Neviditelný pes

Z přísného na ještě přísnější

12.12.2020

Po celonočním jednání ze čtvrtka na pátek se unijní summit shodl na tom, že Evropa ještě víc omezí emise, a to tak, že to bude do deseti let o 55 procent oproti roku 1990. Až dosud to bylo 40 procent. Deset let, to je doba nekonečně dlouhá pro patnáctiletého mlaďocha. Pro našince je to mžik. Za deset let, to je za chvíli.

Pořád se mluví o autech. Ta mají v EU na svědomí třicet procent. Auta se takzvaně řeší. V nabídce nových vozů je stále více hybridů. Moje osobní zkušenost – u prodejce jsem se svezl v novém typu modelu auta, které mám. Vypadal stejně, byl to ale hybrid. Jedeme, já řídím, prodejce vedle mě. Proč to tak blbě jede? ptám se. Má to menší obsah. Proč to tak řve? Musí se točit za čtyři tisíce otáček, aby se živila baterka hybridu. Takže jsem měl jasno, jestliže na Kubě jezdí auta z roku 1950, tak to moje z roku 2015 ještě nějaký ten roček vydrží. Načež čtu, že CO2 roste „i přes hromadnou hybridizaci“. A nikdo mi přesvědčivě nevysvětlil, co se bude dít s těmi obrovskými metrákovými baterkami, které každý hybrid veze s sebou.

Ale čert vem auta. Můžeme sedět na zadku. Ale rádi bychom seděli v teple. Orgány EU budou šikanovat automobilky až do zcepenění, ale co udělají s lidmi, kteří topí v kamnech?

Marian Kechlibar ve své skvělé knize Zapomenuté příběhy 3 popisuje londýnskou katastrofu se smogem z roku 1952. Následně Britové začali velké tažení proti topení pevnými palivy. Krby s otevřeným ohništěm si vzít nenechali, ale uvnitř je zpravidla elektrická kašírka. Summit EU odhlasoval ohromné investice do modernizace. Počítá se i s dotacemi na výměnu otopných systémů? Zase uvedu osobní příklad. Bydlíme v Nové Zvoli, v satelitu zvaném starousedlíky Šmoulov. Topíme tu šmahem elektricky, mnozí sousedé mají tepelné čerpadlo. Ve staré Zvoli lidé topí převážně v kamnech. Atmosféra v obou částech obce je jaksi rozdílná. Tam by přechod na elektriku hodně pomohl… jenže když bude z větrníků a solárů, bude tak drahá,že se nikdo moc neohřejeme.

Ano, je to složitý problém. Vyřešit ho je mnohem obtížnější, než si přes noc odhlasovat o patnáct procent ambicióznější cíl.

Krátké dobrodružství Texasu 
Texasská rebelie skončila odmítavým stanoviskem Nejvyššího soudu: shodil ze stolu žalobu na Pensylvánii a spol. za změny ve volebním zákonu. Historie to zaznamená jako další zoufalý pokus o zvrácení výsledku prezidentských voleb 2020. Jistě taky zaznamená, že to k  uklidnění poměrů nepřispělo. Pochybnosti kolem principu korespondenčních voleb ale rozhodnutím Nejvyššího soudu USA nezmizely, což platí obecně.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek