Neviditelný pes

Suchej únor skončil

1.3.2024

Letos byl Suchej únor o den delší, je přestupný rok. Konal se už podvanácté a letošek byl rekordní – zúčastnilo se 17% obyvatel ve věku 18+, což je zhruba 1200000 lidí. Ani nevím, odkud jsem se před lety o akci dozvěděl, podle Wikipedie s tím přišel v roce 2013 spolek Liga otevřených mužů a zúčastnilo se 100 sucháčů, zřejmě tedy mužů. Chválabohu, že si to udrželo charakter recese. Bude konec, jakmile vznikne vládní zmocněnec pro Suchej únor a firma Vodafon se horlivě přihlásí k boji proti alkoholismu a v televizi pofrčí reklamy (možná frčí, nekoukám se… doufám že nefrčí). Jakmile by se do toho vložil stát, bylo by po sucháči a chlast by tekl proudem. Ono tedy… dostal jsem mail a že prý „záštitu‟ drží ministerstvo zdravotnictví a vnitro a školství a poslanecká sněmovna (tam bych fakt rád ten sucháč viděl), ale naštěstí to vidět není a lidi si myslí, že je to prostě dobrý srandovní nápad. Kéž by při tom zůstalo.

Těžko soudit, zdali opravu milion dvě ste tisíc lidí si po celý únor nečuchlo ke špuntu. Gastro i potravinářské krámy aby splakaly nad výdělkem, výpadek 17% kunčoftů už by se měl v bilančních číslech projevit. Tím spíš, že sucháč prý má dozvuk, že – údajně – padesát procent účastníků šlape na brzdu až do poloviny roku.

Dneska tedy nasadím vývrtku – sušil jsem dokonce od Vánoc, takže mám nárok. A budu se těšit na sucháč v roce 2025...s nadějí, aby se do něho stát viditelně nepřipletl a nezničil ho. Jako všechno.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek