskytli nám zpětnou vazbu na odkazu:
*(Jakási adresa, končící příponou).gl
*Upozorňujeme, že po 24 hodinách bez odpovědi omez𝗂́me váš př𝗂́stup na 30 dn𝗂́ a nebudeme poskytovat žádná dalš𝗂́ podpůrná opatřen𝗂́“

Jejky! Netušil jsem, že Grónsko má vlastní doménu...

Tak na tuhle adresu jsem ani neklikl. Nebyl jsem zvědav, co mi antivirus řekne - nebo neřekne.

To ale není konec. Minulý týden jsem dostal - také už v češtině - další výhrůžku. No, v češtině:

„– Klamavá reklama na produkt, když je představena uživatelům.
Chcete-li znovu získat přístup, ověřte podrobnosti o svém účtu podle pokynů v odkazu níže:„

Tak jsem na ten odkaz kliknul, avšak Avast ho vyhodnotil takto:

„Tento web obsahuje škodlivé programy
Webový štít odhalil na webu help-contact.(atd).br různé škodlivé položky, jež se vám do počítače mohou snažit nainstalovat škodlivé programy, které mohou upravovat či mazat soubory, měnit nastavení prohlížeče nebo krást data (například fotografie, hesla, zprávy nebo čísla platebních karet).“Tak já nevím - neschválil jsem právě toto v nově nastavených mnohomluvných obchodních podmínkách? Já to nepoznal - ale antivirus ano?!

Tak jsem se pokusil odvětit alespoň na té výstražné stránce, která se tváří jako Meta Bussines Suite:

„Na této stránce sdílím pouze své vlastní fotografie, které uveřejňuji primárně na svém účtu Jan Kovanic. Zveřejňuji pouze informace, které sekundárně mohou směřovat k prodeji mé knížky Mír v Izraeli, což není klamavá reklama. Mír v Izraeli je reálný produkt. K odpovědi používám tento kanál, protože v minulosti mě můj antivirus nedovolil klikat na odkazy, přicházející z Meta po tom, co registroval ohrožení počítačovým virem.“

Načež jsem od nového(???) uživatele Guest 4049 dostal další zprávy, podle nichž (mj.):

„Obdrželi jsme 1 hlášení. Váš účet porušuje zásady a standardy komunity Facebooku
Pokud si myslíte, že jsme udělali chybu, můžete se proti pozastavení odvolat
Odkaz na stížnost: {{Odkaz
Odešlete odvolání podle pokynů na obrazovce
Upozorňujeme, že v některých případech nemusíme před deaktivací účtu odeslat varování. Nemůžeme také obnovit účty, které byly pozastaveny z důvodu závažného porušení zásad. Přečtěte si další informace o tom, jak identifikujeme závažná porušení zásad komunitních standardů Facebooku.
Tým Facebooku!"

Odkaz na stížnost se mému antiviru stále jeví býti nebezpečným. Přesto jsem ho otevřel. A antivirus mě z něj okamžitě vykmitl. Jsem vůl. Doména .br samozřejmě nepatří Británii, avšak Brazílii.

Guest 4049 se ale nevzdává:

„*Váš profil vykazuje neobvyklé znaky, které porušují naše zásady a služby. Váš přístup je omezen na 30 dní nebo trvale. Chcete-li zkontrolovat aktuální omezení a odeslat stížnost, postupujte takto:
{{Odkaz
*Upozorňujeme, že po vypršení platnosti odkazu a pokud neodpovíte, bude tým pro konečné rozhodnutí dočasně omezovat váš přístup na 30 dní a nebude poskytovat žádné další adresy podpory. Nějaká pomoc?
Děkujeme za váš příspěvek pro komunitu.
Zvláštní pozdravy!"

Konečně se ani mně samotnému nezdá čínská doména věrohodná. Zvláštní je, že když mi přijde zpráva od jakéhosi „Guesta“ (který nakonec ani nemusí mít účet na Facebooku!), pak Meta za mě odpoví automaticky jako jiný „Guest“:

„Dobrý den, děkujeme vám za zprávu.“

Takže tyto výhrůžky budu i nadále ignorovat. Naštěstí přicházely nejdříve evidentně falešné zprávy, teprve pak tyto sofistikovanější. Ale nevím:

Nebylo to náhodou skutečně od Mety? Od některého spolupracovníka z Brazílie, Číny anebo Grónska? Protože s Facebookem jsem už o tomto účtu kdysi diskutoval a on se mnou skutečně mluvil stejným liberálně diktátorským tónem a stejnými podivuhodnými obraty. Jsem teď někde nějak omezen? Možná v něčem, co nepoužívám. A budu vykmitnut - kvůli jednomu „nahlášení“? Pokud se neohradím? A abych se mohl ohradit, musím si nechat do počítače naroubovat škodlivé programy a viry?

A pokud jsou tyto výzvy falešné, jak je odliším od budoucích skutečných výzev ze strany Mety? Buďto je hacker výjimečně šikovný, anebo je Meta výjimečně nešikovná, když ji dokážou hackeři tak věrohodně napodobit - a ona nedovede své uživatele ani ochránit, ale ani informovat o nebezpečí. Tak snad aspoň toto může sloužit jako potřebná informace a varování.

Na onom obchodním účtu není nic, co by nebylo i na mém osobním účtu. „Neobvyklým znakem“ je možná název účtu MÍR V IZRAELI. No, pokud se na mě Meta opravdu zlobí, pak k propagaci mé právě připravované knížky Izrael na vlastní triko asi budu muset použít jiné kanály. Už i Facebook byl prý jen pro starý...

Psáno a diveno v Praze na Lužinách v úterý 16. ledna 2023 stařešinou, který sice programoval už před padesáti lety a který je na internetu od Vánoc 1996, ale který prostě nerozumí a nehodlá rozumět novým fíglům nových produktů a raději se zřekne jejich služeb, než aby byl ojebávánVYSTAVIL ŠAMANV 13:25zpět na článek