Neviditelný pes

Škola základ koronaviru

9.4.2020

Kdepak, škola je základ života a ne koronaviru, to byl jen potměšilý pokus přilákat titulkem vaši pozornost. Školy se ale moje glosa týká: už třicet tisíc lidí podepsalo petici vyzývající ministra školství Plagu, aby nechal školy zavřené až do konce školního roku, jinými slovy aby děti šly do školy až od září. 

Petenti poukazují na praktické problémy, především na to, jak by asi vypadalo vyučování s rouškami na puse. Což mi – pamětníkovi – připomnělo vyučování někdy v roce dejme tomu 1955, kdy ve stínu hrozby atomové války jsme měli ve škole civilní obranu a nafasovali jsme plynové masky a paní učitelka Čápková dala povel, abychom si je nasadili. Byly to takové ty masky s choboty metr dlouhými a dovedete si představit, co nastalo. Výuka civilní obrany skončila v pěti minutách. 

Zpátky k věci, jsme uprostřed koronavirové krize, ale děti jsou děti a naprosto chápu starost petentů.

Je to ukázka složitosti rozhodování. Je tucet dobrých důvodů, proč poslat děti do školy co nejdřív, je tucet neméně dobrých důvodů, proč je nechat doma. Někdo musí rozhodnout. Je to v kompetenci ministra Plagy? Rozhodnutí má návaznosti ekonomické a sociální. Za současného stavu jsou děti doma a to má ohromný dopad na chod domácností. Někdo musí rozhodnout, ať je to pan Plaga, nebo vláda jako celek. Bude to příklad rozhodnutí bez předem daného plánu, jak si ho žádá mluvčí opozice profesor Fiala. On má v zásuvce plán na řešení pandemické krize. Jistě je tam i kolonka, co s dětmi. Bylo by dobře, kdyby nabídl v této věci řešení, jistě to ve svém alternativním plánu má. Děti, to není zanedbatelná složka obyvatelstva. Je to zhruba sto tisíc na ročník, a děti školou povinné tudíž tvoří blok blízký milionu, tedy deseti procent obyvatel, a když přidáme střední školy a další školy, začne se nám z těch procent točit hlava.

Tak znovu. Podle těch skvělých plánů, co jsou v šupleti, co dělat za stávající situace s dětmi? Pan profesor Fiala ví. Ale asi nepoví. On poví jen to, že je všechno špatně.

Šmuclerova aféra

No a vidíte, pan doktor Roman Šmucler je nominant TOP 09 v krizovém štábu a dopustil se úvah o ceně lidského života 1,2 mega korun. Poprask kolem toho je nesmyslný. Tu sumu 1,2 milionu korun má stanovenu Státní ústav pro kontrolu léčiv, ten musí kalkulovat s tím, jakou léčbu si můžeme dovolit. Dnešní medicína dokáže skoro všechno, ale nemá neomezené zdroje a nějaký limit být musí a tak se došlo k tomu 1,2 mega. V tomto smyslu jsou útoky na pana Šmuclera naprosto absurdní a nesmyslné a mimo mísu.

Úsměvné je, jak Miroslav Kalousek a paní Adamové zařadili zpátečku a jak rychle se odpoutali od pana Šmuclera, kterého nominovali do krizového štábu. Pan Šmucler najednou není TOP 09, ujišťuje paní Adamová a pan Kalousek ujišťuje, že kalkulace lidského života na peníze je v příkrém rozporu s hodnotami TOP 09.

Tomu lze věřit. Určitě to tak je. Naprosto jednoznačně kalkulace s životem a penězi nesouvisí s idejemi TOP 09.

Ale srandovní to celé je, hlavně ta zbabělost pana Kalouska a paní Adamové, jak celí splavení dávají od pana Šmuclera ruce pryč. Je to fakt sranda, námět pro humoristu. Proto se se těším na satirický pořad pana Jindřicha Šídla Šťastné pondělí. Ten to každý týden vládě natírá, až se jí z kožichu práší, týden co týden. Šlehance k popukání, řežeme se smíchem, on opravdu umí, je to fakt hodně chytrý vtipný člověk, ten Jindřich Šídlo. Teď má příležitost si smlsnout na opozičním exponentovi s jeho dílem exekutivní odpovědnosti. Že měl pravdu, to je jedno, satirik přece musí tepat. Tak jsem opravdu žíznivý, jak ztepe pana Šmuclera. Jistě na něm nenechá nit suchou a semele Kalouska a Adamovou za to, jak se zachovali jako haranti nachytaní na hruškách.

Ledaže se zachová jako novináři Respektu, kteří statečně bijí všechny ty nechutné prachaté oligarchy, s jednou výjimkou toho zlodějského oligarchy, který jim platí.  Statečnost je u nich výběrová a jednosměrná.

Mezi námi, to je přesně to, co od pana Šídla čekám, ale třeba mě překvapí.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek