Neviditelný pes

Zbořte hradby Hradu, volá prezident

10.11.2022

Určitě to není nejdůležitější zpráva dne. Kdyby se ale konala soutěž o českou kuriozitu, požadavek Miloše Zemana na zmírnění šikany na Hradě by se tlačila do špice peletonu a určitě by nakonec stála na bedně. Až jednou budeme vzpomínat na Zemanovu éru, a bude to chválabohu brzy, vytane nám obraz architektonického klenotu obšancovaného samopalníky, kam je možno vstoupit jen po absolvování ponižující fronty. Návštěvy těch míst jsem omezil na nezbytné minimum a podle mé zkušenosti se strážní chovali rozumně – tou očividnou formálností ale paradoxně zdůrazňovali, jak strašná blbost to všechno je. Kde jsou ty časy éry Václava Havla, kdy bylo možné projít Jelení příkop od Klárova až nahoru a zamířit k Loretě. Samozřejmě, že se provedení opatření brutálně zhoršilo hluboce pod úroveň buzerace za Husáka (tedy, ona viditelná buzerace návštěvníků nebyla za Husáka žádná)! Zlom nastal po vyvěšení rudých trenýrek místo prezidentské vlajky.

Co tedy má znamenat otevřený Zemanův dopis ministru Rakušanovi?
Jedno víme jistě. Je to nepříjemnost pro ministra Rakušana. Svým gestem ukázal Zeman na něho jako viníka a odpovědného činitele – že by to byla pomsta za to, že Rakušan vyvěsil na vnitrácké sídlo obrázek Zemanova přítele Putina v pytli na mrtvoly? Zní to jako konspirační teorie, ale pomstychtivost je dominantní vlastnost člověka, jehož si půlka národa zvolila za svého reprezentanta. Kdyby teď ministr Rakušan provedení opatření odvolal a vrátil Hrad do normálního stavu, vypadal by jako Zemanův poskok. Na jeho místě bych to nechal, jak to je. Ať je ta hnusná éra dohrána se vším všudy. Těch pár měsíců to vydržíme.

Volby v USA
Výsledek voleb v USA není stále ještě jasný, vše ale ukazuje na to, že nedopadly triumfem Donalda Trumpa. Důvod k oslavám to pro něho nebude, ani kdyby republikáni s mírnou převahou vyhráli: příliš mnoho kandidátů Trumpem podporovaných propadlo a to bezpochyby oslabí jeho autoritu v rámci strany. Což je dobrý příslib pro příští prezidentské volby. Opanuje republikánské primárky zase Trump, anebo uspěje jeho floridský rival DeSantis? Trump už oznámil, že na něho má složku, které se bude divit jeho manželka. To je příznivé znamení.

Odchod z Chersonu?
Rusové oznamují stažení z Chersonu, jak jinak než z humanitárních důvodů, vše co dělají je touto motivací řízeno. Předvídat vývoj je nemožné. Nicméně, pokud by měla vzniknout krvavá hranice, tedy čára oddělující dva nesmiřitelné protivníky, pak tok řeky Dněpr by mohl být dobrým vodítkem. Taková perspektiva radostná není, ale radostné perspektivy skončily 24. února, respektive v roce 2014, kdy Rusko porušilo zásadu neměnnosti hranic a přes záruky dané velmocemi Ukrajině jí ukradlo Krym.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek