Neviditelný pes

Teorém o sklenici piva

16.1.2021

Znáte ho všichni, ten teorém o sklenici piva. Sklenice je půllitrová a hladinka sahá do půlky. Jaká je to sklenice? Napůl plná, nebo napůl prázdná? Odpověď vypovídá o odpovídajícím, nikoli o sklenici. Ten čtvrtlitr piva ve sklenici, to je fakt. Pojem prázdný a plný, to jsou hodnotící interpretace. Držme se faktů.

V pátek se otevřela registrace pro očkování, občané 80+. To je fakt. Tabulka na Ourworlddata hlásí v Česku 70 tisíc očkovaných k 13. lednu, k pátku jich mělo být 90 tisíc. Oficiální harmonogram počítá do konce ledna se 180 tisíci očkovaných, takže v tomto ohledu není důvod k povyku.

Toto je interpretace typu napůl plné sklenici. Vakcinace běží, registrační systém spuštěn, harmonogram se plní.

Spuštění registrace doprovázel bordel, zájemci jsou zklamaní hlavně v tom, že se nemohou přihlásit. Je to stejná situace jako na začátku testování – taky nešlo najít volný termín. Jistě že nám logika řekne, že pokud máme 440 tisíc občanů 80+ a ve zdravotnictví pracuje 270 tisíc osob a k nim se připočtou další desítky a stovky tisíc osob v exponovaných zaměstnáních, pak asi bude opravdu hodně těžké se první den zapsat na konkrétní termín během prvních dvaceti minut.

První dojmy

Míra bordelu se nevymyká obvyklému standardu. Co je zjevné a na čem se může ušetřit: nemá smysl dělat nějakou propagaci. Zatím je zájem větší než sám produkt. Cílit propagaci na lidi, kteří nemají zájem, to vůbec nemá smysl. Ty, kteří váhají, nevěří, pochybují, ty přesvědčí výsledky. Až se to rozběhne a až se snad projeví pozitivní dopady (a pozor: to nepůjde rychle, to nepůjde v řádu týdnů), pak třeba změní názor. Slogany typu STŘÍKAČKA JE KLÍČ KE KLIDNÉMU ŽIVOTU budou spíš k smíchu než k užitku.

Čím víc se procesy zjednoduší, tím líp. Zajímavé je první škobrtnutí na tom, že rodná čísla dříve narozených (například moje) je kratší než aktuální rodné číslo. Tohle opravdu měli vědět, ale takové jsou typické kiksy nových systémů. Je zřejmě třeba vyřešit systém náhradníků, komu aplikovat dávku, když pozvaný nepřijde. Prostě: přítel na telefonu. Nebo náhodný chodec na chodníku.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek