Neviditelný pes

MOBY DICK: Česká běda

21.11.2009

Do čela ODS postavte kmotry, jako vůdce EU dejte Marťana!

******************************************************************

Neděle 15. listopadu 2009, Den vězněných spisovatelů; Mezinárodní nekuřácký den

K sobotnímu rozhořčení ženy MD se vyjadřuje čtenář Svatopluk:

“Pro DP dělám externě (řádově tisícovky, takže žádný zájem) již přes 20 let. Tak zmatečné období, jako posledních 5-7 let tam nikdy nebylo. Magistrát neví co chce a nedá pokoj, dokud to nedostane. Navíc je velký rozdíl mezi tím, na čem se usnese rada a co dojde na DP. Rozdíl je v individuálních zájmech jednotlivých aktérů - a to mimo DP. Problém je složitější, půl mld jsou daně, které účetně "visely" a 2 mld je rozdíl mezi náklady na běžný provoz a vytvářením fondu na opravy. Zjednodušeně: obnova a inovace se financují (především) z odpisů majetku z minulých let. JENŽE: autobus dnes stojí skoro 10x tolik než ty, které většinou v DP jezdí (a žere 2x tolik), takže za odpisy deseti pořídím jeden. Stejně nové koleje metra a tramvají atd, atd... Ty 2 mld je zhruba výše tohoto fondu, co má tento rozdíl vyrovnat. Protože tato situace trvá již delší dobu, je tento problém akutní. Náklady DP jsou zase necelých 7 mld, což je při vyšších výkonech méně než léta před tím. Ušetřit 2 mld ze sedmi prostě v reálném světě nelze. Ve světě politických keců ano.
Nejde o neslušnost DP, ale magistrátu (hlavně radního přes dopravu). Bohužel musím říci, že i o neslušnost Vaši - když píšete něco, co není pravda. Mám tuto rubriku i Vás rád, ale zde se hluboce mýlíte.“

Hluboce se mýlím vždy, když bruslím po povrchu – což dělám většinou... Děkuji za korekci.

“Naše země vzkvétá. Ale někdy dost divně,“ prohlásil pan prezident Václav Havel ve zrušeném kostele na Pražské křižovatce při příležitosti koncertu k 20. výročí pádu komunismu v ČSSR. Na tuto událost byl pozván i prezident Václav Klaus, který měl rovněž příležitost řečnit. “Zachoval se slušně a řekl to, co celý svět ví,“ komentoval místopředseda senátu a exdisident Petr Pithart poděkování prezidenta Václava II. prezidentovi Václavovi I. za vše, co „před dvěma desetiletími osobně udělal pro znovunabytí naší svobody.“

Pondělí 16. listopadu 2009, Mezinárodní den tolerance; Den poezie

Jiří Grygar odmítl převzít cenu vládní rady pro výzkum a vývoj (půl milionu korun) na protest proti způsobu, kterým tato rada změnila financování české bědy. (Původně šlo o překlep, ale nechám ho...)

Ministerstvo dopravy rozhodlo, že od Nového roku bude nutné na (dosud nedostavěném) dálničním okruhu kolem Prahy („městský okruh“) mít vylepenou (zdraženou) dálniční známku. Mohlo by to svést nákupáře k tomu, aby z multimarketu Černý most jezdili auty přes centrum. Aha – ale tam zase bude zavedeno mýtné!

Už patnáctá výroční zpráva o plnění eu-rozpočtu za sebou konstatuje, že účty EU zase obsahují „nesprávné a chybné“ údaje. Evropský účetní dvůr opět schvaluje rozpočet pouze s „výhradou“. Například na vodovodní trouby z přehrady, která nebyla nikdy dostavěna, se vyúčtovalo 5,7 milionu eur, které investor „použil“ na jiný projekt, o němž věděl, že by na něj dotace nedostal. 2,2 milionu eur inkasovali rumunští ovčáci za pasení na pozemcích, které „neexistovaly“. Rada EU „vyvíjí“ od roku 2002 systém pro automatický přenos zpráv SESAME. Ten měl fungovat od půlky roku 2004, updatovaný termín je 2012. Rada chce na projekt každým rokem 59 milionů, ale utratila zatím jen dva – což je hodnoceno jako „neoprávněné nadhodnocování“. Auditoři jsou však spokojení – hospodaření s europenězi se zlepšuje. Z téměř 25 miliard eur činí „míra chyb a omylů“ jen 11 %...

Prezident Obava se před japonským císařem Akihitem ukláněl tak hluboko, až to dělalo dojem, že se plazí.

Úterý 17. listopadu 2009, státní svátek: Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů

Česko mohutně slavilo 20. výročí svobody. A víte, že tento den je u nás státním svátkem teprve od roku 2000 – a od roku 2001 i na Slovensku? Prvních deset let po revoluci nebraly toto datum politické síly těchto států jako důležité – i když od něho odvozovaly svoji legitimitu.
Aha, vlastně – neodvozovaly!

Polecajti zadrželi 40 fašounů. Při pochodu těchto „radikálů“po mostě Legií byl za přítomnosti kamer – a nepřítomnosti polecajtů - napaden a zkopán jeden mladík a do obličeje udeřen ochránce kameramanky TV Prima. Teda polecajti tam někde kolem byli, ale zrovna když se mlátilo, tak tam zrovna nebyli.

Prezident Obava pokračoval v plazení i v Číně. Podle komentátorů byl na své hostitele „hodný“. Čínští komunisté mu za to slíbili, že budou s USA jednat jako rovný s rovným – “v duchu rovnocennosti a nezasahování do vnitřních záležitostí“: nadhodnocený kurz jüanu zůstane, Američani výslovně uznají čínskou suverenitu nad okupovaným Tibetem a přestanou prodávat zbraně na Tchaj-wan.

Středa 18. listopadu 2009

Nespokojenci z krajů chtějí na blížícím se kongresu ODS vyvolat „hlasování o Topolánkovi“. Topol jim vzkazuje: "Buď se staneme stranou, která půjde po moci, místo aby realizovala svůj program. Nebo půjdeme druhou cestou..., která může vést k prohraným volbám, ale dlouhodobě straně nechá integritu a zachová jí kontinuitu ideologie“.
Pozdě, Mirku, vypadá to, že zbohatlíci už vyhráli: Jako klíče k moci a penězům ODS totiž dávno používají – a teď si ji koupí celou. Ale – to přece nemůže být pro vás překvapení!

Češi, kteří o prázdninách platili ve Španělsku kartou, mají ohrožené účty. České banky začaly v tichosti stahovat tisíce takto ohrožených karet – klienti mohou být prý v klidu, případné škody jim budou nahrazeny.

Česko získalo evropské prvenství – krade se tu nejvíce z 21 sledovaných zemí. V krámech se tu vloni ukradlo a „zmizelo“ zboží za 8,7 miliard Kč.

Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty hodlají v příští pětiletce nakoupit hlavně od Američanů, Evropanů a Rusů zbraně za 40 miliard dolarů. Připravují se tak na možný útok ze strany Íránu. Čeští přátelé ajatoláhů (ČSSD a KSČM) zatím proti těmto válečným štváčům neprotestují...

Čtvrtek 19. listopadu 2009, Světový den prevence týrání a zneužívání dětí

Praha 1 má nového starostu. Puč strany Věci veřejné a části zastupitelů z ODS vyměnil Petra Hejmu (který se marně hájí, že chyby v hospodaření, které před dvěma lety odhalil audit, zdědil od předchozího vedení) za Filipa Dvořáka (který odstoupil před sedmi lety z funkce radního pro podezření z několikanásobné korupce a opakovaného neetického jednání). “Personální změna byla provedena způsobem, který nemá v historii pražské ODS obdoby,“ zlobí se přednosta pražské ODS Pavel Bém. Zatím dosazoval starosty městských částí on. Broušení dlouhých čepelí uvnitř ODS pokračuje...

Socialističtí hejtmani utratili v krajích za první tři kvartály letošního roku o sedm miliard korun více než vloni jejich předchůdci. Protože kvůli krizi dále klesají příjmy, kraje se zadlužují. Kdo bude jejich dluhy platit? "Státní dluhy se přece nikdy neplatí," tvrdil před časem zkušený odborník na socialistické hospodaření a hospodnictví Jiří Paroubek. No jo, ale co krajské dluhy?

Publikace Ústavu pro studium totalitních režimů obsahuje hlášení zakládajícího člena OF odbojného výtvarníka JS, ve kterém informuje StB o založení tohoto fóra. JS to prohlásil za "kravinu". Kdežto exdisident Stanislav Penc sbírá podpisy pod petici za odvolání ředitele ústavu Pavla Žáčka!!! Podepsali se různí současní odbojní ex-umělci, ale i předseda zelených Ondřej Liška a prý i exprezident Václav Havel. "Jedná se o další důkaz neprofesionální práce ústavu. Historii nelze posuzovat pouze z dokumentů StB," praví se v petici. JS se prý k tomu nemohl "vyjádřit". To je skutečně hovadismus. Pokud má onen ústav v archivu dokumenty StB, bude citovat dokumenty StB, nikoli označené agenty. Nebo nebude? Nebo ty dokumenty, které estébáci nestihli zničit za uplynulých dvacet let budou teď ničit kamarádi bývalých agentů dnes??? Za akcí nevězí nejspíš ani snaha chránit kamaráda stůj co stůj, jako spíš zhrzení odborníci, které v ústavu jeho ředitel nejen "neudržel", ale dokonce vyhodil...
Pro Václava Havla mám jedno doporučení: Vážený pane prezidente, než podepíšete něco jiného než jste sám napsal, nejdřív si to, prosím, přečtěte. A to nejen při prodeji Lucerny nebo převodu Barrandovských teras!
Pozor - zde se nejedná o "interpretaci" dokumentu, ale o dokument. Ostatně ať už k interpretaci dokumentu o podílu Milana Kundery na jedné aféře můžeme říci cokoli záporného, je vždy nutno dodat: samotný dokument je pravý!

Volba prvního SPER i prvního VPpBaZP proběhla překvapivě rychle - ještě během večeře evropských státníků. Aby se z volby nestala "demokratická žvanírna" sedmadvaceti hlupáků, navrhlo Švédsko jako předsednická země dvacet kandidátů. A z nich si pak vybrala dokonale spolupracující francouzskoněmecká dvojka ty, nu, nejméně vadící. Neprotestoval nikdo a všichni výběr nakonec "odsouhlasili". Volby se prostě nekonaly. Prvním "takzvaným evropským prezidentem" se stal belgický premiér Herman Van Rompuy, jenž se funkce ujme k 1.1.2010. Na místo první "takzvané evropské ministryně zahraničí" byla dosazena britská baronka Catherine Margaret Ashton.
Výběr je vyvážený: Belgičan je zástupce malého národa a byl navržen pravicí. Angličanka je zástupcem imperiálního národa a byla navržena levicí. Významné též bylo genderové hledisko, jéžíšmarjá!
Ono to celé vypadá, jak by na nějakém skoroprezidentovi a téměřministrovizahraničí nezáleželo - fýrery EU zůstanou Němci společně s Frantíky...

Pátek 20. listopadu 2009, Den industrializace Afriky; Světový den dětí; Světový den chronické obstrukční plicní nemoci

Výsledky nadcházejícího sjezdu ODS byly prý předsjednány minulý týden na schůzce "paralelních struktur" či "gubernátorů" ODS na Hluboké. Paralelní kmotři rozhodli, že nové vedení partaje - se nebude volit...

36 % veškeré europské peněžní hotovosti se nachází v pětistovkových bankovkách. Jde o 550 miliónů kusů v celkové hodnotě 275 miliard eur. Přičemž v krámu je neuvidíte. Občany nejvíce užívaná bankovka je padesátka, ve kterých je 31 % hotovosti. Logika říká, že asi třetina evropských prachů je ulita v duchnách a trezorech, jakožto zisk šedé a černé ekonomiky...

Noví čelní představitelé EU čelili na tiskovce otázce, kdo z nich zvedne telefon, až zavolá Obava a bude chtít slyšet „evropský hlas“ – „prezident" nebo „ministryně zahraničních věcí“?

Baronka VPpBaZP jen civěla jak vyvoraná myš, Van SPER to vzal chlapsky na sebe: „Čekám, až mi zavolá.“
Americký prezident možná zavolá, možná nezavolá. Ale určitě se nebude plazit...

Sobota 21. listopadu 2009, Den filosofie; Světový den televize; Světový den pozdravů

Zprávami uplynulého týdne uondaná žena Moby Dicka protestuje: "V čele Evropské unie by z hlediska reálgenderpolitiky měl stát nějaký Marťan, o nichž je známo, že jsou hermafroditi..."

-------------------------------------------------

Vysvětlivky ke zratkám v textu:
SPER = stálý předseda Evropské rady
VPpBaZP = Vysoký představitel pro bezpečnost a zahraniční politiku

********************************************************
minulý zápis: Vzhůru na Měsíc!
předminulý zápis: Vidíte? Klaus měl zase pravdu!

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Případně si poslužte komentářem.
Předem dík! >>:)) Moby Dick

-----------------------------------zpět na článek