Neviditelný pes

Třetí konstanta

6.5.2021

Asi jen naivní člověk čekal, že se z veřejného vystoupení Jana Hamáčka dozví pravdu o pozadí jeho chystané cesty do Moskvy. Že ale neřekl vůbec nic, to je přece jen silné kafe.

 Hamáček vystoupil, když den před tím server SeznamZprávy zveřejnil spekulaci, že Hamáček měl jet do Moskvy proto, aby nabídl ututlání vrbětické aféry výměnou za milion dávek Sputniku a Prahy jako místa pro setkání Biden-Putin. Proč do Moskvy chtěl jet, Hamáček nesdělil, jen opakoval, že server zveřejnil lež, dále pak, že bude žádat omluvu od těc,h kdo ho pokládají za vlastizrádce, a od vydavatele SeznamZprávy bude chtít vysoudit deset milionů, které by pak věnoval na dobročinné účely.

Za čtyřiadvacet hodin tedy k nějakému informačnímu posunu nedošlo. Informace SeznamuZprávy nadále postrádá logiky a věrohodnosti. Pokud jde o reakci politiků, pak zde vyniká trojhlas lídrů koalice Spolu na téma vlastizrádce Hamáček. Praktický význam to nemá. Prognóza je asi taková: SeznamZprávy neprokáže, že Hamáček chtěl handlovat mlčení proti vakcíně, Hamáček nevysoudí deset milionů. Smysl toho je čistě předvolebně propagandistický, vedený nadějí, že se v národě vzedme vlna rozhořčení a masy voličů se v říjnu povalí k urnám a zvolí Fialu, Adamovou Pekarovou a Jurečku, aby řídili stát. Že se tak stane, je taktéž velmi nepravděpodobné, a že Hamáček řekne pravdu, to je prakticky vyloučené. V úvahu přichází spekulace poslance ODS Pavla Žáčka, který na Fóru24 spekuluje, že mohlo jít o Hamáčkovu zoufalou snahu s Rusy komunikovat dřív, než se aféra provalí, aby zmírnil dopady mířené na vládu a na Hrad (zde). Tato konstrukce smysl nabízí, dokázat ji půjde jen těžko.

Držme se tedy dvou konstant. Ruská ambasáda je redukována, avšak Rusové ještě pobíhají po městě a mají termín do konce května. K Dukovanům mají zákaz. Z těchto dvou konstant je nepřípustné uhnout a udělal by to opravdu jen autentický vlastizrádce, jelikož je jasné, že Rusko opravdu proti nám vede dezinformační a nejen dezinformační válku.

Je tu ale ještě třetí konstanta a tou jsou chystané říjnové volby.

Všechny veřejně sledované děje se v nich tak či onak projeví. Koalice Spolu sází na maximální dehonestaci aktuální vládní koalice, naopak koalice PirStan neboli K2 se chová zdrženlivě. Vládní koalice si počíná zmateně a důsledně se snaží dokázat, že je schopná pokazit prakticky všechno, na co sáhne. Otevření spojenci Ruska, tedy komunisté a SPD, se drží stranou od hnojometu. i voliči, kteří mají svoje preference vyhraněné, mají jasno a počínání jejich favoritů je utvrzuje ve víře. Váhající volič však stále obtížněji hledá odpověď na otázku, koho z účastníků první ligy volit.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek