Neviditelný pes

Smutný úděl Kassandry

5.7.2021

Máme svátek a kdo by četl nějaké úvodníky… Tak si tady aspoň postesknu. Psal mi onehdy doposud věrný čtenář, jak je mu ze mě smutno, že se obouvám do Spolu a nepíšu o tom, jak Babiš zdevastoval národ. Což má pravdu, opravdu nepíšu, že Babiš devastoval národ, a do Spolu se vskutku obouvám. 

Není to ale proto, že by mě pan Babiš zásoboval koblihami. Jenom mě svrbí za zátylkem, že to Babiš ve volbách vyhraje a že to celý ten slavný opoblok projede. Proto píšu tak, jak píšu: chovají se jako namyšlení amatéři a že na to upozorňuju, není proto, že bych Babišovi držel palce.

Je to úděl Kassandry, té mýtické věštkyně, která přinášela nepříjemné pravdy a měli ji kvůli tomu rádi. Za věštbu, že je trojský kůň podfuk, ji znásilnili a prodali jako otrokyni. Myslím, že tenhle osud mě přece jenom nečeká.

Kolega Jiří Pehe je podobně znepokojen a radí opobloku, co má dělat. Naposledy Pirátům, aby nasadili do boje více žen a aby odsoudili prezidenta Zemana za výrok, že jsou mu translidé odporní. Je to dobrá rada. Kdyby se Piráti translidí zastali, jistě by je všichni volili a vítězství by bylo v kapse.

Piráti jsou mi šumafuk, s translidmi i bez nich, jsem konzervativní liberál a víc mě zajímá ODS. I tady polemizuju. Stále pokládám za  podvod na voličích to amorální spojenectví tří partají, které mají v programech více rozdílu než shody,  a je mi jedno, že je to i názor Miloše Zemana. Polemizuji v tomto smyslu s panem J.Z., s jeho velmi seriózní argumentací. Zde je ukázka:

Kolik potenciálních voličů nebude volit ODS kvůli předvolební koalici s liberální TOP09? To je otázka, kterou přirozeně nedokáži odpovědět a která zatím zůstává v rovině spekulací. Ale v této souvislosti mě napadá srovnatelná otázka v opačném gardu: Jaké ztráty potenciálních voličů by ODS utrpěla kvůli předvolební koalici s (nominálně) konzervativní Trikolórou? TOP09 přináší „věnem“ cca 5% voličů, Trikolóra 3%. To není zase tak velký rozdíl. Takže kdo by odradil více voličů - Klaus ml. nebo Pekarová-Adamová? Opět, těžko říci. Ale jeden rozdíl tu je. Ke komu by mohli ti více konzervativní voliči přejít? K Tri-Svo-Sou, což je spojení hodně marginálních subjektů, které odchodem Klause ml. ztratily svou jedinou známou tvář a hlavní trumf pro vstup do Sněmovny. A ke komu by mohli přejít ti více liberální? K TOP09, která má o něco málo lepší šanci než Tri-Svo-Sou, anebo k Pirátům, kterým STAN maskuje jejich progresivistické sklony a kteří se s ANO přetahují o první místo ve volebních průzkumech. A která z těchto možností Tri-Svo-Sou, anebo PirStan by byla měla lepší pozici přetáhnout od ODS více ideologicky nespokojených voličů?

Proti tomu nedokážu čelit, jen snad jedinou poznámkou: U všech rohatých, kdo takhle uvažuje? Kdo posuzuje svoje preference na lékárnických vážkách? Nevolí se ani v kavárně, ani v laboratoři, ale v hospodě a kuchyni. Nedovedu si představit implementaci úvah tohoto typu do takových prostředí.

Mohu se mýlit. Zatím jsem se ale nemýlil, když jsem si za Nečase zoufal nad tempem, s jakým se ODS žene do propasti, a taky jsem dostával za to výtky. Teď si zoufám nad nesmyslem zvaným Spolu a myslím na Ježíšovo kázání na hoře. Zaznamenal je Matouš a je v něm základ toho všeho, čím žijeme. I tento výrok: Vaše slovo buď ano, ano - ne, ne‘; co je nad to, je ze zlého. Vyčurané uvažování typu kdo bude volit koho kvůli čemu když tamti budou tihle, se z Ježíšovy rady vymyká. Jsem volič, chci ODS a ne Pekarovou, ke které mám vztah jako Zeman k translidem. Amen.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek