Neviditelný pes

Volby na Slovensku skončily a co dál

2.10.2023

Pro pořádek zopakuji několik zásadních faktů. Volby vyhrála strana Smer vedená několikanásobným bývalým premiérem Robertem Ficem, na druhém místě s rozdílem křesel 42 : 32 je Progresivní Slovensko, které ovšem v minulých volbách do parlamentu neprošlo, z tohoto hlediska je toto umístění velký úspěch. Třetí stupeň zaujímá strana Hlas, která má pro ni příjemnou pozici bohaté nevěsty, o niž se budou všichni ucházet.

Zajímavost a zároveň nepochopitelnost: OLANO Igora Matoviče dostalo neuvěřitelných devět procent, tudíž 16 křesel, přičemž Matovič je ten nomen omen který prošustroval ústavní většinu a sérií skopičin dovedl Slovensko k předčasným volbám. Tenhle pošuk získal takovou podporu, jakou mají u nás Piráti – a výrazně větší než STAN, KDU-ČSL a TOP 09. Tohle je fakt nepochopitelné.

Třetí zajímavostí, které si každý všiml, je fatální selhání agentur na průzkum volebních preferencí: je to důvod proč je absolutně zavrhnout, má důvěra k těmto institucím poklesla na nulu v době, kdy nafoukly preference našich Zelených z dvou na deset procent a tím je dostaly do parlamentu a posléze do vlády. Slovenská předpověď vítězství Progresivního Slovenska se výkon podobného druhu. Je to nejhanebnější způsob předvolební manipulace, zrušit se to nedá a varování není nic platné.

Logické by bylo, kdyby Robert Fico sestavil vládu a stal se premiérem, nicméně politika není vždy logická a platí to o Slovensku jako o Česku a jakékoli jiné zemi. Před volbami Fico vystupoval velmi divoce, skoro jako kdyby se chtěl připojit k wagnerovcům, je ovšem schopen zpívat i jinou píseň. U člověka měňavých postojů je těžké cokoli předvídat. Pokud se stane premiérem, jistě nezapomene na podporu ze strany Andreje Babiše a pokud Babiš vyhraje v roce 2025 volby (na čemž tým Petra Fialy usilovně pracuje), a pokud v Polsku znovu vyhraje konzervativní PiS, na evropskou scénu nastoupí fakt hustá čtyřka.

Jaké budou vzájemné vztahy hlavních aktérů nelze předjímat. Fico před volbami zdůrazňoval ideu „nezávislosti na nikom‟ a ta se u nás také mnoha lidem líbí. Což dobře ví Babiš, schopný nabídnout lidem cokoli výměnou za hlasy. Nezávislá politika je skvělý nápad, asi jako cirkulární bezodpadová ekonomika: hezké, ale neuskutečnitelné. Pro takzvanou nezávislou politiku je třeba dosavadní vazby zpřetrhat – a toho okamžitě využije opačná strana k navázání vazeb nových. Obecně v dějinách platí zásada, že se velké státy chovají jako gangsteři a malé jako kurvy. Východisko z toho není žádné. Uvidíme tedy, co z emancipačních projektů Roberta Fica se promítne do jeho politiky, bude-li v čele vlády.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek