Neviditelný pes

Vzácná situace

14.5.2021

Zřídka dojdeme ke stavu, že by se na politické scéně něco odehrálo a místo změti různých hlasů by se ozval skoro jednolitý chór. Rozhodnutí pěti stran opobloku vyvolalo pochyby až varování, snad s výjimkou servilního serveru Forum 24, který v komentáři Tony Havlíka velmi opatrně referuje o tom, co by mohlo nastat. 

Zemanova úřednická vláda nepřichází v úvahu, protože „tuto možnost ale prezident Miloš Zeman odmítl,“ píše komentátor. Což připomíná klasický výrok Miloše Zemana, že ruští vojáci na Krymu nejsou, protože mu to řekl Lavrov. Příčetnější komentátoři si uvědomují rizika, a při vizi Haška premiérem a Kavana ministrem zahraničí jde mráz po zádech.

Naštěstí je to jen ruská ruleta a ne jednoznačný skok ze skály. Poměr hlasů je tento: Spolu 40 hlasů, PirStan 28, KSČM 15 a SPD 19, dohromady 102 hlasy, to nám jenom připomíná, jak velkou důvěru dali v posledních volbách voliči Babišovu ANO. Podle posledních výzkumů teď vládě ANO a ČSSD důvěřuje jen 19 procent občanů. Záleží ovšem také na tom, jak se zachovají poslanci ČSSD, je jich čtrnáct. Pro ně to bude drsná volba. Mají držet basu? Mají se přiklonit ke křídlu strany, která je proti koalici s ANO? Jaké jsou šance v příštích volbách? Těžké rozhodování.

Je tedy možné, že vláda nepadne a že Zeman nebude mít šanci převzít otěže moci definitivně, jak mu to nabízí politický stratég Fiala a k čemu se nechal dotlačit Bartoš. Kdyby to ale dopadlo opravdu nejhůř a díky Fialově genialitě by Zeman dostal zemi na hraní, jestlipak by za to někdo převzal odpovědnost? Nebo by to dopadlo zase tak, jako když každou chvíli slyším, jak poslanci udělali díru do příjmové stránky rozpočtu sto miliard ročně a taktně se mlčí, že to jsou taky poslanci ODS a že pan Fiala tuhle katastrofu vydává za své obrovské politické vítězství?

Nad rozlitým mlékem marno plakat. Budeme se teď zabývat nesmyslem. Přitom by bylo dobré vědět, jak – kupříkladu – chce Spolu reagovat na tlak, který záhy nastane, až se pašeráci otřepou a znovu rozjedou svůj byznys a obnoví transfer zmanipulovaných obelhaných nešťastníků v gumových člunech za součinnosti státem podporovaných neziskovek? V Itálii to už nastalo. Co udělá Spolu, pokud bude na vítězné straně po volbách a bude pak jednat opravdu spolu, reálně, činy, nejenom hubou pod sochou TGM? Bylo by poctivé toto sdělit voliči dřív, než půjde k urně.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek