Neviditelný pes

ŠAMANOVO DOUPĚ: Historie nicnedělání českých vlád

21.9.2022

Letošní růst energií viditelně začal už vloni 13. října pádem Bohemia Energy s milionem odběrných míst na plyn a elektřinu (a posléze i dalších distributorů s nízkými cenami a žádným zajištěním). Nebylo to tak docela neočekávané. Připomenu jen několik článků před tímto datem, které jsem našel na SeznamZprávy.cz: „„Buď elektřinu, nebo jídlo.“ Ceny energií vystřelily, Evropa už rozjíždí dotace“ z 28. 9. 2021, „Ceny plynu letí strmě nahoru, až o 40 %. Česko volá po společném postupu EU“ z 6. 10. 2021, „Analýza: Evropu drtí energetická krize. A Putin za to nemůže“ z 8. 10. 2021. Toto zdražování začalo dávno před válkou, a bylo primárně rozjeto slabomyslnou politikou Zeleného údělu v EU, ačkoli to Němci popírají.

A jak se očekávané problémy řešily? Takto:

Daň z elektrické energie klesla na minimum povolené unijními pravidly, což bylo 0,5 % oproti původním 5,1 %. Vláda také zdanila velké zisky energetických firem, ze získaných financí pak bude dotovat koncové ceny energií. Španělská vláda...

Vláda 23. září 2021 představila záchranný balíček: zmrazí účty za plyn a elektřinu celkem třem milionům domácnostem. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 se také snížila daň z přidané hodnoty na zemní plyn z 22 na 5 %. Od fixních poplatků (jako například fixní platby za jistič) pak vláda osvobodí všechny domácnosti a většinu podniků. Italská vláda. (Zatímco impotentní český Energetický regulační Úřad se ještě v tomto létě zabýval plánem zvednout fixní platbu za jistič tak, aby nezáleželo na tom, kolik elektrické energie spotřebujete.)

A jak reagovala česká vláda? Která vláda? Tyhle energetické sra*čky se začaly vařit právě v běsnící předvolební době. Sám Veliký Manažer Babiš pravil, že „vláda je připravena snížit DPH na energie až na nulu“. Což by se ovšem muselo vyjednat v Bruseli. Nakonec už 20. října 2021 zakročila mluvná ministryně financí Alena V. Schillerová (současná presumptivní premiérka budoucí vlády, pokud ne prezidentka), a z plynu a el. energie se v listopadu a prosinci 2021 nemusela platit DPH. (Ačkoli to „mohlo být v rozporu s právem Evropské unie“.) Ovšem Andrejova i nadále nejsilnější squadra utrpěla ve volbách „nevýhru“, tak co by se pan premiér více snažil, že. Ať si to vyžere nastupující vláda. Ta mohla být jmenována hned další týden - Pětka okamžitě po volbách spáchala koalici. Avšak nejmenovaný prezident republiky zneužil svých pravomocí a nechal se v tom politiky cáchat zbytečně celý měsíc. (Novou vládu jmenoval až 17.12., zatímco Babišova podala demisi 11.11. a podepsání koaliční dohody nových vládců proběhlo už 8.11.) No a Pětikoala protlačovala nový redukovaný rozpočet (dnes se potvrzuje, že také zbytečně). Tato doba interregna trvala nejméně dva měsíce. Konalo se pouhé nekonání, které nepochopitelně pokračovalo až donedávna.

Podíval jsem se na svoje srpnové vyúčtování, a zjistil, že budu mít do příštího období nižší zálohy. Možná i proto, že se přece na dva měsíce u elektřiny zrušilo DPH, čili bychom měli mít slevo 21 procentních bodů, ne? NE! Na MF totiž dorazilo udání nejmenované právní osoby na možnou nezákonnost toho opatření bývalé min. financí, a ministerstvo (dle nového ministra financí Staňjury) se tím muselo ze zákona zabývat. V květnu se sešla nezávislá rozkladová komis, která už 24. 6. 2022 usoudila, že „z pohledu daňového řádu nebyla naplněna podmínka mimořádné události“, a tak se tedy to rušení DPH zpětně ruší. Ovšem platí to až ode dne právní moci, takže nikdo nebude muset nic vracet. A protože vyúčtování přišlo až v srpnu, tak jsem ale taky nic navíc nedostal...

Zato mi teď, po týdnech a měsících pomůže Fialová vláda domácnostem zrušením poplatků za Podporované OZE. Rozhodla se červnu, pak protlačila novelu energetického zákona. A jak mi to dopomohlo k úsporám? ZATÍM NIJAK! Příslušná vyhláška ke zrušení poplatků totiž platí až od 1. října 2022 (do konce roku 2023). A kdy tedy uvidím její dopad v zálohách? NEUVIDÍM!!! Do záloh se tato změna nepromítne, až do závěrečného vyúčtování. Odpustí se mi asi 0,591korun za kilowatthodinu. Mohlo by se to projevit na snížení konečného doplatku za rok jen asi o tisícovku. Obvykle obdrží průměrné domácnosti 4.000 Kč. (Zbytečně moc šetřím!) Je to málo - a je to pozdě.

Zato teď nastupuje „úsporný tarif“, o kterém jsme hodně slyšeli, ale platit bude až od 1. října. Vláda po různých veřejně vyhlašovaných částkách podpoří letos domácnosti „příspěvkem z úsporného tarifu“ ve výši 2000 nebo 3500 korun. Na dva měsíce. Víc dostanou lidé s „obvyklým tarifem“, méně ti, kteří elektřinou i topí a ohřívají si vodu. (Což je obzvlášť neobvyklé. Protože těm ty dvě tisícovky proletí komínem, aniž by to moc zpozorovali...) Příští rok ale těm elektrickým topným zhýralcům ty dvě tisícovky zůstanou. Ale na celý rok. A i nezhýralci obdrží skutečně jen 400 až 800 Kč. Na celý rok? Tedy na elektřinu. A dostanou to už v únoru, jak pravil ministr Síkela. (Dokud jiný ministr nepoví něco jiného...)

Takhle: Ptal jsem teď se na PRE, protože mi včera přišel mail z 16.9., kde mi zvýšili zálohu asi o 36 % (z 930 na 1270 Kč). Avšak to se tam ještě neproláklo to nařízení vlády. Takže jsem obratem dostal nový rozpis záloh. A je to tak: Záloha se u (mne) nebude snižovat, ale příspěvek vlády se mi prolákne do předem zaplacených záloh, takže platit elektřinu poprvé budu nikoli už v únoru (díky šetření el. en. jsem měl přeplatek skoro 5.000 Kč), ale až za polovinu května. A to v té výši, jakou mi dodatečně vyměřili 16.9.

Pokud by tomu tak mělo být i u těch, kteří zatím po vyúčtování dopláceli, tak by se mohlo stát, že by dva měsíce měli zaplacené předem - a pak by platili tu nově vyměřenou zálohu! Takže čtěte si pozorně dokumenty, které dostanete od svého distributora, abyste věděli, na co se připravit.

A jak se zachovala EU? Po roce marného handrkování, kdy Putin válčí nejen s Ukrajinou, ale pokračuje v energetické válce proti Evropě, se příslušní ministři scházeli a dohadovali, aby nakonec zaváděli národní řešení.. Naposledy se ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí Evropské unie (EU) sešli v Praze 9.9 na pozvání ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). Neformálně. Shodli se na tom, že „evropské řešení drahých energií bude nejlevnější pro národní rozpočty“. Aniž by vypadlo cokoli konkrétního. Smysl této schůzky mi zůstal utajen, neboť téhož dne se v Bruseli sešli (opět neformálně) ministři, odpovědní za energetiku. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (nestraník za hnutí STAN) pak nadšeně oznámil: „Dnes se nám podařilo dohodnout na společném směřování, pokud jde o dočasná mimořádná opatření, a dát Komisi jasný úkol, aby během několika dní předložila robustní a konkrétní návrh.“

Překlad: Ačkoliv teď už nelezou tlustý do tenkejch, ale tenké do žaludku, stejně se na ničem společném nedohodli.

Zvláštní je, že jednání probíhala prakticky paralelně, takže i kdyby se ministři na různých jednáních domluvili, museli by se nakonec ministři obou resortů sjednotit na tom, na čem se vlastně oba summýše ne/dohodli... Nakonec naše vláda rozhodla o zastropování samostatně. Domácnosti, veřejná sféra a malé i střední podniky budou (až) od 1. listopadu platit maximálně 6 korun za kilowatthodinu elektřiny a 3 koruny v případě plynu. (Právě to schválil senát, ještě to podepíše prezident.) Ale to se nejméně třetiny odběratelů asi nedotkne vůbec. A další třetině to stejně nepomůže. Rozpočet by to mělo stát „jen“ 130 mld Kč.

A co ocelárny, automobilky a větší sklárny? Když ještě chvíli přežijí, tak nebudou konkurenceschopné. Na to můžeme jen říci:

„Sbohem, průmysle!“

Ještě poznámka: Proč to fialové vládě trvalo 10 měsíců, než se nějaká energetická dopomoc objevila? Proč se k tomu scházela ausgerechnet v pondělí 12. 9., kdy konečně schválila zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti, živnostníky a podnikatele? Vláda (ne)říká, že se (marně) spoléhala na evropské řešení. Opozice tvrdí, že jde o předvolební tah.

A to jste si nevšimli té demošky na Václaváku, která za účasti 70 (až 100) tisíc rozhněvaných lidí proběhla v soobota 3. září 2022? Která zděsila nejen mě? Jsem přesvědčen, že právě ona teprve probudila naše současné velící politiky k nějakým činům!

Tvořeno a odhadováno ve variabilním čase v září 2022

Poznámka: Počítal jsem jen elektřinu, protože plyn nemám zavedený a jeho cenám vůbec nerozumím.

Viz i Šamanovo Jak na nesmyslné ceny elektrické energiezpět na článek