Neviditelný pes

Tři scénáře, co se stalo v pondělí v Lánech

7.2.2023

V pondělí se v Lánech sešel prezident Miloš Zeman s premiérem Petrem Fialou. Po schůzce oznámil premiér, že Miloš Zeman nejmenuje nového šéfa Ústavního soudu a přenechá to svému nástupci Petru Pavlovi. Tak to bylo formulováno. Skutečnost je taková, že pokud skutečně dojde k tomu, co pan Fiala inzeroval nic nepřenechá.Petr Pavel po svém nástupu v rozumné době jmenuje nového předsedu Ústavního soudu, čímž prostě provede úkon předpokládaný ústavou. Prezident Zeman nic nepřenechal, po zbytek jeho úřadování Ústavní soud svého předsedu má a tudíž nemá koho jmenovat. Kdyby poměry byly normální a v čele státu stál normální člověk, nebylo by o čem mluvit a prezident s premiérem by pohovořili o rutinních věcech, aniž bylo nutno svolávat tiskové konference. Prezident by konal v souladu s ústavou.

Jelikož se ale otevřeně chystal jednat proti ústavě, jako už tolikrát před tím, a premiér mu to rozmluvil, je třeba o tom svolávat tiskovou konferenci. Veřejnost by jistě ráda znala okolnosti a je skoro jisté, že se je hned tak nedozvíme, pokud někdy.

Nabízím tři možné scénáře, jak jednání proběhlo.

1. Zámek Lány, prezident a premiér jsou u stolu, Ovčáček je vyfotí a Zeman řekne:
Než začneme jednat, prosím tě, ta věc s předsedou ústavního soudu je blbost, kterou si vymysleli ti novinářští idioti, je to přece nesmysl, nebudu přece generálovi krást jeho právo jmenovat předsedu.
Jasně, Miloši, odpoví premiér, já jsem si hned myslel, že jde o mediální šum.

2. Zámek Lány, prezident a premiér jsou u stolu, premiér hučí do prezidenta, jak vážně by hrozící tahanice pokazila obraz České republiky a jako poslední argument dodává, že proti se vyslovila i většina soudců ÚS a poškozen by byl i tento orgán. Pod tlakem argumentů prezident od svého několikrát oznamovaného záměru opouští a souhlasí, aby to premiér oznámil veřejně a zjednal klid..

3. Zámek Lány, prezident a premiér jsou u stolu, premiér vybalí na prezidenta, co všechno až do téhle chvíle prasklo na Nejedlého a Mynáře a tím pádem i na něho a že jestli prezident opravdu hodí do české politiky svoje vidle, premiér neudělá nic pro jejich záchranu a výtečníci půjdou sedět. Zatepla potom vše zveřejní, aby se z toho Zeman nemohl vylhat.

Lze načrtnout ještě jiné scénáře, ale vždy budou obsahovat prvky výše uvedených.

Který vám připadá jako nejpravděpodobnější?

_________________
Poznámka pod čarou
Prezident Zeman podal v pondělí na CNN Prima News vysvětlení. Dal jím podnět k další otázce, proč s rozhodnutím čekal až na návštěvu Petra Fialy? Varianta tří scénářů platí dál...

Aston Ondřej Neff


zpět na článek