Neviditelný pes

Třiadevadesát procent pro

17.3.2014

Referendum na Krymu dopadlo podle očekávání a ještě prohloubilo rozpory zmítající Ukrajinu. Jeho legitimita je nulová, počínaje oprávněním takové referendum vyhlásit přes volbu otázek až po technické provedení. Demokratický svět ho neuzná. Pokud ho Putin vezme za bernou minci a jako základ pro anexi ukrajinského území, získá možná nějakou taktickou výhodu, ovšem z dlouhodobého hlediska to bude prohra: Ukrajina je příliš hluboko v Evropě, než aby si západní svět nechal takovou agresi líbit.

Pokud by došlo k mobilizaci postojů a upevnění stanovisek, měla by anexe pro Západ pozitivní vliv. Připomeňme, že únorový puč v Praze v roce 1948 byl součástí spouštěcího mechanismu, který vedl ke vzniku NATO a právě tato vojenská aliance se svými rozhodnými postoji dokázala zadržet komunistickou expanzi v Evropě a nakonec vedla k vítězství západních hodnot. Bohužel, až po dlouhém skoro půlstoletí.

Toto srovnání ale musíme rychle opustit. Československo bylo vyspělý industriální stát s hlubokou demokratickou tradicí, když se ho komunisté zmocnili a přivedli ho postupně ke zbídačení. Ukrajina je stát politicky rozvrácený, hospodářsky na huntě, ohrožený i vnitřně extremismem, který je momentálně snad percentuálně málo významný, ale to byly všechny ty nacismy a fašismy a komunismy na začátku taky. Schyluje se k asociační dohodě a je to zřejmě proces nevratný. Na Ukrajině asociační dohody, politické a později hospodářské, vyvolají nereálné naděje, které Evropa není schopna splnit. Riskují tedy oba velcí hráči. Západní Evropa riskuje, že si uváže na nohu neúnosné břemeno, a Putin, že ho ukrajinská hra zatlačí do izolace, ani Rusko už nemá dost síly na to, aby hrálo roli supervelmoci. Rozumná dohoda obou je tedy v objektivním zájmu. Než k ní dojde, pokud k ní dojde, ale bude vyžadovat dlouhou dobu vyplněnou gesty a kontraproduktivními tahy.

Obama a Putin

Podle amerických výzkumů si americká veřejnost myslí, že je Obama měkčí lídr než Putin. Jistě jsou to výsledky podložené. Oni ti nedemokratičtí vůdci jsou vždycky vizuálně silnější než demokratičtí předáci. Ani Putin by si nemohl dovolit zmasakrovat svého strýce a jeho rodinu a z tohoto hlediska byl nejsilnější předák ugandský Amin, který porcoval své protivníky, pojídal je a co nesnědl, skladoval v ledničce. Ona ta síla není všechno. Jde o to, jak hodnotné životy žijí lidé v té či oné společnosti a zatím spíš utíkají Rusové z Ruska ven, než by se stěhovali Němci a Francouzi a Češi a Slováci do Ruska.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek